Polskie procesory
08.12.2011 | aktual.: 09.12.2011 14:08
Jak to bywa często w naszym kraju, to co nasze jest często niedoceniane. Zachwycamy się wszystkim zagranicznym - najlepiej jak pochodzi z USA lub Japonii - nie widząc tego co mamy za rogiem. Tyczy się to właściwie wszystkiego, w końcu stare powiedzenie jest tutaj słuszne: "Cudze chwalicie swego nie znacie". Oczywiście często wygrywa tutaj cena, gdzie im tańszy tym lepiej. Ale wracam do tematu.
Otóż wpis ten ma pokazać, że potrafimy tworzyć rzeczy użyteczne w skali światowej (rozmawiając z młodzieżą czasami można by się sugerować że jesteśmy sto lat za Afroamerykanami).
Procesor Warszawa
Ostatnio zrobiło się głośno o procesorze Warszawa stworzonym przez firmę GryfTechnologia. Niby nic, procesory tworzy wiele firm, jednak w tym przypadku trzeba przyznać, że to co pisze firma o swoim produkcie wygląda ciekawie.
Specyfikacja
Wg strony producenta GryfTechnologia główną cechą procesora jest implementacja wirtualnej maszyny Java - co nam daje w miarę łatwe programowanie w tym języku. Oczywiście jak jest dokładnie to trzeba by przejrzeć dokumentacje i środowisko.
Dane techniczne
Procesor: GTP 150M Java Processing Byte Code Extends 1 (dłuższej nazwy nie mogli wymyslić?) Architektura: 32 bitowa Zegar systemowy: 700MHz Pamięć Cache: 4KB Stack RAM: 512B Obsługa portów: GPIO
Można do niego podłączyć do 128 urządzeń. Z peryferii posiada RS232, RS485, USB, kontroler ethernetu i inne oraz obsługuje interfejsy komunikacyjne takie jak 1‑Wire, , I2C, ISA itp.
Podsumowanie
Wiele osób może się zastanawiać po co komu taki procesor? Zastosować jest wiele, jak specjalne urządzenia dedykowane konkretnym zastosowaniom np aparatura medyczna, automatyka przemysłowa i domowa, urządzenia mobilne, routery i różne inne - co kto sobie w sumie wymyśli. Osoby, które miały styczność z rożnymi mikrokontrolerami takimi jak AVR, ARM (o tych pewnie słyszała większość) lub inne wiedzą, że ceny takich procesorów jak ten stworzony przez Polską firmę są wysokie - tutaj producent przewiduje około 100zł dla użytkownika końcowego - a to może być coś co przyciągnie ewentualnych użytkowników/twórców sprzętu do tego procesora.
Dla osób korzystających z mikrokontrolerów można zaznajomić się z jeszcze jedną rodzimą pozycją z Bytomia czyli DQ80251, którego producentem jest Digital Core Design - jeżeli dobrze zrozumiałem informacje na stronie jest kompatybilny programowo ze starym procesorem Intela 80C51.