Asustor AS6302T — więcej niż tylko NAS
05.04.2018 | aktual.: 18.05.2018 10:23
Od ponad miesiąca gości u mnie 2‑kieszeniowy NAS AS6302T marki Asustor. Jednostka ta dedykowana jest do pracy w domu lub małych przedsiębiorstwach. Posiada bardzo szeroki zakres zastosowań dzięki wykorzystaniu CPU z serii Intel Apollo Lake, który otwiera przed nią np. możliwość wirtualizacji, czy posłużenia jako centrum multimedialne — podłączone bezpośrednio do telewizora.
Wspomniany procesor to dwurdzeniowy Intel Celeron J3355 o taktowaniu do 2,5 GHz. W zestawie z 2 GB pamięci RAM (możliwość rozszerzenia do 8 GB = 2x SO‑DIMM DDR3L) jednostka ta bez problemu poradzi sobie z dekodowaniem natywnych treści 4K HEVC i VP9. J3355 obsługuje także szyfrowanie sprzętowe AES‑NI. Pozwala to na szybkie transfery zaszyfrowanych plików. To oczywiście część zalet, więcej dowiecie się z poniższego omówienia.
W dość sporym kartonie z AS6302T znajdziemy dedykowany zasilacz, śruby do mocowania dysków, dwa kable Ethernetowe, płytę CD z oprogramowaniem i instrukcję obsługi/instalacji. W moim zestawie testowym znalazły się dodatkowo dwie sztuki dysków Seagate IronWolf.
Asustor AS6302T posiada obudowę wykonaną praktycznie w całości z metalu, co sprawia wrażenie, że nasz model to produkt z wyższej półki, a poza tym ułatwia to odprowadzenie ciepła. Front jest plastikowy. W górnej jego części umiejscowiono dwie diody określające aktywność urządzenia (zasilanie i pracę dysków), a troszeczkę dalej w prawo odbiornik podczerwieni do pilota, którego możemy dokupić. Poniżej znalazły swoje miejsce dwie zatoki do dysków. Szuflady są bardzo solidne. Aby wyciągnąć dysk wystarczy tylko pociągnąć dźwignię do góry.
Na przodzie producent umieścił jeszcze dwie diody informujące o pracy interfejsów sieciowych i port USB 3.0.
Spoglądając na tył urządzenia możemy zauważyć, że za chłodzenie odpowiada duży, ale cichy wiatrak, a poniżej niego znajdują się pozostałe porty. Idąc od góry, znajdziemy:
- USB 3.0 typu C,
- HDMI 2.0,
- dwa USB 3.0
- dwa porty Ethernet Gigabit
- optyczny S/PDIF
- wejście zasilanie
- oraz złącze blokady Kensington
Konfiguracja i instalacja systemu
Rozpoczęcie przygody z AS6302T jest bajecznie proste. Po zadokowaniu dysków i uruchomieniu NASa wystarczy wpisać jego IP adres w przeglądarce internetowej, aby ujrzeć kreator instalacji. W zlokalizowaniu serwera w sieci domowej pomoże program Asustor Control Center, z którego uruchomimy ów kreator.
Za zarządzanie NASem odpowiada autorskie oprogramowanie Asustor Data Master 3.0 (ADM). Działaniem i wyglądem jest bardzo zbliżone do tych od konkurencji, co się chwali, bo są to systemy dopracowane i zaakceptowane przez społeczność. A wracając do kreatora. Kolejnym krokiem po inicjalizacji jest podanie hasła administratora i wybór w jaki sposób wykorzystamy powierzchnię zamontowanych dysków (szybka konfiguracja). Jeśli czujemy się na siłach, może wybrać opcje dla zaawansowanych użytkowników, gdzie będziemy mogli zdecydować jaki poziom RAID chcemy wykorzystać. Ostatnim krokiem będzie zarejestrowanie się w chmurze Asustor, aby uzyskać Asustor ID, który pozwoli nam na korzystanie z szeregu aplikacji dostarczanych przez producenta.
ADM 3.0
Jak już wcześniej wspomniałem, ADM jest bardzo zbliżony do systemów operacyjnych konkurencji. Tak samo jak one bazuje na Linuxie. Wszelkie funkcje zostały wydzielone jakby do poszczególnych aplikacji, przez co nawigacja i obsługa jest intuicyjna.
Oczywiście standardowo znajdziemy Eksplorator plików, za pomocą którego uzyskamy dostęp do zawartości dysków twardych, którą także możemy udostępnić na szereg różnych sposobów: Samba, NFS, FTP.
Zaś w Ustawieniach znajdziemy ogrom funkcji, które pozwolą jeszcze bardziej dopieścić konfigurację AS6302T pod nasze wymagania. Całość została podzielona na kilkanaście zakładek. Znajdziemy w nich między innymi możliwość:
- Ogólne: wymuszenie szyfrowanego połączenia HTTPS, wygląd strony logowania
- Sieć: zarządzanie proxy, DNS i VPN
- Opcje regionalne: zmiana daty, godziny i strefy czasowej
- Hardware: dostosowanie hibernacji, uśpienia dysków, spersonalizowania zachowania diod LED i mocy pracy wiatraka
- Powiadomienia: umożliwia wysyłanie logów systemowych pocztą e-mail lub SMS-em.
- ADM Defender: sekcja konfiguracji zapory sieciowej
- Menedżer certyfikatów
- Aktualizacja ADM
- Kosz sieciowy: ta opcja umożliwia tymczasowe przechowywanie usuniętych plików poprzez CIFS/SMB, AFP, FTP, File Explorer, WebDAV
- Oszczędzanie energii: ustawienia dotyczące uśpienia serwera NAS, gdy ten jest nieużywany.
- EZ connect: umożliwia wygenerowanie identyfikatora w chmurze do uzyskania zdalnego dostępu
- Ustawienia Fabryczne: opcja przywrócenia domyślnych ustawień serwera.
- Ostatnia zakładka to Rejestracja, w której można użyć swojego Asustora ID, aby korzystać z zaawansowanych funkcji i opcji chmury producenta
Potęgą Asustor AS6302T jest Centrum aplikacji, w którym znajduje się się ogrom programów różnego typu, zarówno od deweloperów Asustor, jak i zewnętrznych firm. Znajdziemy między innymi aplikacje dla chmur, antywirusy (Avast), przeglądarki internetowe (Firefox, Chrome), klienty serwisów muzycznych (Spotify, iTunes) i torrent, odtwarzacze multimedialne i narzędzia do wirtualizacji. Zbiór jest ogromny. Portowanie aplikacji na tę jednostkę nie jest trudne, ponieważ bazuje ona na procesorze Apollo Lake, czyli takim samym jak w komputerach i laptopach. Dodatkowo dochodzi baza Asustor Data Master, czyli systemu Linux z X.org.
Instalując pakiet ASUSTOR Portal uruchomimy port HDMI w Asustor AS6302T - inaczej jest on po prostu wyłączony. Podłączając go do telewizora ujrzymy menu podobne do tych spotykanych w odtwarzaczach Android TV. Z pakietem zainstaluje się także kilka przydatnych aplikacji:
- przeglądarki internetowe Chrome/Chromium
- odtwarzacz multimedialny Kodi
- Netflix
- Youtube
Oczywiście z poziomu HDMI także możemy wejść do panelu administracyjnego ADM i zarządzać NASem z poziomu TV. Jeśli jakaś aplikacja jest kompatybilna z Portalem, to od razu adekwatna ikona pojawi się na liście aplikacji.
Świetną sprawą jest możliwość uruchomienia multimedialnego kombajnu, czyli Kodi w pełnej krasie.
Bez problemu radzi on sobie z treściami UHD, dzięki sprzętowym wsparciu do dekodowania procesora Intel Celeron J3355. 4K grał się bez najmniejszych zastrzeżeń, choć w testowej próbce filmu Sintel nie odtwarzał się dźwięk (Kodek: A52 - aka AC3).
Kodi oczywiście ma dostęp do całej zawartości zadokowanych dysków, dlatego bez problemu możemy stworzyć ogromną multimedialną bibliotekę ze swoich prywatnych zbiorów, a przy tym nie nadwyrężając naszej domowej sieci podczas odtwarzania.
Wirtualizacja to jest jedna z rzeczy, która skusiła mnie, aby przetestować konkretnie ten model ze stajni Asustor. Producent dostarczył w pełni prawnego Virtualboxa, którego możemy uruchomić na dwa sposoby. Pierwszy - wykorzystujący webową technologie Ajax w połączeniu z PHP, dzięki której zwirtualizowany system uruchomimy po prostu w okienku przeglądarki.
Drugi - to możliwość odpalenia Virtualboxa jako aplikacji ASUSTOR Portal i korzystania z jego możliwości przez podłączenie AS6302T do TV/Monitora za pomocą wspomnianego już wcześniej portu HDMI. Jednak to rozwiązanie niesie ze sobą ograniczenia. Portal potrafi uruchomić tylko jedną instancję wirtualnej maszyny! Szkoda, choć jest to zrozumiałe, w końcu procesor w tym modelu to nie i7 Intela ;)
Testowo zainstalowałem Kubuntu w najświeższej wersji, ponieważ tylko takie iso akurat miałem pod ręką. Muszę przyznać, że system działa całkiem zacnie. Z resztą jego responsywność możecie sprawdzić na poniższym krótkim filmie.
Wnioski
Asustor AS6302T oferuje kluczowe funkcje, które powinny znajdować się w portfolio funkcjonalności każdego serwera plików przeznaczonego do użytku w domu lub małym przedsiębiorstwie. Dzięki bardzo dużej ilości dostępnych aplikacji i dopracowanemu systemowi warto się zastanowić czy termin NAS (Network Attached Storage) nie jest mylący dla AS6302T. Ten model jest zdolny zrobić dużo więcej, niż być tylko sieciowym magazynem plików. Konfiguracja to pestka, zarówno z punktu widzenia sprzętu, jak i oprogramowania ADM 3.0. Jest ono intuicyjne i dobrze rozplanowanie. Użytkownicy znający konkurencyjne rozwiązania nie powinni mieć problemów z przesiadką. Zaś interfejs dostępny przez HDMI jest nieskomplikowany, co się chwali. Wszelkie zainstalowane aplikacje są prezentowane w dużych czytelnych kaflach. Takie rozwiązanie może swobodnie zastąpić HTPC. Dodatkowo AS6302T posiada dostęp do Youtuba i Netflixa.
Asustor AS6302T kosztuje 1700zł, więc nie jest tani, ale za tę cenę otrzymamy wydajny sprzęt o doskonałej konstrukcji i ogromnej liczbie zewnętrznych aplikacji.
Asustor AS6302T naprawdę dobry NAS!