CyanogenMod 12 kontra Android producenta
Android 5.0 jest odświeżeniem, którego nie doczekaliśmy się od czasów Androida 4.4. Niestety mimo, że minęło już prawie 3 miesiące od oficjalnej premiery, większość telefonów nie otrzymała aktualizacji. Tylko flagowce z ostatnich 2 lat miały szanse otrzymać aktualizację. I tu nawet pojawiały się wyjątki...
I w tym wypadku na przeciw naszym oczekiwaniom się pojawia CyanogenMod. Jest to modyfikacja oryginalnego czystego Androida zrobionego przez Google. Jest dostosowany do działania na wielu urządzeniach, nawet na tych o których producenci zapomnieli. Proces instalacji nowego CyanogenModa został maksymalnie uproszczony. A Internecie pojawia się coraz więcej instrukcji dedykowanych pod konkretne modele telefonów. Zatem można powiedzieć że czysty android staje się dostępny dla każdego.
Samego systemu nie będę opisywać jak wygląda itp, jeżeli jesteście zainteresowani możecie zobaczyć przegląd systemu pod poniższym linkiem:
Cóż przejdźmy do konkretów.
1. Opis telefonu
Telefonem na którym wykonuję testy to LG G2 (brat bliźniak Nexusa 5, z niewielkimi poprawkami). Poniżej wypisałem co ważniejsze cechy telefonu:
Standardowo kupując telefon zainstalowany jest przerobiony Android 4.4.2 przez firmę LG. Posiada on wiele przyjemnych modyfikacji oraz funkcji. Znacznie różni się wyglądem od czystego Androida 4.4.2
2. Wrażenia
Interfejs
Osobiście wygląd czystego androida przypadł mi bardziej do gustu. Nie dostrzegam elementów nie pasujących wizualnie do kompozycji. Wszystko jest schludnie, minimalistyczne, przejrzyste. W wersji Androida od LG trochę wszystkiego jest za dużo, przez co przy pojawiających się powiadomieniach wszystko robi się mało czytelne.
Płynność
Porównując 2 systemy, dostrzegłem lekko większą płynność działania CyanogenMod 12. Jednak może jest to kwestia tylko i wyłącznie mojego odczucia. Dziwne mam odczucia dotyczące porównywania czystego androida do wersji producenta.
Oprogramowanie
CM jest niezwykle okrojony. Po uruchomieniu nie posiada zbyt wielu aplikacji, co może budzić zdziwienie mając wcześniej zainstalowany Stock od producenta. Fakt ten może się spodobać wielu osobom, które zastanawiają się po co mają tyle niepotrzebnych rzeczy w smartphonie. W końcu to czego się potrzebuje zawsze można doinstalować.
Czas działania na baterii
Najbardziej zaskoczyło mnie działanie baterii. Smartphon z CM 12 wytrzymał 2 dni na jednym ładowaniu. Android od producenta wytrzymuje 1 dzień, w porywach 1,5 dnia.
LTE
O ile w wersji od producenta od początku się pożegnałem z internetem w technologi LTE, o tyle pozytywnie mnie CyanogenMod 12 zaskoczył, kiedy bez problemu ten standard obsługiwał. Niby takiej prędkości w praktyce się nie wykorzysta, ale jednak cieszy.
Personalizacja
Tutaj ukłon należy się w stronę firmy LG. W ich Androdzie można zmieniać wszystko. Czcionkę, rozmiar czcionki, rozmiar okien, wyskakujące okna, ekrany, przyciski androidowe, funkcje fizycznych przycisków, efekt wygaszania ekranu. W CyanogenMod, mamy podstawowy zestaw konfiguracji, taki jak jasność, kontrast itp.
Wydajność w grach
Wydaje mi się, że CyanogenMod żwawiej uruchamia gry. Jednak co do działania nie zauważyłem różnicy.
Aparat
Niestety nie ma róży bez kolców. Nowy Android nie wykorzystuje specyficznych dla LG mechanizmów do kamery, przez co zdjęcia są wyraźnie gorsze. W androidzie 4.4 zdjęcia były wykonywane za pomocą standardowej aplikacji Camera od LG. W nowym CM zdjęcia wykonywałem za pomocą: Aparat Google, Camera ZOOM FX, Camera FV‑5.
Zdjęcia dzienne
Zdjęcia nocne
Wszystkie wykonane zdjęcia znajdują się pod linkiem: Twój tekst odnośnika
Podsumowując tę część:
3. Popularne benchmarki
Testy wykonałem za pomocą najpopularniejszych benchmarków w środowisku Anrdoidowym:
- Antutu
- 3D Mark
- Quadrant
- Vellamo
Wyniki testów są przedstawione za pomocą punktów, które telefon uzyskał w trakcie testowania
Warto zaznaczyć, że testy Quadrant oraz Vellamo testują bardzo specyficzne obliczenia na telefonie. Najbardziej odzwierciedlającymi rzeczywistość benchmarkami moim zdaniem są Antutu oraz 3D Mark. Posiadają one największą ilość testów, oraz testują różne akcje takie jak: Wielozadaniowość, Obliczenia całkowite, operacje ram, Grafikę 3D, testy fizyki.
Zdjęcia z przebiegu oraz arkusz Excel z wyliczeniami załączam pod poniższym linkiem: Twój tekst odnośnika
4. Podsumowanie
Mimo, że CyanogenMod według testów wydaje się wydajniejszy, jest ładniejszy, bardziej przejrzysty, dłużej trzyma ma baterii, zdecydowałem się pozostać przy Androidzie 4.4. Głównym powodem jest Aparat. Smartphona używam w dużej mierze do robienia zdjęć. Jednak jeżeli aparat i zdjęcia nie są dla was sprawą kluczową, to bardzo polecam Androida 5.0.
PS: Jeżeli będą osoby zainteresowane z chęcią mogę opisać proces instalacji CM 12, przywracanie systemu producenta oraz opisać jak sobie poradzić, gdy w trakcie przywracania firmware od producenta, telefon widzi mniej pamięci niż ma (średnio o połowę). Tak, w trakcie testowania miałem z tym przyjemność się spotkać:)