VPN i Xbox 360, czyli jak ominąć ograniczenia regionalne (używając laptopa z Windows 7)
Często można natknąć się w Internecie na treści, które nie są dostępne dla mieszkańców naszego kraju, bo objęto je ograniczeniami regionalnymi. Komputerowcy pewnie doskonale orientują się, jak je obejść wykorzystując VPN, a konsolowcy? Pomyślałem, że warto będzie przedstawić im krótką instrukcję co robić, gdy nie można skorzystać z jakiejś aplikacji multimedialnej na Xboksie 360 albo pobrać gry z nie swojego regionu (np. darmówki w ramach programu Games with Gold). Oszukiwać sprzęt będziemy z wykorzystaniem lapka z Windows 7.
VPN?
W wielkim skrócie, z VPN chodzi o to, by system widział, że jesteśmy nie z tego kraju, z jakiego jesteśmy i tym samym pozwalał na więcej. Firm oferujących tego rodzaju połączenie jest w sieci wiele, ale po pierwsze zdecydowana większość to rozwiązania płatne, jak coś darmowego się znajdzie to zazwyczaj nie ma opcji UK (klops w przypadku konta na Wielką Brytanię), lecz tylko USA, a jeszcze Microsoft głupi nie jest i w ogóle wiele z tego zwyczajnie poblokował. Udało mi się jednak mimo wszystko znaleźć ciekawą ofertę, która wielu wystarczy. HideIPVPN działa oto na Xboksie 360, oferuje trzygodzinny okres testowy (trzeba podać dowolnego maila) i daje dostęp do serwerów US/UK/NL/DE. Do zabaw na szybko to wystarczy, a jak coś, jest zawsze i Premium.
Przygotowania
Można bawić się równie dobrze z dwiema normalnymi sieciówkami w kompie, ale ja skupię się na opcji laptopowej, z wykorzystaniem Windowsa 7 (przy czym lepszego niż Starter, gdzie jest kombinowanie z dzieleniem połączenia). Zakładam, że przenośny PC Internet ma po Wi‑Fi, a pod drugą sieciówkę z portem Ethernet podczepiamy kablem konsolę. Kiedy Xbox 360 wykryje kabel sieciowy (korzystałem z krosowanego, bo taki był pod ręką), wyłącza Wi‑Fi. Tak ma być.
Ustanawiamy połączenie VPN
Najpierw poustawiajmy naturalnie lapka. Posłużę się prostymi zapisami, gdzie po kolei wchodzić.
Panel Sterowania -> Centrum sieci i udostępniania -> Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć -> Połącz z miejscem pracy (Skonfiguruj połączenie telefoniczne lub połączenie VPN z miejscem pracy) -> Nie, utwórz nowe połączenie -> Użyj mojego połączenia internetowego (VPN). Dalej będą potrzebne dane z HideIPVPN, więc zakładamy konto i czekamy na maila.
Adres internetowy to jeden z serwerów z różnych krajów, na które namiar dostajemy w mailu (w przykładzie ten z Wielkiej Brytanii, USA to by był us1.sstpcon.com itd.). Nazwa miejsca docelowego to nazwa naszego połączenia, dlatego dla jasności wpisujemy sobie tu HideIPVPN. Do tego można zezwolić innym osobom na korzystanie z połączenia. Klikamy Dalej.
W następnym oknie Nazwa użytkownika to adres email, z którego skorzystaliśmy przy zakładaniu konta, a Hasło dostaliśmy w mailu. UWAGA: 3 godziny ważności darmowego konta liczą się od jego założenia. Tu nie chodzi o to, że mamy pulę 3 godzin ogólnie do wykorzystania.
Nie musimy się łączyć, ale warto przetestować wstępnie VPN. Na stronie HideIPVPN w lewym górnym rogu powinno pokazywać nam United Kingdom (zerknijcie na Rys. 1). Jeśli połączenie nawiązaliśmy przy otwartej przeglądarce WWW to wypada dla odświeżenia wdusić Ctlr+F5. Działa? Rozłączamy i bierzemy się za ustawianie właściwości potrzebnych nam połączeń.
Centrum sieci i udostępniania -> Zmień ustawienia karty sieciowej
Odnajdujemy zwykłą kartę sieciową, patrzymy, jak tutaj figuruje (zazwyczaj to po prostu Połączenie lokalne). Następnie klikamy prawym klawiszem myszy na HideIPVPN Wan miniport (PPTP) i wchodzimy we Właściwości. W zakładce Udostępnianie zaznaczamy Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera, po czym z listy wybieramy nasze Połączenie lokalne - czyli połączenie po kablu z Xboksem 360.
Tyle. Po połączeniu z VPN i włączeniu konsoli powinno nas zalogować do Xbox Live. Jeśli tak się nie stało, sprawdzamy dwie rzeczy. Po pierwsze upewniamy się, że mamy na Xboksie 360 ustawienia automatyczne, jeśli o sieć chodzi, a potem uruchamiamy test połączenia i powinno ruszyć. Jeśli nie, winny pewnie jest router i (nie wchodząc w szczegóły) ustawić trzeba jeszcze kilka parametrów. Poniższe ustawienia są najczęściej stosowanymi w takich przypadkach.
Wchodzimy we Właściwości Połączenia lokalnego i w zakładce Sieć klikamy dwukrotnie Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4). Wpisujemy tu ręcznie adres IP 10.0.0.1 oraz podsieć 255.255.255.0. Na Xboksie 360 z ustawień automatycznych przechodzimy na ręczne, wpisując adres IP 10.0.0.2, maskę podsieci 255.255.255.0, bramę 10.0.0.1 i pierwszy DNS 10.0.0.1. Restartujemy/testujemy połączenie i powinno dać się pobrać to, czego się wcześniej nie dawało.
UWAGA: Gdy pobawimy się z VPN to potem po odłączeniu kabla wracamy na konsoli do ustawień automatycznych, żeby nie mieć problemów z normalnym dostępem do sieci po Wi‑Fi.