Nowości w Kanarku: szczegóły pomiarów smogu z mapą, ranking miast i Asystent Google
Kanarek to jedna z popularniejszych aplikacji, która pozwala sprawdzić stopień zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy i ostrzeże, jeśli smog przekroczył wskazane limity. Kanarek pobiera cyklicznie dane ze 150 stacji pomiarowych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska i licznych stacji amatorskich. W wersji 1.8.0 aplikacji pojawił się nowy widok szczegółów każdej stacji, a wcześniej integracja z głosowym Asystentem Google.
11.02.2019 20:26
Możliwości Kanarka
Kanarek korzysta z danych ze stacji pomiarowych GIOŚ, a także z 550 stacji amatorskich LookO2, 350 czujników Syngeos, 150 Luftdaten, 70 SmogTok i 35 perfect-Air. Listę stacji, z których dane będą pobierane, można zmieniać w ustawieniach, podobnie jak listę ulubionych stacji, które sprawdzamy najczęściej. Od niedawna Kanarek może też znaleźć najbliższy czujnik i podawać z niego dane na ekranie powitalnym aplikacji oraz na widżecie na ekranie głównym Androida. Kanarek podaje stopień zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM 2,5 i PM 10, dwutlenkiem węgla, tlenkiem węgla, dwutlenkiem azotu, benzenem i ozonem, zależnie od informacji dostępnej z danego sensora. Zanieczyszczenie może być podawane według norm polskich, Indeksu Jakości Powietrza UE i norm WHO.
Informacje o jakości powietrza możemy zobaczyć na kilka sposobów, między innymi na liście ulubionych stacji lub na mapie. Tu pojawiła się nowość w wersji 1.8.0 aplikacji. Po przejściu do widoku szczegółowego wybranej stacji pomiarowej możemy zobaczyć jej wskazania, dane historyczne oraz jej położenie na mapie, co znacznie ułatwia orientację w mieście. Do aplikacji niedawno dodany został także ranking miast, dla którego można samodzielnie wybrać źródła danych.
Ważną funkcją Kanarka są powiadomienia. Można wybrać indywidualny, akceptowalny poziom zanieczyszczeń i aplikacja poinformuje nas, jeśli zostanie on przekroczony. Wtedy lepiej zostać w domu i na pewno nie warto uprawiać sportu na… świeżym powietrzu.
Kanarek działa też z Asystentem Google
Od lutego Kanarek może też integrować się z Asystentem Google. Wystarczy powiedzieć:
by uruchomić usługę i otrzymać dane. Syntezator mowy odczyta nam całą wypowiedź na głos. Trzeba jednak pamiętać, że usługa podaje dane uśrednione i mogą one odbiegać od warunków w najbliższej okolicy. W dalszej rozmowie możemy pytać o kolejne miasta.
Kanarek dołączył do listy usług, które mogą ułatwić życie polskim użytkownikom Asystenta.
Kanarka możecie pobrać z naszej bazy aplikacji dla Androida.