Dlaczego przesiadamy się z Androida na iOS‑a lub odwrotnie? Powody są podobne
24.08.2018 18:54
Wśród pytanych, 29 proc. zdecydowało się na zmianę systemu operacyjnego na smartfonie. To całkiem sporo, bowiem przesiadka z Androida na iOS-a lub odwrotnie, może sprawiać sporo problemów. Owszem systemy są na pierwszy rzut oka podobne, ale różnice w wielu elementach, funkcjach i dostępnych usługach (np. brak iCloud na Androidzie) mogą szybko zniechęcić do nowego systemu operacyjnego.
Ze wspomnianej grupy, która zmieniła system operacyjny, 11 proc. to osoby, które kupiły smartfon z Androidem, natomiast pozostałe 18 proc. sięgnęło po iPhone’a. Co ciekawe, dane nie pokrywają się z przywołanym na początku raportem, jakoby Android miał bardziej lojalnych użytkowników. Tym razem jednak wzięta została większa grupa osób – wcześniejsze badanie objęło 500 osób.
Według ankiety PCMag, drugim najczęstszym powodem przesiadki (29 proc.) na Androida była cena. Jak wiemy, oferta Apple składa się wyłącznie z topowych i drogich urządzeń. Chcesz dalej korzystać z iOS-a? No cóż, pozostaje kupno iPhone’a X za prawie 5 tys. zł lub starszego modelu, który wciąż potrafi kosztować ponad 2 tys. zł.
Warto zauważyć, że zarówno w przypadku Androida, jak i iOS-a, ankietowani najczęściej wybierali user experience (doświadczenie użytkownika), co można przetłumaczyć na ogólne wrażenia podczas korzystania z produktu. Wpływ na końcową ocenę ma m.in. interfejs, łatwość obsługi czy użyteczność i funkcjonalność. Co ciekawe, wśród mało ważnych czynników są regularne i szybkie aktualizacje oprogramowania.