Koniec ze spalonymi wtyczkami z zasilacza. MSI wpadło na sprytny pomysł
Firma MSI wpadła na pomysł, jak rozwiązać problem z niewłaściwym podłączaniem wtyczek zasilania PCIe 5.0 12VHPWR. Sposób jest wyjątkowo prosty, a przy tym może uchronić użytkowników przed spaleniem podzespołów.
30.05.2023 09:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chodzi o problem z nowymi wtyczkami zasilania PCIe 5.0 12VHPWR, które zostały wprowadzone w kartach graficznych Nvidia GeForce RTX 4000 z generacji Ada Lovelace. Temat odbił się szerokim echem w branżowych mediach, bo użytkownicy donosili o stopionych lub spalonych wtyczkach i gniazdach. Usterka wpłynęła też na reputację firmy Nvidia.
Wg informacji Nvidii, problem miał wynikać z nieuwagi użytkowników i niewłaściwego podłączania wtyczki w gnieździe. Producent wskazywał, że usterka może pojawiać się przy niedokładnym (niepełnym) włożeniu wtyczki do złącza w karcie graficznej, co powoduje zbyt słaby kontakt pinów i w efekcie zbyt mocne nagrzewanie się elementów. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów miało być dokładne sprawdzenie poprawności wpięcia wtyczki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MSI ma prosty sposób na dobre podłączenie wtyczki zasilania 12VHPWR
Firma MSI wpadła na ciekawy pomysł, który ma rozwiązać problem z niepełnym podłączeniem wtyczki 12VHPWR do gniazda. Patent został wyjaśniony na materiale redakcji PC World.
Producent zastosował żółtą końcówkę wtyczki 12VHPWR, która będzie widoczna w przypadku niewłaściwego/niepełnego podłączenia wtyczki do gniazda (przy właściwym podłączeniu wtyczka będzie niewidoczna). Patent zaprezentowano na przykładzie zasilacza MSI MAG A850HL PCIe5, ale właściwie może być stosowany we wszystkich konstrukcjach wyposażonych w gniazdo PCIe 5 12VHPWR.
Zastosowany pomysł wydaje się skuteczny, a przy tym jest tani do wdrożenia, bo nie wymaga żadnych poważnych zmian ani w konstrukcji zasilacza, ani też karty graficznej. Nie wiadomo jednak czy zostanie wprowadzony do masowej produkcji (i czy z podobnego rozwiązania skorzystaliby też inni producenci zasilaczy).
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl