Snapdragon 845 zamiast ścigać Apple zabłyśnie sztuczną inteligencją?
Snapdragon 845: oto nowy procesor, który napędzi najmocniejszesmartfony z Androidem, takie jak Samsung Galaxy S9 czy LG G7 –przynajmniej według jego producenta, Qualcomma. Twierdzenie nie jestjednak bezpodstawne, dziś praktycznie wszystkie flagowce korzystająwłaśnie z czipów tej firmy – i pomimo starań innych producentówsytuacja ta raczej się nie zmieni. Nie spodziewamy się jednakjakiegoś znaczącego wzrostu wydajności, nowy procesor powstaje wlitografii 10 nm, tak samo jak jego poprzednik, Snapdragon 835.Mobilnych procesorów Apple’a raczej nie pobije, nawet jeśli szeffabów Samsunga, dr ES Jung określił Snapdragona 845 cudownymczipem roku.
06.12.2017 | aktual.: 06.12.2017 11:37
Zbyt wielu technicznych szczegółów podczas wczorajszegootwarcia Snapdragon Tech Summit na Hawajach nie ujawniono. To raczejmarketingowe sygnały: moc obliczeniowa pozwalająca na zatraceniesię w wirtualnej rzeczywistości, sprzętowe przetwarzanieobrazu pozwalające na tworzenie wspaniałych fotografii,bezpieczeństwo równe sejfom, gigabitowa szybkość,długa praca na baterii, a to wszystko skrojone pod ciebie.
Ta gigabitowa prędkość, fundament komunikacji 5G o którejsporo było mówione podczas otwarcia Snapdragon Tech Summit, tozasługa najnowszego modemu X20 LTE – najwyraźniej będziedomyślnie stosowany w Snapdragonie 845. W końcu jeśli uwzględnićzapowiedzi operatorów telekomunikacyjnych, to sprzedawane wprzyszłym roku smartfony powinny w swoim cyklu życia załapać sięna realne gigabitowe transfery. Tyle oficjalnie. Reszta to już naszespekulacje.
Najważniejszą tegoroczną nowością w dziedzinieogólnodostępnych technologii mobilnych była premiera rdzeniCortex-A75 i A-55, w połączenieniu z technologią wielordzeniowościDynamIQ. Lepsze zarządzanie energią, heterogeniczne przetwarzaniedanych, możliwość współdzielenia cache L3 dla lepszej spójnościrdzeni i usprawnionej wielozadaniowości – niemożliwe by Qualcommnie zdecydował się po to sięgnąć. Marketingowo firma możeoczywiście trzymać się swoich marek (Kryo), licencja na rdzenieCortex tego nie zabrania, ale zasadniczo możemy spodziewać sięjedynie nieco zmodyfikowanych najnowszych rdzeni Cortex,najprawdopodobniej w konfiguracji 4×A-75 i 4×A-55.
Qualcomm Snapdragon 845 Mobile Platform
Drugą ważną nowością będzie nowe GPU, prawdopodobniezaoferowane pod nazwą Adreno 630. Świetna grafika to nie wszystko,tak naprawdę mobilni gracze żądający spektakularnychrozdzielczości i FPS-ów to rynkowa nisza. Nowe GPU zostanienajprawdopodobniej zoptymalizowane pod kątem obliczeń dla siecineuronowych i maszynowego uczenia – a więc wyższej wydajności wobliczeniach zmiennoprzecinkowych połowicznej precyzji (FP16).
Te zastosowania AI powinny zostać potraktowane znacznie bardziejkompleksowo, niż w poprzednim Snapdragonie. W tym roku Qualcommkupił sobie startup Scyfer, specjalizujący się w tworzeniusztucznych inteligencji dla opieki zdrowotnej, finansów i przemysłu,wykorzystujących heterogeniczne architektury sprzętowe. Warto zaśpamiętać, że oprócz własnych (mniej lub bardziej) rdzeni CPU iGPU, Qualcomm oferuje też własne procesory sygnałowe (DSP), znanepod marką Hexagon. Do tej pory służyły do wspomaganiaprzetwarzania obrazu, ale to dopiero początek tego, co można z takąheterogeniczną architekturą w AI zrobić.
Zapewne Qualcomm pokaże też ulepszenia w zakresie obsługi kamer(może nowy Spectra ISP, zapewniający przetwarzanie rozdzielczości8K?), nowy cyfrowy wzmacniacz dźwięku Aqustic, i kolejną wersjętechnologii szybkiego ładowania Quick Charge.
Snapdragona 845 znajdziecie w przyszłym roku na pewno naflagowcach Samsunga i LG. Swoje zainteresowanie zadeklarowało teżXiaomi. Szef chińskiej firmy, Lei Jun ogłosił, że trwają pracenad Mi7 smartfonem klasy premium, który wykorzysta najnowszy czipSnapdragona. Czy jednak Xiaomi rozumie przez „klasę premium” to samo, co jego konkurenci?