Tajemniczy symbol na dowodzie. Sprawdź, co zyskujesz
Polskie dowody osobiste nie są jednakowe. Od 2019 roku wprowadzono nowy standard wyglądu dokumentu oznaczający dodanie warstwy elektronicznej. W efekcie każdy dowód staje się e-dowodem. Ponadto od listopada 2021 w każdej wersji dokumentu znajduje się zapisany odcisk palca właściciela.
Warstwa elektroniczna w dowodach osobistych to zintegrowany chip umożliwiający korzystanie z dokumentu podobnie jak z kart zbliżeniowych. Pozwala on na bezkontaktową komunikację, co umożliwia logowanie się do portali urzędów oraz elektroniczne składanie podpisów. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie gov.pl.
Chociaż elektroniczne dowody osobiste stały się standardem, wiele osób nadal używa starszych wersji dokumentów, które pozostają ważne i nie trzeba ich wymieniać. Aby sprawdzić, czy posiadasz e-dowód, zerknij w prawy górny róg awersu; znajduje się tam unikatowy znak wydrukowany farbą optycznie zmienną obok symbolu PL, co sygnalizuje obecność warstwy elektronicznej.
E-dowód przydaje się również w mniej oczywistych sytuacjach. Na przykład na Lotnisku Chopina, posiadanie dowodu z elektroniczną warstwą umożliwia korzystanie z automatycznych bramek, co pozwala uniknąć kolejek do kontrolerów dokumentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby wykorzystać e-dowód do potwierdzania tożsamości, potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Przy użyciu smartfona pomocna może być aplikacja eDO App. Korzystając z dowodu jak z karty zbliżeniowej (niezbędny jest specjalny czytnik lub telefon z NFC), użytkownik może potwierdzić, że to on znajduje się przy komputerze, by skorzystać z szeregu rządowych aplikacji online, w tym choćby IKP.
Alternatywnie, przy korzystaniu z komputera, można użyć aplikacji mObywatel, aby potwierdzić tożsamość. W aplikacji można również aktywować mDowód, co pozwala wykorzystywać wyłącznie telefon, aby potwierdzić swoją tożsamość na przykład w banku czy podczas kontroli policji. Plastikowy dokument może wówczas zostać w domu.
W podobny sposób obywatele mogą również zrezygnować z noszenia przy sobie części pozostałych fizycznych dokumentów. Aplikacja mObywatel zastępuje bowiem szereg innych dokumentów i uprawnień. Skorzystać z niej mogą między innymi studenci czy emeryci, a nawet przedstawiciele niektórych zawodów, w tym prawnicy czy pielęgniarki.