Hejt w sieci. Doświadczył go prawie co siódmy Polak
Obrażanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie lub zniesławianie. Zgodnie z badaniami aż 15 procent dorosłych Polaków w ciągu ostatniego roku osobiście doświadczyło hejtu w Internecie. Dodatkowo ponad połowa naszego społeczeństwa uważa, że w ostatnio zjawisko pogłębiło się.
27.09.2021 13:22
Serwis ciekaweliczby.pl przygotował szczegółowy raport dotyczący zjawiska hejtu w internecie. Przedstawione w nim liczby wskazują, że wielu z nas ma problem z tym zjawiskiem i osobiście zetknęło się z mową nienawiści.
Nie przyznajemy się do hejtu
Najważniejszą informacją płynącą z raportu jest skala zjawiska. Aż 15 osób dorosłych w naszym kraju twierdzi, że osobiście stały się ofiarami hejtu w internecie. Co ciekawe, częściej to mężczyźni mają z nim do czynienia - aż 19 procent panów miało z nim problem, gdzie w przypadku kobiet było to 11 procent.
Nie da się także ukryć, że to młodzy dorośli najczęściej spotykają się osobiście z mową nienawiści. Najwięcej osób doświadczających hejtu w internecie zostało odnotowane w grupie wiekowej 18-24 lat. Wśród nich aż co czwarta osoba (24 procent) zgłosiła ten problem. Podobnie sytuacja wygląda w grupie wiekowej 35-44 lata – tutaj prawie co piąta osoba (18 procent) spotkała się z hejtem.
Z drugiej strony jednak, jako społeczeństwo, mamy problem z przyznawaniem się do brania udziału w hejcie. Tylko 4 procent badanych potwierdziło, że zdarza im się hejtować w sieci, jednak badacze zwracają uwagę, że wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, iż ich wypowiedzi mogą być odbierane w ten sposób.
Przyczyny mowy nienawiści
Kiedy mowa o hejterach, jesteśmy przekonani, że głównym powodem ich zachowania jest brak satysfakcji z życia - taką opcję wybrało 37 procent osób badanych. To jednak nie wszystko, bo podobne wyniki otrzymały też takie odpowiedzi jak chęć zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33 procent), frustracja (32 procent) czy zazdrość (31 procent).
To jednak tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony badanie wskazuje, że uważamy za źródło hejtu także opłacone trolle lub boty. 34 procent osób badanych jest tego zdania, zaś kolejne 27 procent wskazuje, że całe zjawisko może być związane z walką polityczną.
Badanie serwisu ciekaweliczby.pl zauważa jeszcze jedną ciekawostkę. Ponad połowa badanych, dokładnie 58 procent jest zdania, że obecnie za rządów partii PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy, niż za czasów opozycji. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym dwa lata temu jest to aż o 10 punktów procentowych więcej.