To może dotyczyć twojego dziecka. Naukowcy potwierdzają problem
Spędzanie nadmiaru czasu z telefonem w ręku może mieć duży wpływ na zdrowie dzieci. Badania naukowców udowadniają, że przekroczenie pewnej bariery wiąże się z problemami psychicznymi i sięganiem po substancje psychoaktywne.
Badania przeprowadzone na grupie ponad 50 tys. nastolatków z Korei wykazały, że młodzież, która korzysta ze smartfona przez więcej niż cztery godziny dziennie, częściej doświadcza problemów psychicznych i ma większą skłonność do sięgania po substancje psychoaktywne.
Jednocześnie, badania te wykazały, że jeżeli czas spędzany przez nastolatków z telefonem nie przekracza czterech godzin dziennie, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń psychicznych czy uzależnień jest takie samo, jak w grupie osób, które w ogóle nie korzystają ze smartfona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania te zostały przeprowadzone przez doktorów Jin-Hwa Moon i Jong Ho Cha z Hanyang University Medical Center w Korei i opublikowane na łamach "PLOS ONE". Autorzy wskazują, że w ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby godzin, które nastolatki spędzają ze swoimi smartfonami. Według niektórych naukowców, może to wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju schorzeń, takich jak zaburzenia psychiczne, problemy ze snem, problemy ze wzrokiem czy zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że umiarkowane korzystanie z urządzeń elektronicznych i internetu może wręcz poprawiać zdrowie fizyczne i psychiczne młodych osób.
Problemy psychiczne przez smartfony
W celu wyjaśnienia tych rozbieżności, Moon i Cha wraz ze swoimi współpracownikami przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tys. nastolatków, zebrane w latach 2017 i 2020. Dane te dotyczyły przybliżonej dziennej liczby godzin spędzanej na korzystaniu ze smartfona oraz różnych parametrów zdrowotnych. Badacze wzięli także pod uwagę czynniki, które mogły wpływać na wynik analizy, takie jak wiek, płeć i status społeczno-ekonomiczny.
Analiza danych wykazała, że w ciągu trzech lat odsetek nastolatków, którzy korzystali ze smartfona więcej niż dwie godziny dziennie, znacznie wzrósł: z 64,3 proc. w 2017 roku do 85,7 proc. w 2020 roku. Nie zauważono natomiast, aby czas ten w jakikolwiek sposób wpływał na wyniki zdrowotne młodych osób.
Zauważono również wzrost odsetka młodzieży, która korzystała ze smartfona ponad cztery godziny dziennie. W tym przypadku naukowcy dostrzegli wyraźną zależność: osoby z tej grupy odczuwały na co dzień więcej stresu, częściej miały myśli samobójcze i występowało u nich wyższe ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne. Co ciekawe, badania pokazały również, że nastolatki korzystające ze smartfona jedną-dwie godziny dziennie, miały mniej problemów ze zdrowiem psychicznym niż młodzież, która w ogóle nie używała tego typu urządzeń.
Autorzy badania uważają, że ich wyniki mogą pomóc w opracowaniu wytycznych dotyczących użytkowania ekranów przez nastolatki. "Pokazaliśmy bowiem, że korzystanie z takich urządzeń przez ponad 4 godziny na dobę, wpływa na zdrowie młodych ludzi" - podsumowują.
Dbanie o higienę cyfrową
Jeśli ty lub twoje dziecko macie wrażenie, że spędzacie zbyt dużo czasu przed telefonem, można sobie z tym w łatwy sposób poradzić. Istnieją aplikacje, które ułatwiają ograniczanie czasu z telefonem. Co więcej, systemy Android i iOS mają wbudowane narzędzia, pozwalające na przykład na ograniczanie czasu spędzanego w określonej aplikacji, a także monitorowanie czasu spędzonego na korzystaniu ze smartfona, liczby otrzymywanych powiadomień czy liczby wybudzeń urządzenia.
Sama obserwacja takich danych może dać do zrozumienia, że spędzamy zbyt dużo czasu przed ekranem. Dzięki uświadomieniu sobie, jak wiele uwagi poświęcamy mu w ciągu dnia, łatwiej jest podjąć decyzję o ograniczeniu czasu ze smartfonem w ręku.