W nowym Androidzie wskaźnik zasięgu przestanie być wiarygodny
Na tapet wraca temat wskaźnika zasięgu sieci komórkowej w Androidzie P. Pod koniec ubiegłego roku Sieć obiegły wątpliwości, zgodnie z którymi wskaźnik miałby całkowicie zniknąć z górnego paska w smartfonach. Dzisiaj w tym zakresie pojawiają się nowe informacje. Kolejne fragmenty kodu pojawiające się w repozytorium Android Open Source Project sugerują, że sposób działania wskaźnika będzie mógł być modyfikowany przez operatorów, a to może już stanowić problem.
08.02.2018 16:12
Obecnie bowiem wskaźnik ma z góry określone przedziały, w których wskazuje taką, a nie inną siłę sygnału. Gdy użytkownik widzi na przykład 5, a nie 4 kreski zasięgu, pod maską oznacza to taką a nie inną siłę sygnału wyrażoną w dBm. Wartości te mogą modyfikować producenci, ale nie operatorzy. Oznacza to więc, że w ramach konkretnego smartfonu, dana moc sygnału dowolnego operatora (wyrażona w dBm) zawsze oznacza taki, a nie inny zasięg widoczny na wskaźniku.
Sytuacja ma się jednak zmienić, bo jak wynika z najnowszych zmian w kodzie, wkrótce także operatorzy będą mogli wpływać na przedziały, w których zmieniają się wskazania na ekranie. Pierwsze zmiany już zostały zaimplementowane, indywidualne przedziały wprowadzone już zostały na przykład przez operatorów Vodafone Libertel (Holandia), Verizon Wireless (Stany Zjednoczone) oraz Telstra Corp. (Australia).
Zmiany w tym zakresie oznaczają, że w Androidzie P to od operatora będzie mogło zależeć, jaka moc sygnału ma być uznawana za dobrą. W teorii możliwy jest więc paradoks, zgodnie z którym wybrany smartfon z kartą SIM operatora X wskazujący pełny zasięg, w rzeczywistości może mieć gorszy sygnał od tego samego telefonu z kartą SIM innego operatora i wskazaniem 4/5 kresek. A wszystko z uwagi na indywidualną interpretację wartości wyrażonych w dBm.
Warto zwrócić uwagę, że taka możliwość w Androidzie da operatorom narzędzie do maskowania rzeczywistego zasięgu, jaki odbiera dany smartfon. Operator sztucznie mógłby przecież zmienić przedziały w taki sposób, by nawet w miejscach, gdzie zasięg jest kiepski wyświetlać na ekranie pozytywną dla użytkownika informację. Przypominamy, że jakość zasięgu w Androidzie można kontrolować samodzielnie, nie polegając na wskazaniach ikonki na pasku powiadomień. Wystarczy zainstalować zewnętrzną aplikację, dobrym przykładem może być Network Signal Info.