Słuchawki bezprzewodowe z hybrydowym ANC. Hator Hyperpunk 3 [Recenzja]
Od momentu prezentacji akcesoriów dla graczy Hator na stoisku podczas trwania IEM 2024 minęło już trochę czasu. Na łamach bloga mam możliwość testowania i recenzowania produktów wspomnianej marki i w dzisiejszym wpisie chciałbym się pochylić nad ciekawą konstrukcją słuchawek nausznych zamkniętych.
Skromnie, ale jakościowo dobrze
HATOR Hyperpunk 3 to słuchawki, które zadebiutowały w dwóch wariantach: przewodowym oraz bezprzewodowym. Pierwszy działa na podstawie stałego podłączenia kablowego ze stykiem USB‑A, a model bezprzewodowy z łącznością hybrydową - kabel, Bluetooth lub droga radiowa. Pomimo drobnych różnic w grafikach na opakowaniu, konstrukcyjnie jest to to samo urządzenie. Słuchawki są od nowości zapakowane w cienkim, ale zwartym kartoniku, z którego możemy przeczytać o zastosowanej specyfikacji technicznej, funkcjonalnościach oraz oprogramowaniu.
Pod względem jakości wykonania słuchawki wykonano z tworzyw sztucznych dobrej jakości. Producent pokusił się o plastik z matowym wykończeniem, na którym trudno doszukiwać się plam tłuszczu czy zabrudzeń. Dodatkowym materiałem jest tutaj skóra ekologiczna znajdująca swoje zastosowanie jako obejma pałąku słuchawek oraz jako ochronna warstwa zabezpieczająca piankę na nausznikach. Materiał ten jest bardzo dobrej jakości, przyjemny w dotyku i nie uczula.
Konstrukcyjnie mamy tutaj do czynienia z dość dobrze znaną metodyką wykonania. Nauszniki spoczywające na szynach pałąka i dodatkowo zabezpieczone od wewnątrz skręconymi kablami. Pomimo prostoty wykonania słuchawki są bardzo wygodne i lekkie. Szeroki pałąk świetnie trzyma się głowy, jest lekki oraz bardzo miękki. Producent nieco poskąpił w nim ilości pianki zapamiętującej kształt, ale nie są to przesłanki, by od razu piętnować całe urządzenie. Tym bardziej że zastosowany system wysuwania prowadnic z nauszników jest bardzo płynny i bezskokowy.
Panel sterujący znajduje się na lewym nauszniku. Znajdziemy na nim przycisk zasilania, diodę informacyjną LED, przycisk Noise Canceling, suwak sterowania głośnością, złącze USB‑C oraz port jack 3,5 mm na mikrofon. Oba nauszniki posiadają z zewnętrznej strony kilka kanałów mikrofonowych, których zadaniem jest zaczytywanie dźwięków otoczenia i hybrydowe niwelowanie hałasów. Ale o tym później. Warto nadmienić, iż zastosowane pianki w nausznikach są świetnej jakości a ich lekkość i miękkość umożliwia długie godziny pracy.
Specyfikacja techniczna
Głośniki | 40 mm Hi-Res z magnesami neodymowymi |
Certyfikacja | Hi-Res |
Zakres częstotliwości | 10Hz - 44KHz |
Impedancja | 16 Ω |
Czułość | 115dB ±3dB |
Maksymalna moc | 30mW |
Łączność | radiowa 2.4GHz, Bluetooth 5.4, przewodowa USB-C / USB-A |
Typ mikrofonu | jednokierunkowy |
Czułość mikrofonu | -38 ±3dB |
Redukcja szumów | Hybrydowe ANC |
Akumulator | 750mAh |
Czas pracy | do 70 godzin (bluetooth) do 45 godzin (radiowe połączenie) |
Czas ładowania od 1% do 100 % | do 2 godzin |
Waga | 250 g |
Zawartość zestawu
W skład zestawu wchodzi dodatkowe okablowanie USB‑C na USB‑C oraz USB‑C na USB‑A, umożliwiające sprawne podłączenie do nowych jak i starszych urządzeń. Wewnątrz opakowania znajduje się również hybrydowy dongiel USB, umożliwiający łączność radiową. Możemy za jego pomocą połączyć się ze słuchawkami, wybierając wtyk USB‑A lub rozmontowując urządzenie i uzyskując port USB‑C.
W opakowaniu znajduje się również żółta koperta z instrukcją obsługi, naklejkami i podziękowaniami od producenta.
Dedykowane oprogramowanie
Słuchawki umożliwiają natychmiastową pracę po sparowaniu ich z komputerem, smartfonem czy konsolą. Za pomocą przycisków funkcyjnych możemy sterować sposobem łączności, głośnością czy trybami odcinania szumów otoczenia. By uzyskać nieco więcej możliwości, musimy zainstalować dedykowane oprogramowanie producenta - HATOR SyncHUB. Co ciekawe, nie jest to program, który instalujemy na komputerze, lecz na urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS.
Aplikacja jest mocno ograniczona i banalna w obsłudze. Panel główny programu informuje nas o sparowanym urządzeniu, jego stanie naładowania oraz nazwie. Poniżej znajdziemy informacje o uruchomionym trybie redukcji hałasu i trybie mikrofonu. W kolejnej zakładce możemy skorzystać z gotowych presetów dźwiękowych lub skonfigurować i zapisać własne. Niedawno w aplikacji pojawił się polski język powiadomień, ale nie wprowadza on niczego poza samymi powiadomieniami w słuchawkach w naszym rodzimym języku.
Jakość dźwięku
Słuchawki HATOR Hyperpunk 3 zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości dźwięku, co potwierdza certyfikacja Hi‑Res Audio. Słuchawki wyposażono w 40‑milimetrowe przetworniki z magnesami neodymowymi, oferującymi szeroki zakres częstotliwości od 10 Hz do 44 kHz. Pozwala to na dokładne odwzorowanie zarówno niskich, jak i wysokich tonów. Konstrukcja przegrody przetwornika, izoluje przestrzeń dla przetwornika, redukując zniekształcenia dźwięku i wibracje. Dzięki temu można cieszyć się czystym i precyzyjnym brzmieniem, zarówno podczas intensywnych sesji gamingowych, jak i w trakcie słuchania ulubionej muzyki.
Dodatkowo słuchawki są wyposażone w 24-bitowy przetwornik DAC z częstotliwością próbkowania do 96 kHz oraz 32‑bitowy dwurdzeniowy procesor DSP. Takie połączenie zapewnia precyzyjne odtwarzanie nawet najdrobniejszych niuansów dźwiękowych, co niewątpliwie przekłada się na głębsze zanurzenie w słuchane efekty dźwiękowe. Warto również wspomnieć o systemie hybrydowej redukcji hałasu Hybrid ANC, który wykorzystuje cztery mikrofony i dedykowany procesor do skutecznego tłumienia dźwięków z otoczenia. Funkcja ta działa zarówno w połączeniu 2,4 GHz, jak i przez Bluetooth, co pozwala na pełne skupienie się na dźwięku bez zakłóceń z zewnątrz.
Już samo noszenie słuchawek w trybie wyłączonego ANC daje nam pewne pole do popisu, gdyż zastosowane nauszniki, świetnie eliminują drobne dźwięki otoczenia. Można więc nazwać to pasywnym wytłumianiem. Gdy uruchomimy do tego tryb aktywny ANC, zostają uruchomione mikrofony, które dodatkowo zaczytują i wyciszają tło w słuchawkach, przez co trudniej odbieramy hałas otoczenia. Gdy jednak jesteśmy w sytuacji, gdy dźwięk otoczenia jest dla nas ważny, warto uruchomić tryb transparentny, by jednocześnie dobrze słyszeć dźwięki ze słuchawek i dźwięki otoczenia. Tryb ten świetnie zdaje egzamin gdy np. dziecko śpi, a my nasłuchujemy czy się nie obudzi, gdy my przez ten czas zmasakrujemy masę demonów wersji reporterskiej w Doom Dark Ages.
Podsumowanie
HATOR Hyperpunk 3 Wireless to bezprzewodowe słuchawki gamingowe z 40‑mm przetwornikami Hi‑Res Audio, zapewniające czysty dźwięk i szeroki zakres częstotliwości. Wyposażone w aktywną redukcję hałasu Hybrid ANC skutecznie tłumią odgłosy otoczenia. Oferują trzy tryby łączności: 2,4 GHz, Bluetooth 5.4 i USB‑C, a ich opóźnienie w trybie bezprzewodowym wynosi poniżej 20 ms. Bateria o pojemności 750 mAh pozwala na do 45 godzin pracy na jednym ładowaniu. Lekka konstrukcja (250 g) oraz miękkie nauszniki z pianką zapamiętującą kształt, zapewniają wygodę, także dla osób noszących okulary. Podczas pisania tej recenzji ich cena rynkowa wynosi ~299 zł.
* - sprzęt na czas testów został mi udostępniony przez producenta.