Genesis Helium 200 — tanie, klasyczne głośniki w standardzie 2.0 za mniej niż 100 zł
Ponad miesiąc temu miałem możliwość przetestowania na warsztacie głośników w standardzie 2.1 marki Genesis. Model Helium 700BT odznaczał się możliwością łączności bezprzewodowej i oferował nowoczesny, wręcz futurystyczny wygląd. Mimo swej masywności, sprzęt odznaczał się wykonaniem z wysokiej jakości materiałów a jego brzmienie spokojnie wpasowywało się w segment mocno akceptowalny dla graczy jak i przeciętnie korzystającego z muzyki, użytkownika. Tym razem otrzymałem do testów kolejny model z serii - Genesis Helium 200. Głośniczki te reprezentują tym razem standard 2.0 pozbawiony subwoofera, przez co zajmują też mniej miejsca.
Małe potworki
Tym razem producent postawił na prostotę wykonania, ujmując nieco nowoczesności na rzecz sterowania manualnego i działania "po przewodzie". W kartonowym pudełku znajdziemy więc 2 połączone ze sobą kabelkiem, kolumny. Są one wykonane z drewna i pokryte czarną farbą ozdobioną poprzecznym rantem.
Każdy z głośników został wyposażony w 3 calowy głośnik niskotonowy oraz aktywny tweeter (przetwornik odpowiedzialny za przetwarzanie najwyższych częstotliwości). Taki układ gwarantuje nam świetną jakość brzmienia nie tylko przy średnich tonach, ale również w przypadku zwiększonego basu. Producent gwarantuje również że moc urządzenia (20 W) w zupełności wystarczą do słuchania ulubionej muzyki, także w cyfrowej rozgrywce.
Na boku prawej kolumny producent zastosował sterownik głośności z gałką służącą jako włącznik zasilania. Został on podzielony na 3 segmenty - wyłączone urządzenie, włączone oraz najwyższy wskaźnik głośności. Niestety ale zabrakło jakiejkolwiek skali na samej gałce, co niestety może doprowadzić do takiej sytuacji że nie będziemy wiedzieli na jakim poziomie obecnie się on znajduje.
Tuż pod potencjometrem znajdują się dwa porty - na wtyk słuchawek oraz mikrofonu. Czerwona lampka między nimi, określa czy są one w tym momencie dostępne czy nie.
Specyfikacja techniczna
- Typ - głośniki satelitarne 10W
- Moc - 20W
- Pasmo przenoszenia - 20-20000Hz
- Wejście - mini-jack 3,5 mm
- Zasilanie - 220-240V
Parowanie a użytkowanie
W związku z faktem iż testowane głośniczki posiadają na jednym z boków porty do obsługi mikrofonu oraz słuchawek, musiałem je zamontować na biurku tuż obok obecnych głośniczków. Myślę że osoby takie jak ja - korzystające na co dzień ze słuchawek wyposażony w końcówkę USB, mogą spokojnie takowe urządzenie rozlokować w każdym możliwie wygodnym miejscu.
W przypadku testowanych - ich prosta budowa oraz estetyka, nadaje elegancji na biurku. Dominuje w niej czerń oraz kilka czerwonych elementów, które w moim przypadku nadają temu miejscu pracy i zabawy, dodatkowego charakteru. Te łączą się z komputerem poprzez porty na płycie głównej odpowiadające właśnie za głośniki i mikrofon (różowe oraz zielonkawe wejście). Po ich podłączeniu, możemy od razu przystąpić do zabawy.
W związku z tym iż ponownie otrzymujemy dobre głośniki z niczym nie wybijającą się w przypadku konkurencji jakością, muszę zakwalifikować taki sprzęt jako adekwatny do swojej ceny, która w tym wypadku nie przekracza nawet 100zł. W tej kwocie otrzymujemy estetycznie wyglądające kolumny, z dobrej jakości dźwiękiem i możliwością podpięcia słuchawek lub mikrofonu na kabel. W przypadku odsłuchu utworów muzycznych, dźwięk wypada nad wyraz dobrze, co podobnie przekłada się na wrażenia z gier multimedialnych. Jednak nie polecam przestawienia na najwyższą wartość głośności gdyż możemy mieć w takim wypadku do czynienia z lekkim trzeszczeniem. Optymalnie więc polecam trzymać się do 90% wartości głośności.