Spotkanie z Jollą w Warszawie, społecznościowe „drugie połówki”, Foursquare dla Sailfisha, nowe atmosfery do pobrania i inne wieści...
Czas na nadrobienie zaległości po (nieudanym) wyjeździe na CES oraz (megaudanym) ColdZlocie. Przede wszystkim chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych Jollą i Sailfishem na spotkanie, które odbędzie się 30 stycznia w Warszawie.
Kolejny już „Jolla/Sailfish hands on” poprowadzą Carsten Munk (stskeeps ) oraz Filip Kłębczyk (fk_lx ). Podczas spotkania będzie można podyskutować i pobawić się smartfonem Jolli z Sailfishem (niewykluczone zresztą, że tylko nim - patrz: poprzedni wpis ;) Całość ma mieć luźną, kameralną atmosferę. Start zaplanowany jest to 30 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00 w Hackerspace Warszawa przy ul. Długiej 44/50 (budynek Instytutu Tele- i Radiotechnicznego tuż obok stacji Metro Ratusz-Arsenał).
Od momentu ogłoszenia specyfikacji smartfona Jolli jeden z głównych jego atutów upatrywałem w „drugich połówkach”. Jest to bowiem olbrzymie pole do popisu dla wszelkiego rodzaju majsterkowiczów, którzy przy pomocy drukarek 3D mogą rozbudowywać swoje urządzenie o najprzeróżniejsze dodatki. Na pierwsze przykłady kreatywności nie trzeba było długo czekać - Skvark na forum talk.maemo.org zaprezentował drugą połówkę z panelem słonecznym, który umożliwia ładowanie telefonu przy pomocy światła, inny użytkownik (kimmoli ) pokusił się z kolei nad wmontowaniem ekranu OLED prezentującego różne informacje, pojawił się też pomysł zastosowania ekranu eInk, a także opis jak wzbogacić fabryczną TOH o ładowanie bezprzewodowe. I co najważniejsze, trwają też prace nad sprzętową klawiaturą. Jak widać kreatywność społeczności jest olbrzymia.
Z bardziej pospolitych informacji warto wspomnieć o zestawie zdjęć i grafik, przygotowanych z myślą o zastosowaniu jako atmosfery (Ambiance) w Sailfishu. Zestaw bardzo różnorodny, polecam. Osobiście cieszy mnie także pojawienie się aplikacji Foursail, czyli pierwszego klienta Foursquare. Aplikacji pojawia się zresztą z dnia na dzień coraz więcej - nie tylko z oficjalnym sklepie ale i w zasobach OpenRepos. Warto zwrócić uwagę m.in. na Webcat - pierwszą alternatywną przeglądarkę (obsługującą m.in. tryb poziomy), Mitakuuluu - klienta WhatsApp, MeeCast - moją ulubioną aplikację pogodową z MeeGo, a także szereg innych ciekawostek m.in. GP Results dla fanów Formuły 1, autorstwa Mariusza Pilarka (pieczar), którą w wersji dla Nokii N9 opisywałem w połowie ubiegłego roku.
Na koniec, dobre wieści przekazuje OpenOS. Ponoć problem ze zwiększonym poborem energii w wyniku błędu w obsłudze NFC został już naprawiony, a stosowna poprawka zostanie udostępniona wraz z kolejną aktualizacją, która jest spodziewana jeszcze w tym miesiącu.