Pierwsze wrażenia o Doogee Mix, czyli kopii Xiaomi Mi Mix
O tym modelu pisałem już wcześniej przy okazji zapowiedzi, teraz kiedy miałem już okazję trochę czasu się nim pobawić przyszedł czas aby opisać swoje wrażenia.
Doogee Mix jest odpowiedzią na zaprezentowany pod koniec zeszłego roku bezramkowy model Mi Mix od Xiaomi. Chiński producent zapożyczył nie tylko nazwę od swojego konkurenta, ale także mocno wzorował się na jego design, nawet pudełko w które zapakowano Doogee Mix jest podobne do tego w którym sprzedawany jest Mi Mix. Wszystko to aby sprostać zapotrzebowaniu i dostarczyć smartfon o bardzo atrakcyjnym wyglądzie, w równie atrakcyjnej cenie. Za swój egzemplarz zapłaciłem 170$- wersja z 4GB pamięci RAM, za 180$ do kupienia jest wersja o 6+128GB pamięci. W zestawie otrzymałem pendrive 8GB, który podczepiłem sobie do kluczy, fidget spinnera, plastikową obudowę chroniącą tył telefonu, oraz oczywiście ładowarkę. Od razu na wstępie pragnę poinformować, że nie jest to model całkowicie pozbawiony ramek bocznych, ale są one naprawdę minimalne.
Doogee Mix posiada wykonany przez Samsunga 5,5 calowy wyświetlacz Amoled HD mogący wyświetlić obraz o rozdzielczości 1280 x 720 px. Jest więc nieco mniejszy od Mi Mix wyposażonego w wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala, dzięki czemu ma szanse przypaść do gustu osobom lubiącym nieco mniejsze słuchawki.
Wyświetlacz AMOLED zapewnia głęboką czerń, oraz naprawdę piękne odwzorowanie kolorów. Dodatkowo telefon chroni Gorilla Glass 5, dzięki któremu nie musimy się martwić o słuchawkę w przypadku przypadkowego upuszczenia. Środkowa ramka wykonana jest ze stali, co ma pomóc w lepszym odprowadzaniu ciepła (chociaż przy intensywnym graniu telefon wciąz trochę się nagrzewa). Nie podoba mi się, że w modelu zastosowano przyciski ekranowe, miało to pewnie zaoszczędzić trochę miejsca, ale wydaje mi się, że na dolnej ramce jeszcze trochę go jest.
Jak wspomniałem wcześniej model został wydany w dwóch wersjach o różnych specyfikacjach. Tańczy wyposażony został MediaTek Helio P25 MT6757T (Octa-core, Quad-core 2.5 GHz Cortex-A53, Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53) z 4GB pamięci RAM na pokładzie i 64 GB pamięci wewnętrznej. W droższym wariancie dodano 2GB pamięci RAM i podwojono ilości pamięci przeznaczonej na dane. Za grafikę odpowiada układ Mali-T880 MP2. Więc jak na tą półkę cenową specyfikacja swoi na naprawdę dobrym poziomie. Wydajność w grach jest naprawdę bardzo dobra, mogłem bez problemu uruchomić każdą grę 3D, jednak jak wcześniej wspomniałem, słuchawka trochę się nagrzewa jeśli na zbyt długo będziemy w nie grać, nie pociągnęło to jednak za sobą spadku wydajnosci.
Telefon działa pod kontrolą systemu Android 7.0 Nougat, w telefonie mamy do dyspozycji podstawowe aplikacja, możemy również skorzystać z Parallel Space. W przeciwieństwie do innych producentów, zamiast korzystać z gotowych rozwiązań Doogee postawił na własny interfejs. Doogee OS 1.0 wygląda przyjemnie, i jest intuicyjny, gdyby tylko nie te przyciski ekranowe...
Podwójny aparat główny umieszczony jest z tyłu aparatu to kolejny efekt współpracy z firmą Samsung, oczko główne to właśnie sygnowany przez Samsunga sensor ISOCELL o rozdzielczości 16 MP i 8 MP. Aplikacja robiąca zdjęcia pozwala na skorzystanie z kilku efektów wśród których oczywiście nie brak popularnego ostatnio blur/bokeh. Doogee Mix pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p, a także 4k. Zdjęcia wychodzą wyraźne i jasne, o dobrej szczegółowości, trochę gorzej wyglądają filmy 4k, jakby przekształcone z 1080p. Aparat główny doświetla podwójna dioda LED. Kamera do selfie o rozdzielczości 5MP umieszczona jest dość nietypowo, bo z przodu na dole ekranu, dzięki czemu górna ramka jest minimalna, ale ciężko na początku jest się przyzwyczaić do takiego układu, i często chwytam telefon do góry nogami.
W Doogee Mix znajdują się dwa sloty na kartę SIM, jeden na kartę w formacie Micro SIM, oraz jeden na Nano SIM. Słuchawkę wyposażono również w czytnik linii papilarnych znajdujący się na przycisku Home, takie umiejscowienie przycisku przypadło mi do gustu, jest wygodne, a przy tym zaoszczędzono dzięki temu trochę miejsca.
Wbudowana bateria (czy to już powoli staje się standardem!?) o pojemności 3380mAh spokojnie powinna wystarczyć na jeden dzień pracy, chyba, że intensywnie z niego korzystamy, wtedy niezbędne będzie podładowanie baterii w ciągu dnia.
Plusy
Podwójna kamera Dobry aparat z przodu z lampą LED, oraz fajne dodatkowe efekty Android 7.0 z przyjemnym interfejsem Stylowy wygląd Dodatkowe akcesoria w zestawie Minimalne ramki boczne Czytnik lini papilarnych
Wady
Przyciski ekranowe Polożenie przedniego aparatu Wbudowana na stałe bateria
Patrząc na specyfikacje Doogee Mix w swoim przedziale cenowym prezentuje się przyzwoicie, mocny procesor oraz 4GB pamięci RAM zapewnia płynne działanie. Smartfon kosztuje w przeliczeniu około 650 złotych, i wygląda naprawdę dobrze, . Jeśli szukasz ciekawie wyglądającą słuchawkę z minimalnymi ramkami, dwoma aparatami, i dobrą specyfikacją, to warto zastanowić się nad tym modelem.