Kody MMI w telefonie. Dwa są szczególnie ważne
Kody MMI działają w każdym smartfonie i telefonie, a okazują się niezbędne, by szybko zweryfikować stan ustawień przekierowywania połączeń. To istotne, jeśli ktoś podejrzewa, że mógł paść ofiarą oszustwa i atakujący próbuje przechwycić jego rozmowy i SMS-y. Kody MMI pomogą to sprawdzić.
Kody MMI to krótkie kombinacje złożone z cyfr oraz symboli gwiazdek (*) i krzyżyków (#), które wpisuje się tak, jak numer telefonu do wykonania połączenia. Następnie kody są uruchamiane po naciśnięciu zielonej słuchawki - korzystając z dwóch kodów można dotrzeć do informacji o przekierowywaniu połączeń - znacznie szybciej, niż zagłębiając się w ustawienia systemu i karty SIM.
Kody MMI działają niezależnie od operatora komórkowego. Ich nietypową podgrupą są kody USSD, ale tutaj taka zasada nie ma już zastosowania. Pierwszy istotny kod MMI to kombinacja *#21#. Pozwala sprawdzić stan bezwarunkowego przekierowania połączeń i SMS-ów. Po wywołaniu na ekranie smartfonu pojawi się krótkie podsumowanie będące wyciągiem z ustawień karty SIM.
Jeśli widać tu informację o braku bezwarunkowego przekierowania połączeń - użytkownik nie musi się martwić, że ktoś chce przejąć jego rozmowy lub w jakikolwiek sposób "podsłuchiwać" komunikację. Te ustawienia mogą zostać nieświadomie zmienione na przykład w wyniku oszustwa z kodami MMI przez WhatsAppa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić laptop MacBook Pro 14 (2023)?
Warto także zapamiętać drugi istotny kod MMI - kombinację *#62#. To druga forma weryfikacji przekierowania połączeń przez daną kartę SIM. Na ekranie wyświetli się wówczas informacja o dodatkowych warunkach przekierowywania, co jest wykorzystywane na przykład na potrzeby obsługi poczty głosowej - wtedy nie powinno być zaskoczeniem, że w tym przypadku na ekranie pojawi się informacja o "przekierowaniu połączeń gdy niedostępny".
Oczywiście weryfikując przekierowanie połączeń kodami MMI należy pamiętać, czy wcześniej celowo nie ustawiono takiego przekierowania ręcznie. Ten mechanizm można wykorzystywać na przykład wówczas, gdy posiada się dwa numery telefonów, ale smartfony bez dual SIM, a noszenie obydwu jest niewygodne. Bezwarunkowe przekierowywanie połączeń pozwala odsyłać na bieżąco rozmówców dzwoniących na dany numer na ten drugi, co właścicielowi pozwoli odebrać połączenie z innego telefonu.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl