Aplikacje szachowe na Androida i iOS — odsłona trzecia
Długie zimowe wieczory sprzyjają do gry w szachy. Z drugiej strony nie każdy ma okazję do grania z żywym przeciwnikiem na drewnianej szachownicy. Dlatego też dobrą alternatywą jest rozegranie partii szachów na smartfonie. Tym bardziej że wszystkie z opisanych tutaj aplikacji dostępne są za darmo. Dobrane zaś są według zasady dla każdego coś dobrego. Więc można na nich grać z komputerem lub innymi graczami online, jak i uczyć się podstaw gry. Aplikacje te oferują również możliwość gry w szachy błyskawiczne (tzw. blitz). O tyle to ważne, że 30 grudnia 2018 r. zaledwie 22‑letni Jan‑Krzysztof Duda został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych, przegrywając tylko z genialnym Magnusem Carlsenem. Jest to chyba najlepszy motywator, żeby samemu podnieść swoje umiejętności szachowe.
Chess - play, train & watch
Zaczynamy od jakże zacnej aplikacji, której zaletą są interaktywne lekcje wideo zawierające ogromną liczbie gier arcymistrzów szachowych, pomagające w uczeniu się jak najlepszych zagrywek. Mamy tutaj do wglądu popisy szachowe takich wirtuozów królewskiej gry jak: Viswanathan Anand, Peter Svidler, Jan Gustafsson czy Lawrence Trent. W podnoszeniu umiejętności bardzo pomaga również wirtualny „trener taktyki”, który jest dopasowany do reprezentowanego poziomu gracza. Dodatkowo aplikacja posiada tysiące łamigłówek o szerokim zakresie trudności, tabelę liderów, różne quizy z zagadkami szachowymi, a także możliwość rozgrywania turniejów z graczami online i grania 1, 3, 5 lub 15‑minutowych partii z komputerem na kilku poziomach. Jest to więc jedna z najlepszych aplikacji na licencji freemium, jakie w ogóle powstały. Dlatego też każdy pasjonat szachów powinien się z nią zapoznać.
Poziom trudności: średnio zaawansowany. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freemium. Download (Android)
Chess Prince
„Znakami rozpoznawczymi” aplikacji jest świetna grafika, przyjazny dla oka interfejs i wydajność. Oprócz atrakcyjnego designu i bezawaryjności gry, aplikację cechuję wysoki poziom rozgrywki. Tradycyjnie można grać na niej z wybranym przeciwnikiem online oraz na 7 poziomach z komputerem. SI gry jest bardzo wysokie i już trzeci poziom ciężko przejść nawet bardziej wprawionym graczom. Wysoko postawione warunki gry wciągają, co spowodowało, że długie godziny przesiedziałem nad tą apką, próbując pokonać level mistrzowski. Można stwierdzić, iż odpowiednie skalowanie w niej umiejętności SI sprawia, że chce się stać lepszym szachistą/-tką. Tak więc o ile szachy dla niektórych mogą być nudne, to ta aplikacja dzięki dobrze obmyślaną rozwiązaniom nawet dla sceptyków szachowych oferuje świetną zabawę połączoną z treningiem myślenia strategicznego, będąc przy tym najlepszym motywatorem do jeszcze lepszej gry w szachy.
Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)
Chess Tactics Pro
Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja uczy rozgrywania partii szachowych pod względem taktycznym. Zawarty w grze trener taktyczny pozwala ćwiczyć w trzech różnych trybach (wstępnym / wyższym / najwyższym). W uzyskaniu jak najwyższego poziomu pomaga rozwiązywanie codziennych łamigłówek, gra w puzzle offline, a także użycie trybu „Postęp”. Wszystkie łamigłówki są wysokiej jakości i gwarantują unikalne rozwiązanie. Trudność gry waha się od początkującego do zaawansowanego (2000+ Elo). Ta rozpiętość poziomów jest dobrym sposobem na podwyższenie swoich umiejętności i nauczenie się nowych taktyk. Aplikacja jest optymalizowana dla telefonów i tabletów i cechuje ją prosty / intuicyjny interfejs — bez zbędnych rzeczy i żadnych dziwnych problemów. Jak na darmową grę taktyczną możną stwierdzić, że jest lepiej niż bardzo dobrze.
Poziom trudności: od podstawowego do w pełni profesjonalnego. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5,3/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Chess Tactics in French Defence
Kurs pokazuje jak najlepiej rozgrywać popularny debiut półotwarty, oznaczony kodami ECO od C00 do C19, charakteryzujący się posunięciami e4 e6. O jego mocy najlepiej poświadczy fakt, że jest wyposażony w 330 przykładów ćwiczeń do rozwiązania. Z pomocą tego kursu, można uczyć się nowych trików, poznawać nowe kombinacje taktyczne i wdrażać zdobytą wiedzę w praktyce. Program działa jako trener, który daje zadania do rozwiązania i pomaga je rozwiązać, Więc jeśli mamy jakiś problem, to daje wskazówki, wyjaśnienia i pokazuje jak najlepiej dane zadanie wykonać. Program zawiera również sekcję teoretyczną, która opisuje najlepsze opcje rozgrywania partii na każdym etapie gry, na podstawie rzeczywistych przykładów. Teoria ta została przedstawiona w sposób interaktywny, co oznacza, że można nie tylko czytać tekst lekcji, ale także wykonują ruchy na planszy. Aplikacja nie wymaga połączenia z internetem i można połączyć ją do darmowego konta „Chess King”. Sami więc przyznacie, że jak na darmowy kurs — spectrum dostępnych w nich funkcji jest olbrzymie. Nic tylko pobierać ten szachowy kurs na swoje smartfony i uczyć się na nim coraz lepszych zagrywek.
Poziom trudności: średnio zaawansowany. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Chess Time® -Multiplayer Chess
Jest to długodystansowa gra w szachy online. Znajdziecie tutaj oprócz graczy krajowych również z USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech itp. Komunikować się z nimi można przez czat w grze. Można więc stwierdzić, że jest to normalna aplikacja do gry online z graczami z całego świata. Niestety ten multiplayer szachowy nie wywarł na mnie najlepszego wrażenia, gdyż pełno gra na nim cheaterów. Punktacja zaś nie ma logicznego uzasadnienia, przykładowo mając ranking 1750, wygrywając z graczem z rankingiem 1630, dostaje się +10, natomiast, przegrywając z takim, co ma 1680 Elo -20. Te wady zaś skutecznie zabijają chęć gry na tej aplikacji. Tak więc nie polecam.
Poziom trudności: średnio zaawansowany. Wygląd: neoklasyczny. Ocena ogólna: 3,8/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Chess Training Free
Mamy tutaj do czynienia z dobrze skompletowanym pakietem, na którym można przećwiczyć każdy styl gry w szachy. Jednak zważywszy na szerokie spectrum jego zastosowań, polecałbym go graczom bardziej zaawansowanym (od poziomu 1700 Elo). Moją jedyną uwagą jest to, że w niektórych pozycjach ruch, który prowadzi do spowodowania mata w 13 ruchach (tabele Lomonova), jest uważany za niewłaściwy w porównaniu do tego, który prowadzi do mata w 11 posunięciach. Tak czy inaczej, dla wprawionego gracza trening z CHTF to będzie sama przyjemność, tym bardziej że pakiet ten jest dostępny całkowicie za darmo.
Poziom trudności: zaawansowany. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Chess With Friends
Chess With Friends Free to jedna z najpopularniejszych darmowych aplikacji szachowych. Standardowo dająca możliwość gry przeciwko znajomym lub wybranymi losowo graczami online. Co warto wspomnieć, apka posiada również tryb ćwiczeń w którym można nauczyć się lepszych zagrywek, a także oferuje czat w grze, powtórki gier i obsługę wielu gier naraz. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że aplikacja ta jest nastawiona na bardziej rekreacyjną grę w szachy. Tak więc nie można od niej oczekiwać turniejowego poziomu gry. Więc korzystają z niej głównie gracze początkujący oraz amatorscy, co w sumie dla wielu graczy na dorobku może być odebrane na plus. Bo w końcu nie każdy ma potrzebę zostania profesjonalnym szachistą. Jak pisałem na wstępie, aplikacja jest dostępna za darmo, chociaż w tej wersji pojawiają się nachalne reklamy i żeby je usunąć, trzeba wykupić jej wersję komercyjną.
Poziom trudności: podstawowy/średniozaawansowany. Wygląd: neoklasyczny. Ocena ogólna: 4,5/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)
Chezz: Play Fast Chess
Ten multiplayer szachowy jest przeznaczony dla wielbicieli futurystycznych szachów. Bo fakty są takie, że interfejs gry jest nie do podrobienia. Apka ma 10 poziomów trudności — od początkującego do zaawansowanego. Chociaż jest to mylące, bo już pierwszy poziom wcale nie jest łatwy do przejścia, więc jest przystosowana dla bardziej wprawionych graczy. Aplikacja ta nie niestety jest wolna od błędów, choćby brakuje na niej polskiej wersji językowej, czasami też „bez powodu” wywala z gry lub w ogóle nie znajduje przeciwnika. Tak czy inaczej, jest to ciekawa aplikacja, zaopatrzona w piękna grafikę i nawet dla niej samej jest warta przetestowania.
Poziom trudności: zaawansowany. Wygląd: futurystyczny. Ocena ogólna: 4,2/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
CT‑ART (Szachowe kombinacje 1200-2400 ELO)
Jest jedną z najlepszych aplikacji szachowych dla uczących się gry w szachy. Zawiera 2200 ćwiczeń podstawowych, 1800 ćwiczeń pomocniczych i 50 tematów do nauki. Każde ćwiczenie ma na zadaniu nauczyć nas innej taktyki szachowej. Dodatkowo aplikacja oferuje możliwość bieżącego śledzenia naszych postępów w grze. CT‑ART to godna polecania aplikacja instruktażowa, dzięki której bardzo szybko można zanotować progres swoich umiejętności szachowych.
Poziom trudności: podstawowy/średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5,1/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Dr Chess
Standardowo aplikacja pozwalająca grać przeciwko znajomym na tym samym urządzeniu lub przeciwko losowemu przeciwnikowi w Internecie. Jeśli chodzi o rozgrywkę, to gra online jest prosta na poziomie 1000-1400 Elo. Jest to więc apka typowo dla uczących się grać w szachy. Tylko szkoda, że przeciwnicy są dla mnie za słabi i nie można grać przeciwko komputerowi. Ale na początku nauki gry w szachy pewnie samemu bym z niej korzystał.
Poziom trudności: podstawowy. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 4/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Werdykt
W trzeciej odsłonie pięcioczęściowego almanachu aplikacji szachowych: początkującym szachistom mogę polecić aplikację Chess With Friends, średnio zaawansowanym Chess Prince a profesjonalistą Chess Training Free. Natomiast zwycięzcą tego odcinka jest aplikcja CT‑ART (Szachowe kombinacje 1200-2400 ELO) - stanowiąca genialny pakiet szachowy dla każdego androidowego szachisty.
cdn.