Monitor inny niż wszystkie
Wprowadzenie
Zastanawialiście się kiedyś czy osoba niewidoma ma monitor przy komputerze? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – osoby niewidome mają monitor na wyposażeniu swojego stanowiska, bardzo często nawet nie jeden, a dwa, bo oprócz tradycyjnego wyświetlacza, na miejscu pracy osoby niewidomej można znaleźć monitor brajlowski (często nazywany również linijką brajlowską, choć z mierzeniem i centymetrami ma niewiele wspólnego). Postaram się pokazać, a w zasadzie opisać, czym jest wspomniany sprzęt, oraz bardzo krótko przedstawić kilka najpopularniejszych modeli.Co to jest ten monitor i jak się w niego patrzy?
Monitor brajlowski to urządzenie wejścia wyjścia, które wyświetla znaki pisma brajla. Niewidomi są bardzo przywiązani do korzystania z pisma wypukłego, ale komputer też jest im niezbędny. Na szczęście są narzędzia ułatwiające korzystanie z niego tak, aby te osoby mogły się nim posługiwać w komfortowy sposób. By tak było, potrzebny jest syntezator mowy, który odczytuje to, co w danej chwili wyświetla się na monitorze. Zaś drugim elementem, który ułatwia niewidomym pracę na komputerze jest monitor brajlowski. Urządzenie śledzi to, co wyświetla się na ekranie i współpracuje z programem odczytu ekranu, pokazując komunikaty w brajlu z tego komputera.
Za pomocą monitora brajlowskiego możemy czytać książki, edytować tekst, przywołując kursor do wyrazu lub danej litery, gdzie znajduje się błąd, by móc go skorygować. Monitory brajlowskie mają różne długości wyświetlanych znaków, które mogą się mieścić w jednej linijce. Są monitory 40‑znakowe, czyli w jednej linii mieści się czterdzieści znaków. Jeśli piszemy na maszynie brajlowskiej, to żeby napisać nazwę, trzeba najpierw umieścić znak wielkiej litery, dopiero daną literę, co zajmuje dwa miejsca. Natomiast na monitorze jesteśmy ograniczeni liczbą znaków, więc żeby się zmieścić, stosuje się brajl ośmiopunktowy, a nie jak w naturalnym brajlu sześciopunktowy. Aby na monitorze brajlem komputerowym napisać znak wielkiej litery, używamy takich liter jak w brajlu maszynowym, tylko za wielką literę jest dodany punkt siódmy, a za znak liczbowy punkt ósmy.
Focus Blue 80 to 80‑znakowy monitor, który świetnie nadaje się do pracy z komputerem stacjonarnym, do czytania dużych dokumentów, dla osób które są tłumaczami, redaktorami lub pracownikami w biurze.
BRAILLEX Live 20 - 20‑znakowy monitor, który możemy zabrać ze sobą. To nieduże urządzenie, które możemy wykorzystać w podróży. Ten model jest nie tylko stosowany do pracy z komputerem, ale także z telefonami mobilnymi, za pośrednictwem łącza Bluetooth, z komputerem jest połączony przez kabel USB. Tak więc możemy podłączyć kilka urządzeń naraz i w bardzo wygodny sposób przełączać się między nimi. Monitor brajlowski jest zasilany akumulatorem, który wystarcza na dwadzieścia godzin pracy. Potem należy go naładować, za pomocą wspomnianego kabla.
Wady monitora brajlowskiego:
- Jest zbyt drogi - użytkownik nie kupi go samodzielnie, najczęściej jeżeli się na niego decyduje, jest to zakup z dofinansowania.
- Im więcej znakowy monitor, tym jest on większy i zajmuje sporo miejsca na biurku.
Zalety monitorów brajlowskich:
- Monitory od dwudziestu znaków i poniżej są lżejsze od tych 40-znakowych i większych;
- Można je zabrać w każde miejsce ze sobą, gdyż zajmują niedużą powierzchnię.
- Coraz więcej monitorów potrafi się łączyć z kilkoma urządzeniami naraz na przykład komputer, telefon z Androidem, iPhonem, iPadem. Pozwala to na używanie monitora jako "ekranu pod palcami"
Dla kogo?
Monitor brajlowski jest przydatny, gdyż osoba niewidoma może mieć pod palcami tekst ucząc się przy okazji pisowni słów oraz czytać ebooki. Niektórym użytkownikom sprawia to przyjemność, ułatwia pracę, bo tak jak osoby widzące, lubią widzieć to co piszą, tak samo osoby niewidome lubią kontrolować swoje dzieło, oraz mieć dostęp do wszelkich publikacji, które nie są wydrukowane tradycyjnym pismem brajla.
Marketing :)
Tekst ten nie ma celu promowania konkretnych modeli czy producentów, wspomniane w tekście urządzenia stanowią jedynie przykład, a tekst ma na celu promowanie monitora brajlowskiego jako urządzenia.
MBs