10 najlepszych aplikacji do obróbki zdjęć na Androida
Robienie zdjęć smartfonami to codzienność, ale ich obróbka nie jest już taka oczywista. Edytory wbudowane w smartfony bywają wystarczające, ale można się oczywiście wesprzeć szeregiem aplikacji o większych możliwościach.
03.10.2019 12:08
Aby ułatwić wybór odpowiedniego narzędzia, przygotowaliśmy zestawienie 10 aplikacji do edycji zdjęć na Androida, które mogą się przydać każdemu, począwszy od amatorów szukających prostych filtrów, na bardziej zaawansowanych użytkownikach oczekujących precyzyjnej edycji skończywszy.
Poniższe zestawienie oczywiście nie wyczerpuje tematu. Z pewnością na rynku są inne warte uwagi aplikacje. Zachęcamy do dzielenia się swoim doświadczeniem w komentarzach.
Autodesk Pixlr
Pierwsza propozycja to Autodesk Pixlr. To prosty w obsłudze program oferujący możliwość dostosowywania poziomów przy pomocy suwaków. Dostępne są także tryby automatycznie poprawiające jakość.
[join][img=pixlr(3)]Dla osób szukających gotowych rozwiązań przewidziano gotowe filtry. Jest ich dużo, przez co kolorystykę zdjęcia można dostosować na wiele sposobów.
Aplikacja Autodesk Pixlr jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
A Color Story
A Color Story to kolejna propozycja, w której znaleźć można wygodną edycję parametrów zdjęcia przy pomocy suwaków. Pożądane efekty łatwo także osiągnąć dzięki edycji krzywych.
[join][img=colorstory(2)]Warto zwrócić uwagę na czytelny i wygodny tryb kadrowania. Można tu swobodnie zmieniać proporcje zdjęcia lub dopasować je do konkretnych, typowych rozmiarów, na przykład ekranu 16:9.
Aplikacja A Color Story jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Snapseed
Jedna z najbardziej rozbudowanych propozycji w tym zestawieniu to Snapseed. W aplikacji można znaleźć szereg narzędzi pozwalających edytować między innymi kontrast, nasycenie, wyostrzanie, winietowanie i nie tylko. Dobre rezultaty można uzyskać dzięki trybowi symulacji efektu HDR.
[join][img=snapseed(3)]Osoby, które nie chcą samodzielnie ingerować we wszystkie opcje, mogą skorzystać z gotowych filtrów. Warto zaznaczyć, że skorzystanie z dowolnego z nich nie wyklucza dalszej, ręcznej edycji. Można w ten sposób między innymi wykadrować zdjęcie lub dodać mu ramkę.
Aplikacja Snapseed jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Retrica
Retrica to aplikacja, która spodoba się wszystkim fanom celowego postarzania cyfrowych zdjęć i symulacji ich wykonania na wadliwej kliszy. Program oferuje wiele filtrów, które zmieniają kolorystykę fotografii.
[join][img=retrica(3)]Do obsługi nie jest konieczna zaawansowana wiedza. Wystarczy wczytać zdjęcie z galerii, a następnie wybrać interesujący filtr z przewijanej listy w dolnej części ekranu. Wybranie kilku filtrów z rzędu nie powoduje ich nakładania się na siebie, ale zamianę, co pozwala łatwo sprawdzić, jak zdjęcie będzie wyglądać z tym czy innym efektem.
Aplikacja Retrica jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Candy Camera
Propozycja dla szukających stosunkowo prostego edytora z minimalistycznym interfejsem to Candy Camera. Aplikacja pozwala w kilku krokach dostosować zdjęcie na przykład na potrzeby dalszego użytku w mediach społecznościowych.
[join][img=candycamera(3)]Wartą uwagi opcją jest możliwość wprowadzenia pikselizacji wybranego fragmentu zdjęcia. Można w ten sposób ocenzurować na przykład nazwy lub twarze osób, które nie chcą publikować swojego wizerunku.
Aplikacja Candy Camera jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
PicsArt
Kolejna propozycja to PicsArt, czyli aplikacja, w której edycja jest oparta na gotowych filtrach. Poza wyborem konkretnej kolorystyki, w tym przypadku można jednak także dostosować ją dodatkowo do swoich potrzeb.
[join][img=picsart(3)]W ten sposób można więc wskazać konkretny filtr, a następnie zdecydować o jego intensywności, a często także innych cechach. Poza wprowadzaniem filtrów, zdjęcia można tu także kadrować oraz wzbogacać o dodatkowe elementy, na przykład tekst.
Aplikacja PicsArt jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Prisma
Jedną z najbardziej znanych aplikacji do agresywnej ingerencji w zdjęcia jest Prisma. Program oferuje szeroką paletę filtrów pozwalających na różne sposoby zmieniać fotografie na abstrakcyjne malowidła.
[join][img=prisma(3)]Aplikacja na Androida została także jakiś czas temu rozbudowana o element społecznościowy. W jednej z zakładek można łatwo udostępniać swoje zdjęcia innym oraz przeglądać przerobione zdjęcia innych użytkowników.
Aplikacja Prisma jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Portra
Inna proponowana aplikacja mocno ingerująca w zdjęcia to Portra. Tutaj także można nałożyć na zdjęcia filtry, tym razem zmieniające fotografie w rysunki.
[join][img=portra(3)]Intensywnością każdego filtra można ręcznie sterować, wybierając wcześniej pomiędzy kilkoma rodzajami efektu. Dodatkowo można zdecydować o obecności rozjaśnienia przy krawędziach.
Aplikacja Portra jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Afterlight
Kolejny prosty edytor zdjęć to aplikacja Afterlight. Oferuje podstawowe narzędzia pozwalające zmieniać między innymi jasność czy nasycenie barw, a także gotowe filtry, które od razu zmienią klimat całego zdjęcia.
[join][img=afterlight(3)]Dostępne filtry pozwalają symulować wady kliszy. Atutem programu jest bez wątpienia prostota interfejsu i czytelne ikony.
Aplikacja Afterlight jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.
Canva
Ostatnia propozycja to aplikacja Canva, która przyda się na końcowym etapie edycji zdjęć. Można przy jej pomocy przygotować grafiki wzbogacone o dodatkowe napisy lub logo, uprzednio stosując jeden z filtrów barwnych i właściwie przycinając zdjęcie.
[join][img=canva(3)]Program pozwala korzystać z wielu przygotowanych szablonów i dostosowywać je na potrzeby wydruku czy publikacji w konkretnych miejscach znanych portali społecznościowych. Można tu na przykład przygotować grafikę we właściwym wymiarze na potrzeby zdjęcia w tle na Facebooku.
Aplikacja Canva jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.