Moje bliskie spotkanie z... ultramobilnym laptopem "Samsung ATIV book 9 Lite
Słowem wstępu
Na początku chciałem serdecznie podziękować firmie Samsung Electronic Polska ponieważ dzięki ich uprzejmości trafił w moje ręce laptop Samsung ATIV 9 Lite i mam możliwość jego przetestowania a teraz chciałbym się z Wami podzielić wrażeniami z testu zaznaczam również,że jest to mój pierwszy test jakiegokolwiek sprzętu więc z góry przepraszam za ewentualne niedoróbki i prośbę o wyrozumiałośćWygląd i specyfikacja
Na początek kilka fotek oraz specyfikacja
Laptop posiada matową matrycę o przekątnej 13,3'' i rozdzielczości 1366x768, wyposażono go w 4 GB RAM, dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon HD 8250 oraz dysk SSD o pojemności 128 GB. Taka specyfikacja w ogólnym rozrachunku pozwoliła uzyskać wynik 3,7 w indeksie wydajności Windows 8, szczegóły widać poniżej:
Pewien problem miałem z rozgryzieniem jaki procesor został użyty w tym laptopie, ponieważ oficjalne specyfikacje podają, że producentem procesora jest samsung i jest to procesor 4‑rdzeniowy o taktowaniu DO 1,4 GHZ jednak po sprawdzeniu procesora za pomocą CPU‑Z okazało się, że jest to procesor AMD co widać poniżej:.
Całości specyfikacji dopełnia dosyć dobrej jakości kamerka internetowa 1 Mpx, standardowe intefejsy łączności takie jak LAN 10 / 100 / 1000 Mb/s wifi w standardzie B/G/N konkretnie model: Qualcomm Atheros AR956x Wireless Network Adapter oraz bluetooth, jak również dość skromny zestaw portów tj.
Mini VGA (D‑sub) Micro HDMI USB 2.0 USB 3.0 Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe
Szczególnie uciążliwe może być udostępnienie tylko jednego złącza USB 3.0 oraz wszelkie gniazda umożliwiające podłączenie zewnętrznego wyświetlacza mamy w standardzie micro / mini . więc musimy być przygotowani na zakup odpowiednich przejściówek, jednak biorąc pod uwagę, że laptop jest bardzo cienki ok 1,7 cm i lekki ok 1,6 kg prawdopodobnie był konieczny taki kompromis.
Wrażenia z użytkowania
Dzięki zastosowaniu dysku SSD laptop jest bardzo szybki, od włączenia laptopa do pojawienia się ekranu modernUI mija zaledwie kilka sekund. Podobnie responsywność aplikacji podczas pracy stoi na bardzo wysokim poziomie zwłaszcza, że jak to w laptopach jest trochę niepotrzebnego softu, chociaż uczciwie trzeba przyznać, że tu nie ma go zbyt wiele. Kilka miłych słów należy się też klawiaturze i obudowie testowanego laptopa. Klawiatura jest wyspowa i choć pierwszy raz miałem okazję z takiej korzystać przypadła mi do gustu, jest lekko chropowata co zapobiega ślizganiu się palców a przy tym skok klawiszy jest stosunkowo niewielki ale jak dla mnie dobrze wyczuwalny. Sama obudowa również mi się podoba bo choć klapa matrycy wykonana jest typu piano black to już samo wnętrze wykonane plastiku jest miłe dotyku i nie zbiera odcisków palców.
Dodatkowym plusem jak dla mnie jest matowa matryca o czym już wspomniałem. Zapewnia to dosyć dobrą widoczność w słońcu jak również nie robi nam się z matrycy lustro i nie odbijają się na niej refleksy świetlne. Ponadto matrycę tego laptopa można odchylić aż o 180 stopni co sprawia, że każdy może sobie ustawić kont odchylenia matrycy jak mu się podoba.
Pewną wadą jak dla mnie jest za to touchpad, bo choć duży i przyjemny w dotyku i dobrze reagujący na gesty są słabo wyczuwalne przyciski tak jak miałbym do czynienia z jedną bryłą. Dla mnie to wada, ale ktoś może być zadowolony
Dźwięk wydobywający się z laptopa jest głośny i czysty nawet przy maksymalnej głośności. Oczywiście basy są "takie sobie" ale kilku mp3 można spokojnie posłuchać. Jeśli już mówimy o multimediach to brakuje mi w tym laptopie jakiegoś panelu do sterowania głośnością, wyciszenia dźwięku czy przechodzenie pomiędzy utworami. Owszem można to zrobić za pomocą odpowiednich skrótów fn+ coś tam ale ja wolę gdy laptop ma do tego jakiś panel lub dedykowane przyciski. Faktem jest jednak, że laptop ten nie ma być kombajnem multimedialnym lecz wydajnym komputerkiem do pracy mobilnej.
Jeśli już o mobilności mowa to muszę nadmienić, że laptop ma bardzo wydajną baterię przy normalnej pracy, maksymalnej jasności ekranu włączonym wifi i bluetooth byłem w stanie obejrzeć 2 godzinny film mkv a system nadal pokazywał 3h pracy.
Dodatkowo muszę wspomnieć, że laptop choć szybki i dobrze wyposażany przez cały czas gdy go testowałem jest cichy i chłodny, nawet gdy dla testu uruchomiłem GRIDa z HotZlotu a propo grida to jest to gra dość wymagająca i mimo, że zdarzały się przycinki to grało się całkiem przyjemnie na pewno lepiej niż na moim stacjonarnym z i7 3770 i Intel HD Graphics 4000
Podsumowanie
Pomimo, że laptop jest dość przyjemny w użytkowaniu to ja sam raczej bym go nie kupił głównie ze względu na tylko 2 USB i większość wyjść w standardzie micro.Dodatkowym minusem jest cena kształtująca się w okolicach 3000 zł oraz mała ilość pamięci. w dzisiejszych czasach można spokojnie kupić laptopa z 8 GB i więcej pamięci.