Kingnovel K‑R68 — moc zamknięta w pudełku
17.10.2014 | aktual.: 17.10.2014 13:31
Na tegorocznych targach CES, firma Rockchip zaprezentowała procesor RK3288, który posiada architekturę Cortex-A12, czyli udoskonaloną wersję A9. RK3288 ma cztery rdzenie wykonane w technologii 28 nm i taktowane 1.8 GHz. Zaś za grafikę odpowiada ośmiordzeniowy układ Mali-T764. Owy układ to prawdziwy Goliat - jest wydajniejszy o 50% w stosunku do swojego starszego brata RK3188 (4 x Cortex-A9, 28 nm). Przy czym wydajność grafiki wzrosła aż o 500% porównując do Mali-400MP4. Dlaczego o tym piszę? Albowiem Kingnovel K-R68 to androidowy komputer, który został wyposażony właśnie w taki układ!
Kingnovel to firma, która od końca 2010 roku do chwili obecnej skupia się na produkcji skrzynek z systemem Android. Owa firma nastawia się na współpracę OEM lub ODM. Zaś z jej usług skorzystały już firmy Metronic group, czy Strong Technologies
Wracając do K-R68 to jeden z najnowszych produktów, w którym firma podkłada duże nadzieje i liczy na zainteresowanie klientów. Mnie osobiście specyfikacja przekonała i nie darowałbym sobie gdybym nie skorzystał z okazji, żeby to urządzenie przetestować. K‑R68 zjawił się u mnie kilkanaście dni temu. Sam wygląd urządzenia jest skromny. Czarna obudowa wykonana z tworzywa sztucznego na górze pokryta jest gumowym materiałem z dużym logiem Androida. Tuż pod logiem znajduje się przycisk włączający urządzenie.
Wszystkie porty zostały umieszczone z tyłu - do wykorzystania mamy dwa porty USB, HDMI, SPDIF, port LAN, slot na kartę micoSD i wyjście AV Jack.
A co w środku? To o czym pisałem wyżej:
- Procesor: RockChip RK3288
- Układ graficzny: Mali-T764
- Pamięć RAM: 2GB DDR3
- Pamięć Flash: 8GB (16-32GB opcjonalnie)
- Sieć bezprzewodowa :5.8GHz WiFi 802.11 b/g/n i 802.11 a/c
- Sieć LAN: 100M/1000M Base-T
- Bluetooth: 4.0
Oczywiście w tym sprzęcie na pokładzie znalazł się Android w wersji 4.4.2, który startuje w przeciągu 20 sekund od podłączenia urządzenia do prądu. Do systemu Kingnovel nie dodał zbyt dużo od siebie (dosłownie kilka aplikacji), pozostawił go (prawie)surowym - pozbawionym ton śmieci, z których znani są wiodący producenci. W systemie naturalnie odnajdziemy ikonkę sklepu Google Play, z którego będziemy mogli pobrać dowolną ilość aplikacji - jeśli oczywiście miejsce nam na to pozwoli :)
Będąc przy instalacjach apk warto wspomnieć, że ośmio-gigowa pamięć została podzielona na dwie partycje: systemową 1.91GB i na dane użytkownika 4.27 GB - to daje pokrój jakiego podziału możemy się spodziewać na urządzeniach z większą ilością pamięci NAND, a tu mamy wybór między 8, 16 czy 32.
Przy pierwszym uruchomieniu K‑R68 włącza się w maksymalnej rozdzielczości jaką obsługuje telewizor, do którego został podłączony i z ustawionym językiem chińskim. Ja jestem już zaprawiony w boju i po 4 kliknięciach GUI “przemawia” do mnie w ojczystym języku. Ustawienia Androida pozostały także nie tknięte - z niespotkanych okienek konfiguracyjnych można wymienić oczywiście ustawienia ekranu (rozdzielczość czytaną z EDIDa, kontrast, aktualne wyjście av itd.), czy ustawienia dźwięku, w których możemy wybrać pomiędzy PCM/Down-mixing, Spdif Passthoughi, czy HDMI Bitstream (HDMI pass-through) .
Odtwarzanie plików audio/wideo testowałem na zainstalowanym już przez producenta XBMC (co ciekawe program ten włącza się w zaledwie 2 sekundy) drugim programem był oczywiście MX Player. Kingnovel K‑R68 w tym teście spisał się znakomicie, albowiem w swojej testowej paczce nie znalazłem niczego, z czym by sobie nie poradził. Brnąc dalej odpaliłem na nim kilka filmów w 4K i tu XBMC zaczął miewać problemy - wideo nie grało się płynnie lub obraz się zamrażał. Tu pokazywał pazur MX Player, który z sprzętowym dekodowaniem 4K radził sobie nieźle. Zaś jako dodatkowy test uruchomiłem AnTuTu Video Tester, w którym zostały zaliczone wszystkie pozycje.
Testy wysiłkowe
Jak w każdej recenzji sprzętu musi nadejść trochę wyników z testów wydajnościowych. Idąc alfabetycznie w pierwszej kolejności uruchomiłem Antutu Benchmark, który swoją ocenę zakończył z wynikiem 36972 pkt. - jest to bardzo dobry wynik.
Idąc dalej użyłem Geekbench 3 testującego wydajność procesora i pamięci RAM pod kątem szybkości uruchamiania i działania różnych aplikacji i zadań.
No i na koniec pozostali nam dwaj testerzy sprawdzający wydajność sprzętu w grach a także GFXBench i 3DMark, dla którego zabrakło skali aby ocenić ten “komputerek”.
Jak widać na załączonych obrazkach Kingnovel K‑R68, w popularnych benchmarkach zdobywa wysokie noty. Musimy pamiętać, że jest to zasługa chipa RK3288 i GPU Mali-T764. To wszystko przekłada się na bardzo dobry performence w grach - testowałem kilka nowszych pozycji i nie spotkałem się z przycinką i grało się naprawdę przyjemnie.
Pilot
Na koniec warto wspomnieć o pilocie, który został dołączony do tego zestawu. Może nie wyróżnia go nic specjalnego, jak każdy posiada podstawowe przyciski dla systemu Android, a także został wyposażony w guzik uruchamiający domyślą internetową przeglądarkę. Producent w kontrolerze nie umieścił żyroskopu, ale wpadł zupełnie na inny pomysł, mamy możliwość uruchomienia opcji kursora myszki, którą możemy poruszać za pomocą strzałek w czterech kierunkach.
Wnioski:
Kingnovel K‑R68 to urządzenie o dużym potencjale. Od samego początku zaskakuje wydajnością i stabilnością pracy. Na ten moment zajmuje on pierwsze miejsce na podium, wśród testowanych przeze mnie pudełek z zielonym robotem w środku. Przez dwa tygodnie zabawy nie dostrzegłem większych problemów z urządzeniem, choć wymienione przeze mnie kłopoty XBMC nadają się jak najbardziej do poprawy. Jeśli ktoś z was jest zainteresowanym kupnem takiej skrzynki może ją znaleźć w serwisie geekbuying.com, choć tam sprzedawany jest pod nazwą R6.