Jak szybko zainstalować wszystko co potrzebne na czystym systemie Windows?
25.02.2017 22:34
Witam po dość długiej przerwie spowodowanej chronicznym brakiem czasu. W dzisiejszym wpisie postaram się opisać kilka metod na usprawnienie procesu instalacji aktualizacji, sterowników i programów po reinstalacji systemu Windows. Jako, ze dość często zdarza mi się przeprowadzać czystą instalację systemu, te porady pozwalają mi zaoszczędzić naprawdę dużo czasu. Nie przedłużając już zaczynajmy.
Instalacja aktualizacji
Tutaj stosuję tylko jedną, ale za to skuteczną metodę. Za każdym razem, kiedy szykuję się do formatu, korzystając z aplikacji Windows ISO Downloader, pobieram najnowszą dostępną wersję danego systemu, co znacząco zmniejsza liczbę aktualizacji, które trzeba później doinstalować.
Instalacja sterowników
Aktualnie Windows zazwyczaj sam wyszukuje większość sterowników potrzebnych do poprawnego działania komputera. Jednak mechanizmy wbudowane w system operacyjny nie są idealne. Jako ich uzupełnienia można skorzystać z dwóch programów różniących się nieco sposobem działania. Pierwszym z nich jest polecany przeze mnie Driver Booster, który pozwala na przeskanowanie całego komputera w poszukiwaniu brakujących lub przestarzałych sterowników (proces ten trwa zaledwie kilka sekund), a następnie wygodne i sprawne ich zaktualizowanie.
Drugim programem, którego co prawda nie testowałem, ale wydaje się bardzo interesujący jest DriverPack Solution. Program ten w przeciwieństwie do Driver Booster'a korzysta z bazy sterowników w trybie offline, co z kolei oznacza, że ich instalacja skrócić się o czas, który trzeba by było przeznaczyć na ich pobranie.
Środowiska uruchomieniowe
Oczywiście żaden Windows nie obędzie się bez komponentów takich jak NET Famework, Microsoft Silverlight czy DirectX. Instalacja każdego z nich oddzielnie była by dosyć pracochłonna. Na szczęście i tutaj z pomocą przychodzi specjalny program All in one Runtimes, który pozwoli za pomocą kilku kliknięć zainstalować wszystkie potrzebne nam środowiska uruchomieniowe.
Programy
Teraz czas na najważniejszą część tego wpisu, no bo czym byłby komputer bez odpowiedniego oprogramowania. Na szybką instalację wszystkich niezbędnych programów po formacie mam dwie metody. Pierwsza z nich to skorzystanie z serwisu Ninite. Jego obsługa jest banalnie prosta: otwieramy stronę internetową w dowolnej przeglądarce, z całkiem obszernej listy aplikacji podzielonych na kategorie wybieramy te które chcemy zainstalować, następnie pobieramy jeden instalator, uruchamiamy go i czekamy aż wszystkie potrzebne nam programy znajdą się na dysku. Jedyne co musimy zrobić to od czasu do czasu zaakceptować licencję, którejś z aplikacji.
Drugą metodą jest korzystanie z programów portable, które będziemy mieć zapisane np. w chmurze. Skorzystamy tutaj z platformy PortableApps.com, która umożliwia nam wygodną instalację, deinstalację, uruchamianie oraz aktualizację aplikacji za pomocą autorskiego menu, przypominającego trochę menu Start w Windows 7. Lista programów dostępna za pomocą omawianego narzędzia jest naprawdę obszerna a ich przywrócenie po reinstalacji wymaga tylko pobrania z chmury czy skopiowania z pendrive odpowiedniego katalogu.
I to wszystko jeśli chodzi o ten krótki poradnik. Mam nadzieję, ze udało mi się odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie. Jak zawsze dziękuję za uwagę i czekam na wasze komentarze oraz konstruktywną krytykę.