Zenware - sztuka funkcjonalności
18.07.2011 16:42
Mianem wstępu
Poniższy wpis popełniłem chcąc w miarę krótko opisać specyficzny typ oprogramowania, któego ja jestem wielkim fanem. Jak można się z tytułu wpisu domyślić będzie o Zenware.
Ale co to do licha jest zenware?
Znamy od początku spotkań z informatyką takie pojęcia jak software - czyli oprogramowanie, hardware - sprzęt, freeware - aplikacje darmowe, czy shareware - kosztujące niewiele aplikacje. Do tego towarzystwa dochodzi jeszcze adware i inne mniej przyjemne elementy. Zenware jest to rodzaj oprogramowania, gdzie nacisk jest na funkcjonalność i prostotę wygląda, a nie na zbędne w gruncie rzeczy bajery. Nazwa wzięła się od wschodniej filozofii - Zen. Filozofia ta mówi o skupieniu się na swoim wnętrzu i poznaniu świata przez poznanie siebie. Skomplikowane. No dobra dość tej filozofii. Jak to ktoś powiedział - "Filozofowanie zostawmy filozofom". My zajmijmy się informatyką. Co wyróżnia zenware na tle reszty oprogramowania? Wygoda, prostota i funkcjonalność.
To ładnie brzmi, jak wygląda zenware
Njawygodniej będzie mi zaprezentować to na przykładzie dostępnych aplikacji. W pierwszej cześci (możliwe, że powstanie kolejna) pokażę appsy wspierające pisanie, redagowanie dokumentów tekstowych.
Prezentacje czas zacząć
Aplikacje na Windows
Q10
Pierwszym zaprezentowanym będzie program Q10 - (nie mylić ze składnikiem kosmetyków).
No cóż. Prosto. I oto chodzi. Aplikacja udostępnia ograniczoną liczbę funkcji, także pełni doskonale rolę notatnika. Aplikacja jest przeznaczona dla osób zmęczonych ogromnymi ilościami opcji i przeładowanymi bzdetami aplikacji. Doskonała dla pisarzy. Dostępna w wersjach: install i portable.
Zalety aplikacji
- Prostota - Brak rozpraszaczy - Dostepny alarm oznajmujący zapisanie pewnej liczby znaków - Dosępne sprawdzanie pisowni i autokorekta
Wady
- No cóż. Jednak brakuje trochę opcji. - Mozliwości konfiguracji nie są zbyt duże - soft to zamknięty freeware.
WriteMonkey
Wygodna i znacznie bardziej konfigurowalna aplikacja. Wiele przydatnych opcji, pozwalających znacznie przyspieszyć pracę. Dobra dla blogerów, pisarzy, a wsumie to wszystkich potrzebujących czegoś lekkie i prostego. Jest to soft podobny do znanego z mac os writeroom. Ciekawa alternatywa dla windowsowskiego notatnika. To też aplikacja portable.
To niestety koniec na dziś. Ze względu na czas i chęci ;) W częsci drugiej aplikacje dla piszących na mac os x i unixy. Potem, jak będzie zainteresowanie może o alternatywach dla kombajnów, które wpisują się w filozofię zenware
Jeśli znacie jakieś inne aplikacje tego typu podawajcie w komentach. Przepraszam, że nie było mowy o vim i focuswriter, o nich powiem w części drugiej.
No i zapomniałbym. Mała zagadka, banalna wręcz. A jaka? A to najpierw ją trzeba znaleźć. Podpowiem. Jest obecna w tym wpisie.