A myślałeś, że dobry dysk wystarczy? Zagadki NTFS i innych systemów plików firmy Microsoft
Najmniejsza ilość miejsca na dysku, która może być przeznaczona do przechowywania pliku. Wszystkie systemy plików używane przez system Windows organizują dyski twarde na podstawie jednostek alokacji. Im mniejszy rozmiar jednostki alokacji, tym efektywniej przechowywane są informacje na dysku twardym. Jeśli podczas formatowania dysku użytkownik nie określi rozmiaru jednostki alokacji, system Windows wybierze rozmiary domyślne na podstawie rozmiarów woluminów. Rozmiary domyślne są wybierane w celu zredukowania ilości traconego miejsca i stopnia fragmentacji na woluminie. Jednostka alokacji jest również nazywana klastrem. Tyle jeżeli chodzi o słownik CentrumXP.pl
Będą tutaj testy, a więc, aby było wiadomo na czym było testowane, zamieszczam specyfikację sprzętową.
Czyli w streszczeniu jeżeli jest mniejsza to znaczy, że na przykład mały plik nie będzie musiał być "powiększany". Wiadomo większa jednostka niestety sprowadza się do większej defragmentacji, gdyż na małych plikach (powiedzmy 4 KB) i przy dużej alokacji (powiedzmy 8 MB) wielkość fragmentu = wielkość alokacji. Do testów na różnych alokacjach użyję mojego dysku twardego, który został już wymieniony w specyfikacji sprzętowej. Wszystkie poniższe wykresy są w MB/s.
Testy programowe
Testy wykonane w HD Tune są dosyć dokładne, gdyż robiłem je na stopniu "Accurate", czyli tym najwyższym, najlepszym. Zacznijmy może od wyniku minimalnego mojego dysku, powiem , teraz, na początku, że wyniki nie będą może zbytnio kosmiczne, ani fantastyczne, no dobra nie będą nawet dobre, powiedzmy, że będą średnie minus.
Dlaczego przeszedłem z 128 KB natychmiast do 8 MB ? Otóż nie było wielkiego przyrostu pomiędzy 64 KB, a 128 KB, więc chciałem wykazać, że opłaca się do pewnego stopnia. Teraz dajmy średni wynik.
Tutaj moja teza iż transfer nie będzie się zbytnio powiększał okazała się słuszna, dobrze, bo z większą ilością testów wykresy miałyby gorszą odczytywalność. Przejdźmy teraz do najlepszych, najmniej hańbiących wyników. Maksymalnego transferu!
Gdyby takie transfery były moimi minimalnymi, to byłbym w totalnym zachwycie moim HDD, albo lepiej SSD. Teraz przedstawiam tabelkę o ile procent zwiększa prędkość różny rozmiar klastra, wyniki brane z średniego transferu. Uwaga! Nawet jeżeli chciałbym sformatować do 128 KB to nie mogę, gdyż system Windows 7 obsługuje maksymalnie klastry 64 KB.
Program, a życie
Aby sprawdzić czy program nie kłamie sprawdzę transfer na dysku metodą zwykłą, mianowicie przekopiuje coś z jednej partycji na drugą. Transfer powinien być na poziomie 27 MB/s. Plik to oczywiście Cinebench R10, który waży 128 MB. Otóż po rozwinięci do opcji dodatkowych zobaczyłem 24 MB/s, które spadało do 13 MB/s, czyli odczyty są w miarę prawidłowe, szczególnie iz program testuje odczyt, a nie zapis.
Podsumowanie
Opłaca się podnosić wielkość klastra, ale tylko do pewnego stopnia. Później owocować będzie to tylko większą fragmentację i większą zajętością dysku. Można sobie sprawdzić ile mamy plików o danym rozmiarze, które będzie trzeba powiększyć, jak to zrobić wyjaśnim mi użytkownik EnterBioS tutaj.