System na fali
Większość statystyk dotyczące mobilnych systemów operacyjnych pokazują słupki (lub wycinki koła) dla Symbiana, Androida, iOSa, Windows Phone. Czy jednak są to wszystkie możliwe systemy z jakimi możemy zakupić smartfona ?
Zawsze jak wyciągam swojego smartfona z kieszeni (bo np. przyszedł SMS) pada pytanie: „Co to za telefon ?”. Odpowiedź brzmi Samsung Wave. Odpowiadając na to pytanie mam jak w banku że padnie kolejne w stylu: „Na Androidzie ?”. Po odpowiedzi że zainstalowana jest na nim Bada OS następuje niezręczna cisza. Co odważniejsi zadają 3 pytanie: „A co to jest ?”. Mobilny system operacyjny instalowany tylko na urządzeniach jednego producenta. Oczywiście tak nie odpowiadam bo albo a) nastąpi ćwierć minuty ciszy b) nastąpi cała minuta ciszy
Przejdźmy do konkretów. Jak wygląda owy „twór” ? Wszystko o czym będę pisać dotyczy Bady OS 1.0. Z miłą chęcią opisałbym wersję 1.2 gdyby mój pomarańczowy operator udostępnił mi aktualizację. A niestety nie chce.
Pulpit i menu
Po odblokowaniu urządzenia z Badą widzimy pulpit (1 z możliwych 10 wirtualnych pulpitów). Na dole ekranu znalazły się 3 ikonki z podstawowymi funkcjami komunikacyjnymi. Wprost z pulpitu mamy dostęp do kontaktów, wiadomości oraz klawiatury numerycznej. Jak w każdym nowoczenym systemie mobilnym na pulpitach umieszczone mogą zostać widżety. Po pierwszym wejściu do menu jest dostęp do menedżera plików, klienta e‑mail, przeglądarki internetowej, spisu połączeń. Wśród funkcji multimedialnych mamy: aparat, kamerę, radio,przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz muzyki i wideo. Standard. Funkcje o których nie trzeba wspominać to: kalendarz, budzik, minutnik, stoper, kalkulator (zaawansowany). Te „dogodności” miał już kilka lat temu każdy telefon.
Sklep z aplikacjami
Na smartfonie można instalować programy napisane w Javie. Przykładowo ja mam zainstalowany program o wdzięcznej nazwie „Rozkład jazdy”. Gdybym mieszkał w innym mieście np. Warszawie mógłbym pobrać go ze sklepu z aplikacjami. Samsung Apps (bo tak nazwano ten sklep) to bogaty (w tym miejscu w niektórych domach rozlegnie się śmiech) zbiór aplikacji podzielonych wg kategorii. Szukając programu możemy wybrać czy chcemy aby program był płatny czy darmowy. Mamy również podgląd popularnych programów i nowości w sklepie. Zanim jednak pobierzemy lub kupimy dany program możemy przeczytać obszerny opis, obejrzeć zrzuty ekranowe i przeczytać komentarze. Wszystko co opisałem powyżej można zaobserwować również w Androidowym sklepie. Jest jednak jedna istotna różnica. Aplikacji w Samsung Apps jest znacząco mniej niż u jego konkurenta. Programy zanim trafią do sklepu są zatwierdzane przez producenta. Nie muszę chyba pisać że ma to swoje pozytywne i negatywne strony. A jednak to napisałem. Wszystkie aplikacje, które pobieramy możemy zapisać po zalogowaniu się na koncie Samsunga. Dzięki temu aplikacje możemy przenieść na nową słuchawkę (w przyszłości). Zawartość sklepu można przejrzeć zarówno ze smartfona jak i przez przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu.
Programy
W sklepie z aplikacjami znajdziemy: a) programy użytkowe np.: Wave Compressor – pakuje pliki do archiwum ZIP‑a ułatwiając wysyłanie załączników do pliku BeeTag – czytnik fotokodów b) programy multimedialne TuneInRadio – aplikacja umożliwiająca słuchanie rozgłośni radiowych z całego świata z możliwością ich filtrowania NapiPlayer – odtwarzacz wideo stworzony przez 2 Polaków z możliwością wczytywania napisów WavRecorder – aplikacja umożliwiająca nagrywanie dźwięku w formacie WAV c) gry (od prostych po te z zaawansowaną grafiką) np. Need For Speed (nazwa mówi wszystko) d) widżety np. AccuWeather (aplikacja pogodowa)
Duża część programów nie ma czegoś takiego jak wyjście (EXIT). Mówiąc o Badzie nie można powiedzieć o wielozadaniowości. Ale spokojnie można mówić o ograniczonej wielozadaniowości (przynajmniej w wersji 1.0). Idzie otworzyć wiele aplikacji zainstalowanych fabrycznie oraz tylko jedną ze sklepu. Dużym plusem jak dla mnie jest niedoklejanie reklam w programach mimo że od niedawna jest taka możliwość.
Funkcje komunikacyjne
Wiadomości w systemie są domyślnie poukładane jako rozmowa. Odczytując nowego SMS‑a powyżej można sprawdzić co wcześniej napisaliśmy albo co napisał nasz rozmówca. Możemy oczywiście w ustawieniach zmienić widok wyświetlania na standardowy. Do pisania wiadomości mamy 3 metody wprowadzania tekstu: klawiatura numeryczna, klawiatura QWERTY oraz pismo odręczne. Zawartość wiadomości SMS można zapisać do pliku TXT. Ciekawą funkcją jest Zaplanowana wiadomość, która umożliwia wysłanie wiadomości o wybranej przez nas godzinie. Aby dojść do konkretnego kontaktu w urządzeniu nie trzeba przewijać całej czasami długiej listy. Z boku ekranu pojawiają się litery od A do Z. Pozwala to na szybsze odnajdywanie danej pozycji. Podczas rozmowy jest oczywiście dostęp do wszystkich funkcji telefonu. Gdy kładziemy telefon na płaskiej powierzchni np. na stole dochodzi do uruchomienia trybu głośnomówiącego. To jedna z funkcji, którą oczywiście możemy wyłączyć. A co jeśli chcemy chcemy korzystać z komunikatora ? Albo korzystamy z mobilnego GG napisanego w Javie dostarczanego przez operatora sieci komórkowej albo z Badu (przy czym tego nie udało mi się zainstalować na moim telefonie). Więcej alternatyw jak na razie nie ma.
Funkcje internetowe
Konfigurowanie konta e‑mail na tym systemie jest dziecinnie proste. Po kliknięciu Utwórz pojawia się lista z takimi pozycjami jak np..: o2, Onet, WP, Interia. Po wybraniu odpowiedniej pozycji wpisujemy login i hasło. I gotowe. Wiadomości e‑mail mogą być pobierane z serwera co jakiś określony czas lub ręcznie np. gdy jesteśmy podłączeni do sieci Wi‑Fi. Po pierwszym uruchomieniu urządzenia mamy dostęp do serwisów tj. Facebook, Twitter dzięki dedykowanym aplikacjom. Domyślna przeglądarka internetowa działa całkiem sprawnie. Umożliwia otwarcie wielu kart naraz co znamy z przeglądarek desktopowych. Strony, które chcesz przejrzeć w przyszłości zapisujemy jednym kliknięciem do zakładek. Przeglądarka ma wbudowany czytnik RSS. Zapisywanie elementów stron WWW nie stwarza problemu. Dodatkowe pole obok pola adresu ułatwia wyszukiwanie stron internetowych za pomocą Google'a. Jednak jeśli ktoś jest fanem produktów Microsoftu mamy aplikację, która ponadto potrafi wyszukać strony za pomocą Binga. W smartfonie mamy aplikację do oglądania filmów z Youtube oraz grafik z wyszukiwarki Google. Jeśli smartfon będzie łączyć się z Internetem a nie jesteśmy podpięci do sieci bezprzewodowej pojawia się komunikat w stylu „Czy na pewno chcesz skorzystać z danych pakietowych? Spowoduje to wygenerowanie opłat za dostęp do sieci”
Menedżer plików
W systemie menedżer plików występuje pod nazwą „Multimedia”. Za pomocą niego można przeglądać pliki zarówno z pamięci telefonu i karty microSD. Widoczne są wszystkie pliki i foldery. Urządzenie potrafi odtworzyć większość plików audio i wideo. Dzięki Picsel File Viewer możemy otwierać pliki Office'a, PDFy oraz TXT. Jest możliwe również tworzenie plików Office ale trzeba wydać 32 złote na aplikację Picsel Smart Office. Menedżer plików radzi sobie świetnie z takimi operacjami jak: przenoszenie, kopiowanie, usuwanie i tworzenie nowych plików i folderów. Znajduje się w nim również wygodna wyszukiwarka plików.
Funkcje multimedialne
Dyktafon tak jak kilka lat temu nagrywa do „cudownego” formatu AMR. Radio za to ma ciekawą funkcję. Potrafi nagrywać audycje radiowe do formatu MP3. Niesamowite! Odtwarzacz wideo jest dopracowany do perfekcji. W odtwarzaczu muzycznym nie zabrakło żadnej istotnej funkcji. Dla każdego pliku multimedialnego dostępne są właściwości (format, rozdzielczość, rozmiar). W systemie znalazła się również funkcja rozpoznawania muzyki.
Komunikacja
Wszystkie urządzenia ( z tego co mi dobrze wiadomo) wyposażone są w Bluetooth 3.0 oraz Wi‑Fi w standardzie N. Smartfon można zamienić w router Wi‑Fi. Słuchawka umożliwia współdzielenie łącza internetowego z 3 urządzeniami. Oprócz tego w urządzeniu mamy GPS‑a. W sklepie z aplikacjami dostępne są mapy kilku producentów.
Personalizacja
System bardzo łatwo można dostosować do swoich potrzeb. Programy możemy umieszczać na 10 stronach. Ich ikonki możemy bez problemu umieszczać na dowolnej stronie w dowolnym miejscu a nawet zmieniać kolejność całych stron. W aplikacji „Spis połączeń” wyświetlają się zarówno połączenia, wiadomości oraz e‑mail'e. Każda z tych rzeczy jest wyświetlana na osobnej karcie. Bez problemu zmienimy ich kolejność. Mamy do wyboru również motywy menu. Domyślnie jest ich niewiele, ale w sklepie znajdziemy ich od zatrzęsienia. Nawet 3 ikonki, które znajdują się u dołu ekranu (wspomniałem o nich na samym początku) można zamienić na inne. Jeśli stwierdzimy że mało SMSujemy możemy w miejsce programu do pisania wiadomości wstawić np. przeglądarkę internetową
Wiele opcji
System na każdym kroku posiada wiele opcji. Każda zainstalowana aplikacja posiada swoje menu. Bardzo często możemy natknąć się na menu podręczne umożliwiające pracę na danym obiekcie np. kopiowanie tekstu czy zapis obrazka za strony WWW.
Trudno mi porównać ten system do innych. Telefon z Androidem czasami mam w ręce dosłownie na chwilę. Obsługiwać Symbiana miałem okazję kilka lat temu. Słuchawką z Windows Phone mogłem „pobawić się” dopiero na zlocie. Według mnie jest to całkiem udany system. Działa sprawnie i nie zawiesza się. Jest bardzo prosty w obsłudze. Mimo że to pierwsza wersja systemu nie ma większych wad. Nie trzeba bać się złośliwego oprogramowania na tę platformę. Główną wadą jest brak bardziej „ambitnych” programów ale mam nadzieję że firma Samsung oraz twórcy oprogramowania zrobią wszystko by zmienić ten stan. Wtedy mniej i bardziej zaawansowani użytkownicy znaleźliby w Badzie ciekawy system.
Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania HotZlotu. Jestem szczęśliwy że zostałem wylosowany. I mam nadzieję że słowa które zaraz napiszę nie okażą się kłamstwem. Do zobaczenia za rok.