Android dla każdego, czyli najnowszy Android nie tylko dla najnowszych urządzeń
Wobec coraz to większego zainteresowania nowym Androidem 6.0, zwanym Marshmallow, postanowiłem podzielić się tym jak to udało mi się na starszym urządzeniu zainstalować nowość od Google'a w nieco zmienionej formie, a dokładniej w wersji CyanogenMod. Wątek odnośnie możliwości (ręcznej) aktualizacji pojawił się na forum XDA.
Od początku
Dla tych co nie jeszcze nie wiedzą, moim testowym smartfonem, używanym notabene na co dzień jest starszy model, HTC Sensation XE . Poprzedni telefon, LG L9, nie poddał się odblokowaniu bootloadera, poza tym irytował mnie swoim spowalnianiem, pomimo roota działał tragicznie. Jako, że mam sentyment do HTC (poprzednio miałem Desire S , o którym pisałem w kontekście problemów z superserwisem Regenersis - polecam lekturkę), postanowiłem wrócić do marki i wybór padł na nieco mniejszy model niż L9, co okazało się być dobrym wyborem.
W kwestii oprogramowania...
Zakupiony HTC Sensation XE with Beats Audio domyślnie posiadał Androida w wersji 4.0.3 z nakładką Sense 3.6. System ok, ale to nie było to z czego chciałbym korzystać. Zainteresowałem się tematem custom romów dla owego modelu i znalazłem ciekawe alternatywy dla stockowego softu. Wypadało jeszcze odblokować bootloader i nadać prawa administratora.
Odblokowanie i root.
Tu zaczęła się zabawa, ponieważ, co się okazało, pomimo wgrania poprawnie potrzebnych sterowników dla Windowsa 8.1 nie mogłem odblokować telefonu. Jedynym rozwiązaniem okazało się, że będzie komputer z Windows 7. Niestety. Być może jest to wykonalne na 8/8.1 jednak mi się nie udało. W pierwszej kolejności wypadało skorzystać ze strony HTCDev aby odblokować bootloader (wg mniej więcej tej instrukcji ) co niniejszym uczyniłem. Oczywiście nie obeszło się bez problemów. Oczywiście całość kosztowała mnie kilka godzin zabawy ale w konsekwencji wykonania powyższych czynności bootloader udało się odblokować. I tu zaczyna się tak na prawdę cała praca jaką wypada wykonać z pełną świadomością, iż
można z telefonu zrobić ciegiełkę ;)
Kroki jakie wykonałem prezentują się mniej więcej tak:
[code=] Wymagania: a) przynajmniej minimalna znajomość języka angielskiego i/lub słownik angielsko-polski b) umiejętność czytania ze zrozumieniem c) Naładowany telefon HTC Sensation z S‑OFF i Androidem Ice Cream Sandwich d) zainstalowane sterowniki HTC e) włączone debugowanie USB f) narzędzia adb (fastboot) [ADB.zip] rozpakowane w folderze c:\adb\ g) wyłączone szybkie uruchamianie w opcjach zasilania telefonu Flash odblokowanego firmware'u a) pobierz PG58IMG.zip b) wrzuć plik PG58IMG.zip na kartę sd do katalogu głównego c) sprawdź poprawność sumy kontrolnej pliku PG58IMG.zip - powinno być: fea9240feef50554a17688dc2b1a7bac d) uruchom telefon w trybie bootloadera - wyłącz telefon i włącz go trzymając vol- e) postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie słuchawki [/code]
Dla zainteresowanych linki do plików:
Ok, czas na zabawę z CID. Co to CID? Mniej więcej można to tak opisać:
Każdy region na świecie ma swój własny CID (przykładowo dla polski to HTC__B25, wschodnioeuropejski bez brandu HTC__032). Sam CID to można powiedzieć rodzaj blokady by użytkownik nie mógł (przynajmniej w teorii) wgrać na swoje urządzenie (np. z polskim CID'em) softu przeznaczonego na inny rynek niż telefon był kupiony (np niemiecki).
Sprawa z CID w smartfonach HTC wygląda tak:
[code=] a) uruchom telefon w trybie Fastboot wyłącz telefon i włącz go trzymając Vol- i Power jesteś w menu bootlaoder'a - używając przycisków Vol‑, Vol+ ustaw kursor na fastboot i zatwierdź przyciskiem Power b) podłącz telefon do komputera c) uruchom linię komend windows cmd.exe (np. po przez przytrzymanie klawisza Windows i naciśnięcie klawisza r na klawiaturze komputera -> w okienku uruchom wpisz cmd i potwierdź klawiszem [enter] d) wpisz: c: cd \adb fastboot getvar cid e) zapisz swój obecny CID, może się przydać w przyszłości f) wpisz poniższą komendę, aby uzyskać SUPER-CID fastboot oem writecid 11111111 (osiem jedynek!) g) masz super-cid [/code]
Dalej zaczyna się zabawa z recovery, może trochę tego dużo jest ale później jedyne co wypada zrobić, to wrzucić na kartę wybrany rom. Ale po kolei ;)
[code=] Instalacja Clockwork Recovery a) pobierz i rozpakuj HTC Sensation 4G All‑In-One Toolkit v1.1 b) podłącz telefon do komputera c) uruchom Sensation V1.1.exe d) wybierz Install One of the recoveries - CWM 5.0.2.0 telefon się zrestartuje a na jego ekranie pojawi się menu bootloadera. Nic nie ruszaj - instalacja potrwa kilka tylko sekund. Po wszystkim telefon uruchomi się ponownie. Jak wejść w recovery? a) wyłącz telefon; włącz telefon trzymając przycisk Vol- i Power b) z menu bootloadera, używając przycisków Vol‑, Vol+ wybierz Recovery zatwierdzając przyciskiem power Po Recovery poruszasz się używając przycisków Vol‑, Vol+ i Power. Warto w tym momencie zrobić kopię zapasową obecnego systemu. a) wejdź w backup and restore b) wybierz backup Instalacja superuser - root a) pobierz Superuser-3.0.7-d-signed.zip b) skopiuj Superuser-3.0.7-d-signed.zip na kartę pamięci c) uruchom recovery d) wybierz install zip from sd card e) wybierz plik Superuser-3.0.7-d-signed.zip f) potwierdź wybór Yes - install Superuser-3.0.7-d-signed.zip g) po wszystkim uruchom telefon ponownie Instalacja 4EXT Recovery via 4EXT Recovery Updater lub 4EXT Recovery Control a) pobierz i zainstaluj na swoim telefonie darmową aplikację 4EXT recovery updater lub kup w Google Play wersję rozszerzoną 4EXT Recovery Control b) uruchom aplikację c) wybierz Instalacja online | Uaktualnienie d) program zapyta o prawa superusera - wybieramy zezwól lub grant e) Wybierz i zainstaluj najnowszą referencyjną wersję 4EXT recovery Touch f) po instalacji 4EXT recovery możez użyć aplikacji 4 EXT Recovery Updater do bezpośredniego uruchamiania recovery (Menu zasilania) [/code]
Linki:
HTC Sensation 4G All‑In-One Toolkit v1.1
No i to było na tyle zabawy z bootloaderem i rootem, nadszedł czas zmiany romu.
[code=] Instalacja CUSTOM ROMu a) pobierz interesujący Cię CUSTOM ROM, lub Kernel, lub motyw lub jakąkolwiek modyfikację zgodną z HTC Sensation i przegraj plik *.zip na kartę pamięci telefonu b) uruchom telefon w trybie Recovery, opcjonalnie: wykonaj kopię zapasową obecnego systemu (menu backup | restore -> backup) c) jeśli rom tego wymaga trzeba wykonać tzw full wipe, czyli formatowanie partycji w telefonie (menu wipe | format -> format all partitions (except sdcard) ) e) wybierz install from sdcard choose zip from sdcard e) wybierz plik *.zip z romem lub inną modyfikacją [/code]
Opis powyższy wykonałem przy zmianie stockowego romu na Revelation 1.0.3 . Rom fajny, w miarę lekki. Używałem go pewien czas ale nadal to nie był szczyt moich marzeń.
Poszukiwania czegoś ... szybszego.
I tu zaczyna się robić ciekawiej. Szukałem. I znalazłem. CyanogenMod11/12 by ivanich (CM11 - 4.4, CM12 - 5.0, CM12.1 - 5.1). Bałem się zabawy z tymi romami, bo to jednak CM a nie rom z Sense które tak uwielbiam. Powiem tak, z Sense można spokojnie zrezygnować ;) da się bez tego żyć mając telefon HTC.
Wyprzedzając fakty, rom mega szybki, oczywiście to nieoficjalny rom dla Sensation ale za to jaki! Mnie osobiście nie sprawiał problemów, używałem go na co dzień.
Instalacja.
Podobna jak ta przy Revelation.
[code=] Wymagania: - Root - Firmware 3.32 / 3.33 - 4EXT ( V1.0.0.6 RC3 ) lub nowszy Instalacja: - Full Wipe - ROM flash [install from sdcard -> choose zip from sdcard] - Google Gapps [install from sdcard -> choose zip from sdcard] - Ponowne uruchomienie i konfiguracja [/code]
Linki:
Tyle. Oczywiście operacja powinna zakończyć się sukcesem, niemniej
nie biorę odpowiedzialności za błędy powstałe podczas flashowania.
Kwestia GAPPSów.
Tu pozostawiam czytającym wolny wybór, nie mniej osobiście polecam paczkę PICO, zawiera minimum tego co powinna.
Tu inaczej niż w przypadku ROMu Revelation należy doinstalować paczkę z aplikacjami od Google'a. Podstawą jest tu Sklep Play, resztę można spokojnie pobrać z wspomnianej lokalizacji.
Tyle w kwestii CM 11/12/12.1. Bardzo dobry, nieoficjalny, rom dla Sensation. Przede wszystkim dość stabilny, pojedyncze przypadki zawieszania się czy problem (przynajmniej u mnie) przy włączaniu telefonu - jak ktoś ma na karcie SIM założone hasło to bywa że system 3 razy pyta o to hasło. Nie przeszkadzało mi to, dało się z tym żyć.
Android 6? Nie ma problemu ... o przepraszam, będzie jednak ciut trudniej ...
Nie do końca. Wgrywając za pierwszym razem Recovery skorzystałem z polecanego 4EXT, CyanogenMod 13 wymaga TWRP, w dodatku zmodyfikowanego. Brzmi groźnie. Co się okazuje, nie jest to straszne. Zmiana Recovery okazuje się być banalnie prosta. Oczywiście jako osoba mało doświadczona zadawałem pytania, może były upierdliwe ale warto było. Okazuje się, że wykonanie kilku czynności nie jest trudne.
Krótka piłka ode mnie nt. zmiany Recovery i instalacji nowego ROMu
[code=] Wymagania dotyczące instalacji: - Root - (oczywiście) odblokowany bootloader - TWRP 2.8.7.0 w wersji CM13 Instalacja: 1. Pobierz TWRP i zaktualizuj do najnowszej wersji poprzez aplikacje Flashify 2. Zrób backup obecnego systemu 3. Wykonaj full wipe 4. Zainstaluj pobrany i wrzucony wcześniej na kartę sd ROM 5. Zainstaluj wybraną paczkę z GAPPSami 6. Uruchom ponownie swojego HTC i ciesz się Androidem 6 ;) [/code]
THAT'S ALL ;)
Obowiązkowe linki dla zainteresowanych:
Podsumowanie.
Uważam, że instalacja custom romów nie jest trudna, no może nie dla każdego modelu ale prawda jest taka, że każdy kto choć trochę zainteresuje się tematem (na prawdę warto!) może ze swojego starszego smartfona wyciśnie ostatnie soki. Telefon na CM jest przede wszystkim lepiej zoptymalizowany co pozwala wykorzystać telefon w pełni, albo przynajmniej dać mu drugie życie aby z zamulonego stockowym syfem gniota zrobić szybki i responsywny w codziennym użytkowaniu smartfon.
Na swoim przykładzie chciałem jedynie przedstawić możliwość zmian jakie daje CyanogenMod.
Próbujcie ze swoimi telefonami. Pamietajcie jedynie o tym, aby dokładnie czytać opisy w tematach dotyczących custom romów, i co ważne: WSZYSTKO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ;)
Na koniec obowiązkowy zestaw linków:
Linki prowadzą do XDA Forum, są polskie lokalizacje jednak uważam, że powoływanie się na główne źródło jest najlepsze. Polskie lokalizacje zawierają ni mnie, ni więcej jak to co sam opisałem wyżej tylko w nieco lepiej przyswajalnej pigułce ;)
Opisane czynności zostały wykonane z sukcesem na HTC Sensation XE (Z715e).
W razie pytań postaram się odpowiedzieć na każde o ile będę potrafił ;)
Pozdrawiam.