Rikomagic MK902II — kolejny mocarz na rynku Android PC
Jak zapowiadałem już w komentarzach, czas zaprezentować najnowszy model Android PC firmy Rikomagic (RKM), a jest nim MK902II. Komputer został wyposażony w procesor Rockchip RK3288 Quad-Core, który już opisywałem przy okazji ostatniej recenzji.
Specyfikacja, wygląd i zawartość pudełka
Oczywiście, żeby z tradycji stała się zadość nie może zabraknąć specyfikacyjnego wypunktowania (cały czas zastanawiam się kiedy na blogach pojawi się możliwość utworzenia tabelki):
- Procesor: Rockchip RK3288 Cortex-A17
- Układ graficzny: Mali-T764
- System: Android 4.4.2
- RAM: 2GB DDR3
- Nand: Flash8GB/16 GB eMMC
- WiFi: 802.11, 2.4G/5G
- Bluetooth: 4.0
Wygląd urządzenia jest identyczny jak jego starszego barta MK902. Z przodu znajduje się odbiornik IR, dioda LED informująca o stanie, a także małe nadrukowane logo Androida i model urządzenia. Po obu bokach znajdują się dwa porty USB i otwory wentylacyjne o kształcie znanego nam robota. Dodatkowo na lewym boku została umieszczona antena dobierająca sygnał sieci bezprzewodowych i przycisk Recovery. Zaś po przeciwnej stronie prócz wymienionych portów znajduje się slot karty microSD. sygnał WIFI. W tylnej części boxa znajduje się większość portów od wejścia zasilacza, po wyjścia A/V (HDMI, SPDIF, Video Mini Jack), kończąc na wejściu Ethernetowym.
[join][img=RK02][join][img=RK03]
Natomiast w pudełku po za samym MK902II znajdziemy małego pilota, kabel USB OTG do aktualizacji urządzenia przez PC, kabel HDMI, kabel RCA‑MiniJack i zasilacz 5V/2,5A.
Pierwszy start
Po podłączeniu MK902II startuje automatycznie i zaledwie po kilkunastu sekundach wita nas kreator ustawień, z którym przejdziemy proces podstawowej konfiguracji. Rikomagic w swoim urządzeniu zainstalowało kafelkowy launcher, który jest łatwy w obsłudze i przejrzysty dzięki dużym ikonom. Lecz z jedną wadą - nie da się go prze-konfigurować… Zaś jeśli wolimy standardowy launcher to swobodnie możemy go zmienić wybierając odpowiednią opcję w ustawieniach lub zainstalować jeszcze inny ze Sklepu Play.
System i Aplikacje
Sam Android jest w wersji 4.4.2 Kitkat- czyli jedna z najświeższych kompilacji. W systemie domyślnie zostało zainstalowanych kilka podstawowych aplikacji jak XBMC, MediaCenter, podstawową przeglądarkę plików, czy RKGameController - którego działanie przedstawiałem przy okazji recenzji pudełka Minix NEO X7 mini.
Dodatkowo producent pozostawił urządzenie zrootowane, co daje nam nieco więcej możliwości. Przykładowo możemy usunąć preinstalowane aplikacje, które uważamy za zbędne.
A/V
Przy pierwszym uruchomieniu Rikomagic, gdy zostaje podpięty przez HDMI to wczytuje informację z EDID a i ustawia największą możliwą rozdzielczość dla odbiornika. W moim przypadku było to 1920x1080p (60Hz). Naturalnie możemy ją bezproblemu zmienić - odszukując opcję w ustawieniach. Dodatkowo możemy skonfigurować inne parametry obrazu jak jasność, kontrast, czy nasycenie. W tym samym menu możemy wybrać wyjście wideo, które ma być używane jako domyślne - wybór mamy między HDMI, a analogowym wyjściem.
W ustawieniach dźwięku, możemy wybrać pomiędzy PCM, Spdif Passthoughi, czy HDMI Bitstream (HDMI pass-through). Dźwięk bez żadnych zarzutów dociera do TV podłączonego przez HDMI lub RCA‑miniJack. Jednak nie udało mi się sprawdzić działania wyjścia optycznego, ponieważ mój amplituner odmówił posłuszeństwa.
Większość dostępnych opcji w tym urządzeniu pokrywa się z tymi dostępnymi w K‑R68, ponieważ obydwa urządzenia wyposażone są w ten sam procesor, który odpowiada za dostarczenia tych funkcjonalności.
Multimedia
MK902II bezproblemowo radzi sobie z odtwarzaniem wszelkich formatów plików - testowane były na nim naprawdę hardcorowe kawałki od FullHD (60fps) po 4K (60fps). Z XBMC jak i preinstalowanym MediaCenter nie napotkałem żadnego problemu. Wszystkie moje audiowizualne testy tego pudełka wypadły na dużą piątkę. Choć wyczytałem na forum RKM, że ma on problem z nowymi kodekami H.265 i VP9, które nie grają się płynnie - widać muszę zaktualizować poją paczkę testową. Po za moją niekompletną paczką wykonałem także test w AnTuTu Video Tester.
Pamięć
Mój MK902II posiada 8GB pamięci wbudowanej, która została podzielona podobnie jak w K-R68, czyli systemową 1,91GB i reszta na dane użytkownika. RK sprzedaje swoje urządzenie w wersji z szesnasto-gigabajtowym Nandem, gdzie na partycje systemową przeznaczono tyla samo miejsca. Oczywiścię jakby komuś było mało to zawsze może rozszerzyć pamięć urządzenia o kartę microSD - maksymalnie do pojemności 32GB.
Wydajność
RKM MK902II z zintegrowanym procesorem Rockchip RK3288, który posiada architekturę Cortex-A12 (zamiennie nazywaną A17 ), czyli udoskonaloną wersję A9. Cztero-rdzeniowy układ wykonany w technologii 28 nm i taktowany 1.8 GHz, w raz z grafiką Mali-T764 tworzą naprawdę zgrany duet. Co widać w codziennym użytkowaniu tego TV‑Boxa. Wszystko działa płynnie, nie zawiesza się, ani nie restartuje. Ale przejdźmy do cyferek...
Piszą recenzję K‑R68 wykonałem kilkanaście benchmarków, to samo zrobię na obecnym modelu testowym i sprawdzimy, czy zastosowany taki sam układ - jest tak samo wydajny? Czy firmware przygotowane przez producentów ma duży wpływ na osiągi?
[join][img=SC12][join][img=SC13]
Jak widać na powyższych zdjęciach w testach wydajnościowych układ Rockchip sprawuje się całkiem nieźle. W porównaniu do poprzedniego Android Boxa, wyniki są zbliżone, więc zmiany w systemie, które producenci wprowadzają nie mają dużego wpływu na ocenę przez Benchmarki.
Pilot
Pilot, który znajdziemy w zestawie wraz z MK902II jest dość prosty i przyjemnie leży w dłoni - skusił bym się o określenie go ergonomicznym. Mamy na nim standardowe przyciski, które znajdziemy również w innych pilotach (wszystko dobrze obrazuje poniższe zdjęcie).
Podsumowanie
Choć pomimo problemów z odtwarzaniem nowych kodeków (na pewno zostanie to poprawione w zbliżającej się aktualizacji), urządzenie jak najbardziej spełnia oczekiwania - jako następca starszego modelu. Duży skok mocy to dobra cecha młodszego brata, który dopiero wchodzi na rynek i pokazuje pazur. W moim domowym laboratorium, ostatnio pojawia się dużo takich gadżetów i muszę powiedzieć, że na ten moment znów muszę zmienić swojego faworyta i na pierwszym miejscu usadzić właśnie RKM MK902II, który wydajnościowo zbliżony jest do Kingnovel K-R68, ale wygrywa u mnie jeśli chodzi o wygląd obudowy - jakoś mam słabość do prostych kształtów, a mówiąc o boxie spodziewamy się prostopadłościanu :)
RKM MK902II można już wyrwać za 121 € w oficjalnym sklepie Rikomagic na Aliexpress.com, oczywiście cena jest zależna z jak dużą pamięcią model wybierzemy.