Huami Amazfit Bip — polacy nie gęsi (spolszczenie interfejsu)
Mając chwilę wolnego czasu postanowiłem przejść przez ścieżkę zmiany oprogramowania w Amazfit Bip na przetłumaczone z Chińskiego na angielski (a może i polski). Proces opisywany w społeczności facebokowej lub na forum xda-developers, wydaje się nieskomplikowany.
W pierwszym kroku warto dowiedzieć się z jakiego firmware korzysta nasz egzemplarz Amazfit Bip. W moim przypadku była to kompilacja oznaczona numerkiem 0.0.8.74, która jest zagnieżdżona w aplikacji Mi Fit (3.0.5) - pobranej z Google Play. Tak, aktualizację dla tego zegarka również idą tą samą drogą co w MiBandach, czyli przez Bluetooth.
Odpowiednie pliki znajdują się we wnetrzu apk Mi Fit. Te przeznaczone dla Amazfit Bip noszą nazwę Mili_chaohu.* (.fw, .gps, .res).
Znaleźli się oczywiście pasjonaci, którzy rozgryźli co w danym pliku się znajduje i podzielili się swoją wiedzą. Na githubie można znaleźć kanał amazfitbip, na którym kontrybutorzy udostępnili skrypty do analizy wymienionych wyżej plików i generowania własnych plików .fw, .res z własnymi tłumaczeniami.
Aby rozpocząć proces podmiany oprogramowania potrzebujemy pobrać niezbędne pliki:
- aplikację Mi Fit - (Google Play /ApkMirror )
- Gadgebridge App - link
- firmware (wersja angielska - dwa różne tłumaczenia | wersja polska )
Wszystkie pobrane pliki wrzucamy na telefon.
Aktualizujemy!
Przed zmianą firmware ważne, aby Bip był zaktualizowany do ostatniej wersji dostępnej w zainstalowanej Mi Fit. Ja używam wersji z Google Play, czyli 3.0.5, która zawiera oprogramowanie numer 0.0.8.74 (wiem że się powtarzam).
W opcjach Mi Fit włączamy wykrywalność zegarka Bip po Bluetooth i odparowujemy go.
Instalujemy aplikację Gadgetbridge. Następnie otwieramy aplikację ją i nadajemy jej wszystkie uprawnienia. Dzięki czemu Bip sparuje się.
Teraz musimy za pomocą menedżera plików (w moim przypadku to Solid Explorer ) zaznaczyć pierwszy plik *.fw do instalacji i wybrać opcję “FW/ App installer”. Dalej tylko musimy tapnąć w przycisk "Install" i poczekać na zakończenie procesu. Tą samą czynność powtarzamy dla pliku *.res.
Pamiętaj, że zmianę firmware robisz na własną odpowiedzialność!
Ważne, aby kolejność plików została zachowana, ponieważ po aktualizacji pliku *.fw nasz Bip automatycznie zrestartuje się. Jeśli wykonamy tę czynność na odwrót możemy uwalić urządzenie. Po zakończeniu flashowania można usunąć Gadgetbridge z systemu i cieszyć się nowym tłumaczeniem interfejsu.
W tym wpisie wykorzystałem firmware w wersji 0.0.8.74 wygenerowany przez użytkownika @tomurbanowicz z forum miuipolska.pl. Chociaż przyznam, że jestem na etapie tworzenia tłumaczenia alternatywnego, ale idzie mi po grudzie ;)
wojtekadmas