Computex 2014 oficjalnie rozpoczęty: to już nie są targi komputerowe per se
Wiemy już, że tegoroczny Computex zdołał przyciągnąć największą w swojej historii liczbę wystawców i zarejestrowanych gości. Ponad 1500 firm przygotowało swoje stoiska na odwiedziny 130 tysięcy osób, jakich organizatorzy spodziewają się w ciągu pięciu dni rozpoczynającej się dziś imprezy. Ale czego innego można oczekiwać od tak dynamicznie rozwijającej się gospodarki, od kraju tak pracowitych ludzi, jakim jest Tajwan?
Podczas ceremonii oficjalnego otwarcia targów w budynku Nangang Exhibition Center w Tajpej, Den‑Yih Wum, wiceprezydent Tajwanu, wręczył najlepszym nagrody Best Choice Award, podkreślając rozmach i innowacyjność gospodarki swojego kraju, z łatwością dostosowującej się do dynamiki zmian zachodzących w branży IT. W tych słowach nie było przesady. Do tej pory Computex kojarzony był przede wszystkim z tradycyjnie rozumianą branżą PC – producentami procesorów, płyt głównych, pamięci masowych, kart graficznych, czy wreszcie kompletnych zestawów komputerowych. Computex 2014, choć nie brakuje na nim wszelkiej maści desktopów, laptopów i podzespołów, wyraźnie skupia się na innej tematyce. To już nie targi komputerowe, ale targi inteligentnego stylu życia.
To określenie jest równie szumne co pojemne. Zawiera rozmaite urządzenia ubieralne, na czele ze smartwatchami, których producenci (ale i użytkownicy) pojawili się tu licznie, zawiera systemy automatyki domów i komponenty informatyczne do samochodów, zawiera systemy druku przestrzennego czy też platformy sprzętowe i software'owe do obróbki ogromnej ilości danych płynących z rozproszonych sieci sensorów, gromadzących dane niezbędne, by możliwe było uprawianie inteligentnego stylu życia.
Tajwan to oczywiście nie jest Dolina Krzemowa, a tutejsi producenci nie czynią wokół siebie takiego hałasu jak amerykańscy potentaci IT, ale można odnieść wrażenie, że to co dzieje się tutaj, jest dla postępu technicznego bardziej elementarne. Małe, innowacyjne azjatyckie startupy, które pojawiły się na Computexie pewnie nigdy nie zyskają takiego poklasku jak Microsoft czy Apple (choćby ze względu na barierę językową – to jednak mandaryński jest językiem, w jakim się przede wszystkim na tych targach rozmawia), ale bez ich prac nad mniej powabnymi aspektami IT, takimi jak technologie materiałowe czy elektroinżynieria nie byłoby możliwe cieszenie się bardziej widowiskowymi urządzeniami.
Z drugiej jednak strony pojawiają się tu rzeczy bardzo widowiskowe, flagowe smartfony, z których już za kilka miesięcy będą korzystały dziesiątki milionów ludzi, jak i rzeczy, które tak zaskakują, że nie wiadomo, jak skomentować sam fakt ich istnienia – jak np. nagrodzona wyróżnieniem Best Choice kamera Cloud Intraoral, która wygląda jak szczoteczka do zębów i służy do filmowania wnętrza ust użytkownika, przesyłając obraz w wysokiej rozdzielczości na telefon czy tablet.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego klipu z otwarcia tegorocznych targów:
Z Tajpej dla Was, Krzysztof Fiedor i Adam Golański