[Recenzja] Ubuntu 11.04
29.04.2011 11:58
Witam.
Wczoraj, .. wróć, dzisiaj o pierwszej czy drugiej zainstalowałem Ubuntu 11.04 na pendrive testowo i podzielę się z Wami tym co zobaczyłem ;‑)
Instalacja
Przebiegła bardzo szybko i bez problemów, akurat instalowałem przy pomocy laptopa do którego chwilowo nie miałem ładowarki - baterii pozostało na ok. 30 minut i w tyle się system zainstalował.
Instalacja jest bardzo prosta i intuicyjna, obiektywnie mówiąc nie trzeba być komputerowcem aby zainstalować Ubuntu, pytania są proste i dostępne w każdym języku.
Pierwsze uruchomienie
Po pierwszym uruchomieniu przyszedł czas na testowanie interfejsu Unity.
No więc po lewej stronie jest dock, na pierwszy rzut oka wydaje się być nieco skomplikowany - jednak wszystko co nowe wydaje się być skomplikowane, zaraz to rozjaśnimy.
Ikony w doku są posegregowane, na górze znajdują się wpięte ikony programów na stałe, zaś niżej pojawiają się podmontowane nośniki typu pendrive lub karta pamięci.
Po uruchomieniu przykładowo Firefoksa można go zminimalizować do docku, gdzie aby go zmaksymalizować wystarczy ponownie kliknąć na jego ikonę.
Gdy klikniemy ikonę przykładowo menadżera plików którego mamy otwarte dwa okna to zostaną one zmniejszone i pokazane na pulpicie tak aby można było je wybrać kursorem - funkcja bardzo efektywna i nowatorska jak można ją określić (pomijam GNOME 3).
Na samej górze znajduje się wyszukiwarka, pełni ona też funkcję menu. Można w niej wpisać nazwę programu aby wyszukiwać na liście wszystkich aplikacji bądź pokazać wszystkie możliwe aplikacje w oknie wyszukiwarki.
Przełącznik pulpitów roboczych dzieli domyślnie ekran na cztery części, dość ciekawą funkcją jest bardzo łatwe i intuicyjne rozmieszczanie okien na wirtualnych pulpitach.
Nie wiem czy mogę ocenić szybkość działania interfejsu Unity ponieważ uruchomiłem system jedynie z livecd oraz zainstalowany na pendrive. Jednak zauważyłem, że na słabszym sprzęcie interfejs Unity całkowicie obciąża procesor, jest to niestety nie do przyjęcia.
Testy wykonywano na komputerach:
ASUS UL80A: + Intel Core 2 Duo ULV SU7300 W 1.3GHz + Embedded Intel® GMA 4500MHD + 2 GB DDRII
Samsung Q1: + Intel Celeron @ 900 mhz + Intel GMA 900 + 1024 MB DDRI
Na obydwóch komputerach było niestety bardzo wysokie obciążenie procesora średnio 40% - 80% a czasami nawet 120% co jest niedopuszczalne niestety.
Jednak interfejs GNOME nie obciąża tak procesora, dlatego można z niego skorzystać na słabszych konfiguracjach sprzętowych.
Podsumowanie
Nowe Ubuntu 11.04 jest pewną innowacją jeżeli chodzi o interfejs użytkownika, zmienia całkowicie sposób interakcji z komputerem. Może to być wada bądź zaleta, to już zależy od punktu widzenia.
Jednak dużą wadą są nieco wyższe wymagania sprzętowe w stosunku do poprzedniego wydania.
Interfejs Unity jest interfejsem działającym w środowisku 3D, próba wyłączenia menadżera i dekoratora okien oraz kompozycji - compiz kończy się wyłączeniem paneli oraz docku.
Bardzo dużym plusem jest możliwość uruchomienia środowiska GNOME bez żadnych problemów, który dostępny jest przy logowaniu.
Całość wygląda bardzo ciekawie i jest warta przetestowania.