Masz nieodebrane połączenie z Wyspy Wniebowstąpienia? Nie oddzwaniaj!
Dzwoni do ciebie nieznany numer? Aplikacja rozpoznała kierunkowy jako Wyspę Wniebowstąpienia? Pod żadnym pozorem oddzwaniaj. Możesz zmarnować czas i mocno obciążyć swój rachunek telefoniczny.
01.04.2019 19:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nieodebrane połączenia z egzotycznych krajów
Nieodebrane połączenia z Wyspy Wniebowstąpienia, położonej na Oceanie Atlantyckim, to kolejna fala [url=https://www.dobreprogramy.pl/UKE-ostrzega-przed-naciagaczami-uwazaj-kiedy-oddzwaniasz,News,37626.html]dobrze znanych[/utl] oszustw. Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzegał przed nimi już w 2012 roku, ale ponieważ oszuści często zmieniają kraj, z którego dzwonią, trudno się przed nimi obronić. Najbardziej „popularne” są numery zaczynające się od +53 (Kuba), +675 (Papua-Nowa Gwinea) i +225 (Wybrzeże Kości Słoniowej). Lista obejmuje także Sri Lankę, Somalię Sierra Leone i wiele innych.
Wyspy Wniebowstąpienia występują w oszustwach przynajmniej od 2016 roku. W historii nieodebranych połączeń możemy znaleźć między innymi takie numery: +247562007, +247856003, +247501041, +247501042, +247553130, +247555013, +247555014 i +247112062, ale z pewnością jest ich więcej.
Ile można stracić?
Oszuści nie dzwonią do nas bezinteresownie. Celem jest narażenie na spore straty finansowe. Za połączenie z tak odległymi krajami operatorzy mogą naliczać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset złotych. Jak? Jeśli oddzwonimy, po sekundzie usłyszymy charakterystyczny trzask odkładanej słuchawki i sygnał zakończenia połączenia. W takiej chwili ofiara uzna, druga strona się rozłączyła i odłoży telefon. Tymczasem rozmowa trwa. Koszty połączeń z odległymi krajami mogą wynosić nawet kilka złotych za minutę. Do UKE od lat zgłaszają się klienci, których rachunki opiewają nawet na 1700 zł za takie połączenia. Byli przekonani, że rozmowa została zakończona, ale nie sprawdzili jej stanu na własnych smartfonach.
Jak się bronić?
Przede wszystkim nie powinno się oddzwaniać na podejrzane numery, zwłaszcza jeśli pochodzą z nieznanych nam krajów. Przed oddzwonieniem warto choćby poszukać w internecie informacji o tym numerze. Oczywiście jest szansa, że należy do legalnej firmy, ambasady lub hotelu, ale mierzona jest w promilach. Najlepiej nie oddzwaniać w ogóle, warto też sprawdzać, czy na pewno rozmowa została zakończona.
Jeśli jakiś numer dzwoni regularnie, świetnym wyjściem jest dodatnie go do listy blokowanych numerów. Można to zrobić w większości aplikacji do obsługi połączeń. W domyślnym dialerze na smartfonach Huawei i Honor ta opcja znajduje się w historii połączeń:[img=blokada]Szczególnie narażone na takie araki są firmy. Korzystając ze znajomości stref czasowych, można zostawić informację o nieodebranym połączeniu poza godzinami jej pracy. Następnego dnia może znaleźć się pracownik, który weźmie oszustów za międzynarodowego partnera i zdecyduje się oddzwonić. Dla firm także powstały specjalne programy ochronne. Można na przykład ustalić reguły łączności i zablokować połączenia z i do wybranych krajów. Dotyczy to także wysyłania SMS-ów i połączeń internetowych.