Nokia N9 tips & tricks cz. 72 — ustawianie domyślnej przeglądarki, edycja ulubionych stron
Tym razem coś arcy prostego, choć mam nadzieję pomocnego. Jak zmienić domyślną przeglądarkę? Jak wyedytować ulubione strony w przeglądarce systemowej?
Zmiana domyślnej przeglądarki wydaje się banalnym zadaniem. Jednak w pierwszych wersjach systemu MeeGo Harmattan... w ogóle nie było takiej możliwości. Trzeba było posiłkować się narzędziem Default Browser Setting. Sęk w tym, że nawet przy jego pomocy bez dodatkowego grzebania w plikach systemowych, za nic w świecie nie dało się ustawić Opery Mobile jako domyślnej.
Wraz z którymś z kolejnych wydań PR możliwość wyboru domyślnej przeglądarki pojawiła się w systemowych ustawieniach, nadal jednak nie dało się wybrać Opery. Nie jestem deweloperem, więc trudno mi dociekać przyczyn, ale najwyraźniej leżały one po stronie Opery Software, w końcu bowiem, bodaj przy ostatniej aktualizacji Opera pojawiła wreszcie na liście do wyboru.
Jak zatem ustawić domyślną przeglądarkę (niekoniecznie Operę ;)? Wystarczy wejść w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Internet i na dole ekranu pojawi się stosowny przełącznik. Do wyboru są: Internet (domyślna przeglądarka), Firefox, Opera, QmlMozBrowser i MeeFox (zakładając naturalnie, że są zainstalowane).
Być może będzie jednak chcieli pozostać przy systemowej przeglądarce — doskonale wpisuje się w koncepcję MeeGo Harmattana. Jest szybka, ascetycznie piękna i prosta w obsłudze. Niestety prostota momentami poszła zbyt daleko. Automatycznie generowana lista najczęściej odwiedzanych stron ma swoje plusy, jednak irytuje brak jakiejkolwiek możliwości jej edycji.
Na szczęście dostępne jest bezpłatne narzędzie MyTopSites, które nam w tym zadaniu pomoże. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. W pierwszym polu (Url) wpisujemy adres strony, w drugim (Title) jej nazwę lub opis. Poprzez przyciski Font Col i Backgrnd możemy zmieniać kolor czcionki i tła. Następnie pod opisem, w polu Access Count — Position, wpisujemy liczbę odpowiadającą ilość wejść na tę stronę.
Jeżeli chcemy aby dana strona pozostała cały czas na górze, bez względu na to jakie strony będziemy faktycznie odwiedzać, warto podać najwyższą możliwą - 9999. Analogicznie, strony, które mają znaleźć się niżej powinny mieć np. 9000, 8000 itd. Pomiędzy stronami przełączamy się przy pomocy przycisków na górze ekranu, należy jednak pamiętać aby przed przełączeniem koniecznie zatwierdzić zmiany przy pomocy „fifajka” w lewym dolnym rogu. W trakcie działania aplikacji nie może być też uruchomiona przeglądarka.
Miłej zabawy!