Piractwo, a po co to komu? — filmy i seriale
Poprzednie 3 odsłony mojego cyklu Piractwo, a po co to komu? były przyczynkiem kilku całkiem ciekawych dyskusji, jakie miały miejsce w komentarzach. Swój głos zabrały za równo osoby, które zgadzały się ze mną jak i takie, które popierały piractwo. Tak czy inaczej, dzięki tym komentarzom wiem, że ktoś z uwagą czyta moje wpisy, co motywuje mnie do dalszego pisania. W dzisiejszej części cyklu czeka nas bardzo obszerny temat jakim są filmy i seriale.
Kiedyś było inaczej
Na przełomie wieków źródeł filmów i seriali było bardzo mało. Tak właściwie jeśli chodzi o seriale to oglądać je można było tylko w telewizji. Filmy zaś oprócz tego medium można też było zobaczyć w kinie lub korzystając z kaset wideo. To właśnie dzięki kasetom VHS można było zapoznać się z filmami, które jeszcze nie pojawiły się w telewizji, w domowym zaciszu. O popularności tego nośnika może świadczyć bardzo liczna sieć wypożyczalni kaset wideo funkcjonująca w Polsce w latach 90. Oczywiście świat się zmienił kasety zostały zastąpione przez płyty DVD, wypożyczalnie w większość zniknęły z rynku, a w telewizjach satelitarnych zaczęła pojawiać się oferta VOD. Co warte zaznaczenia wideo na żądanie było początkowo, przynajmniej na platformie Cyfrowy Polsat, wprowadzane w bardzo ciekawy sposób, czyli jako zakodowane kanały nadające tylko jeden film, który były odkodowywane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Oczywiście świat zmieniał się dalej VOD ewoluowało, płyty Blu‑ray wykończyły konkurencyjne HD DVD, a prędkość łączy internetowych w naszych domach znacząco wzrosła. I właśnie wtedy świat filmów i seriali wkroczył w erę internetową, której będzie poświęcona dalsza część mojego wpisu.
Kilka założeń
Postanowiłem podzielić przedstawione przeze mnie w dalszej części wpisu serwisy na kilka kategorii i tak będą to kolejno darmowe serwisy VOD działające na YouTube, darmowe serwisy VOD działające po za platformą Google i nie związane z żadną telewizją, serwisy związane z konkretną telewizją zawierające zarówno płatne jak i bezpłatne materiały, płatne serwisy VOD oraz na koniec platformy streamingowe. Jak widzicie lista, którą przedstawię w dalszej części wpisu bedzie bardzo obszerna i żeby choć trochę ją ograniczyć opiszę tylko te serwisy, z których aktualnie korzystam lub korzystałem. Dodatkowo na liście zabraknie serwisów, do których dostęp jest możliwy tylko po zawarciu umowy z operatorem telewizji kablowej lub satelitarnej, czyli takich jak na przykład nc+GO.
Filmy za darmo i legalnie na YouTube
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale na YouTubie można znaleźć kilka kanałów oferujących wiele różnorodnych, pełnometrażowych filmów zupełnie za darmo. Swoją listę serwisów z filmami postanowiłem zacząć własnie od tego typu kanałów ze względu na dużą wygodę ich użytkowania. YouTube ma wiele zalet: przejrzysty interfejs, brak tendencji do zacinana się oraz co najważniejsze dostępność praktycznie na każdym urządzeniu. Dzięki temu filmy z serwisów, które zaraz wymienię można bez problemu oglądać na komputerze, praktycznie każdym współczesnym telefonie, tabletach, konsolach do gier, smartTV, a także całej gamie innych urządzeń.
Kino Świat VOD
Serwis prowadzony przez jednego z największych dystrybutorów filmowych działających w Polsce. Zgodnie z opisem na YouTube kanał skupia się zarówno na polskich jak i zagranicznych produkcjach, a w jego bazie znajdziemy setki różnych filmów i seriali. Oczywiście nie znajdziemy tu najnowszych filmów czy największych hollywoodzkich hitów, ale jeśli ktoś nie brzydzi się produkcjami klasy B i C powinien znaleźć coś dla siebie. Z mojej strony polecę tutaj dwie nie takie złe produkcje, a są to film SF Ładunek oraz niekonwencjonalny horror Istnienie. Co warte odnotowania oprócz filmów i seriali w Kino Świat VOD znajdziemy też programy poświęcone ćwiczeniom i zdrowemu stylowi życia.
Sala Kinowa
Sala Kinowa to kanał prowadzony przez Independent Digital skupiony na kinie europejskim. W serwisie znajdziemy między innymi filmy francuskie, niemieckie czy skandynawskie. Trzeba zaznaczyć że baza serwisu jest niestety mała i liczy zaledwie kilkadziesiąt pozycji.
Oprócz darmowego kanału istnieje jeszcze jego wersja płatna z bardziej rozbudowaną ofertą, czyli Sala Kinowa Premium.
Studio Filmowe TOR
Serwis obowiązkowy dla wszystkich fanów starego, polskiego kina. Na oficjalnym kanale Studia Filmowego TOR dostępnych jest wiele kultowych produkcji takich jak Rejs czy Persona Non Grata. Oprócz całkiem sporej bazy filmów zaletą strony jest wygodny podział na playlisty, dzięki czemu możemy od razu wyświetlić na przykład filmy po rekonstrukcji cyfrowej lub te, do których muzykę skomponował Wojciech Kilar.
Studio Miniatur Filmowych
Kolejna pozycja, której nie trzeba nikomu przedstawiać, jest przeznaczona dla młodszych widzów. Na oficjalnym kanale Studia Miniatur Filmowych znajdziemy kilka pełnometrażowych filmów animowanych oraz setki odcinków seriali dla najmłodszych. Główną wadą tego kanału jest bałagan jaki na pierwszy rzut oka panuje w jego bazie, ale po chwili każdy powinien się już w niej odnaleźć. Więc jeśli chcecie pokazać dzieciom jak wyglądają animacje tworzone w Polsce lub chcecie sobie odświeżyć produkcje takie jak Pomysłowy Dobromir koniecznie zajrzyjcie na kanał Studia Miniatur Filmowych.
Co warte wspomnienia omawiany kanał jest oznaczony jako bezpieczny dla dzieci, więc nie powinno być na nim żadnych treści zawierających przemoc itd.
SE-MA-FOR TV
Na zakończenie tej części listy serwis podobny do opisanego powyżej tylko tym razem skupiony na animacjach wyprodukowanych przez łódzkie studio Semafor. SE-MA-FOR TV oprócz produkcji własnych udostępnia również wyselekcjonowane animacje innych twórców. Jedną z zalet tego kanału jest dobrze posegregowana, za pomocą playlist, baza filmów i seriali. Niestety jest ona dosyć mała.
Niezależne, darmowe VOD
Przyznam szczerze, że miałem problem z pozycjami do tej kategorii, ponieważ są one dość specyficzne. Od razu więc zaznaczę, że serwisy w tej części listy nie przypadną do gustu wszystkim i kierowane są zazwyczaj do specyficznej grupy odbiorców.
South Park Studio
Jak sama nazwa wskazuje serwis poświęcony w całości serialowi Miasteczko South Park. Klikając w ten link możecie uzyskań bezpłatny dostęp do wszystkich 21 sezonów tego amerykańskiego serialu animowanego dla dorosłych. Co ważne dla fanów serii, publikowane w serwisie odcinki są w wersji bez cenzury.
Tutaj jeszcze taka mała uwaga. Wszystkie odcinki Miasteczka South Park w serwisie są dostępne tylko w języku angielskim i hiszpańskim.
Adapter
Adapter jest serwisem kierowanym do osób niepełnosprawnych. Dostępne w nim filmy posiadają takie dostosowania jak napisy, audiodeskrypcja czy język migowy. Adapter nastawiony jest głównie na polskie filmy, więc jeśli chcecie przypomnieć sobie takie kultowe obrazy jak Psy, Pan Tadeusz czy Jesteś Bogiem śmiało możecie śmiało tam zajrzeć. Oczywiście również sama strona internetowa serwisu jest dobrze przystosowana do obsługi przez osoby niepełnosprawne, co widać na załączonym poniżej zrzucie ekranu.
Dokument Cyfrowo
Jak sama nazwa serwisu wskazuje poświęcony on jest produkcją dokumentalnym i to nie byle jakim. W bazie serwisu znajdziemy wiele cyfro zrekonstruowanych, polskich, najczęściej krótkometrażowych filmów dokumentalnych wyprodukowanych pomiędzy rokiem 1950 a 1990. Filmy te chociaż stosunkowo wiekowe posiadają olbrzymią wartość edukacyjną. Dodatkowo każdy film z serwisu Dokumenty Cyfrowo jest warto zobaczenia chociażby ze względu na sam warsztat pracy polskich dokumentalistów z tamtych lat. Naprawdę polecam każdemu obejrzenie chociaż jednej produkcji z tego serwisu.
Archiwum Filmowe
Serwis prowadzony przez słynną Szkołę Filmową w Łodzi jest pozycją obowiązkową dla każdego fana historii polskiej kinematografii. W Archiwum Filmowym znaleźć można ponad 200 produkcji wyprodukowanych w latach 1949 - 1980. Jednak w bazie zdecydowanie przeważają produkcje z lat 50. Ciekawostką, na którą natrafiłem w serwisie, jest podawanie nośnika wyjściowego, z którego pochodzi dany film przy każdym materiale.
Ninateka
Ostatni z serwisów w tej części listy, czyli Ninateka reklamuje się hasłem "filmy, spektakle, koncerty - OGLĄDAJ I SŁUCHA". I chyba to zdanie jest najlepszym opisem tego serwisu. Ninateka jest po prostu miejscem do spotkania z kulturą. Mówiąc w prost jest to internetowa biblioteka treści audio i audiowizualnych dotyczących szeroko pojętej kultury. Co warte zaznaczenia omawiany serwis prowadzony jest przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
Niestety część materiałów dostępnych w serwisie Ninateka jest płatna.
Serwisy VOD stacji telewizyjnych
Ogólnopolskie stacje telewizyjne takiej jak TVN, TVP czy Polsat prowadzą własne serwisy z wideo na żądanie. Najczęściej znajdziemy w nich materiały zarówno darmowe jak i płatne. W tej części mojego wpisu krótko opiszę cztery tego typu strony.
TVP VOD
Najlepszy moim zdaniem tego typu serwis. Na stronie prowadzonej przez Telewizję Polską znajdziemy dziesiątki różnych produkcji - w dużej mierze własnych TVP, chociaż trafiają się też dzieł innych twórców. Co warte zaznaczenia większość pozycji z bazy TVP VOD dostępnych jest bezpłatnie. Ze swojej strony polecam zapoznanie się z serialami komediowymi takimi jak Ranczo czy Rodzinka.pl oraz produkcjami Teatru Telewizji.
Co warte zaznaczenia serwis oferuje dostęp do kliku kanałów TVP na żywo.
EskaGO
EskaGO jest serwisem ciekawym głównie ze względu na całkiem sporom bazą darmowych filmów, seriali oraz innych programów. Niestety oferowane przez ten serwis produkcje są raczej przeciętnej jakości. No, ale przynajmniej wszystko jest za darmo. Osobiście za warte obejrzenia uważam filmy dokumentalne dotyczące muzyków takich jak Pink, Justin Timberlake czy zespołów Red Hot Chili Peppers, Queen oraz Metalica. Wadą serwisu, o której trzeba wspomnieć, jest jego dość powolne działanie.
Co warte znaczenia serwis oferuje dostęp do kilku kanałów TV oraz dużej liczby stacji radiowych.
Ipla.tv
Tym razem serwis powiązany z telewizją Polsat. W Ipli możemy obejrzeć za darmo większość seriali oraz programów telewizyjny produkowanych przez właśnie tą telewizję. Dodatkowo serwis oferuje dostęp do bazy płatanych filmów i seriali w tym także niektórych produkcji HBO.
Ponadto w Ipla istnieje również możliwość wykupienia dostępu do kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych, a także do różnych transmisji sportowych.
Player.pl
Tym razem serwis związany z grupą TVN. W Player.pl można za darmo obejrzeć wiele seriali oraz programów produkowanych przez grupę TVN. Jednak po zmianach jakie zaszły ostatnio w serwie widać, że skupia się on aktualnie bardzie na płatnym udostępnianiu online kanałów telewizyjnych, a tego typu usługi nie są tematem dzisiejszego wpisu. Podsumowując jest to, wiec serwis dla miłośników produkcji TVN‑u.
Płatne serwisy VOD
Na początku tekstu wspominałem, że aktualnie już prawie wszystkie wypożyczalnie kaset oraz płyt DVD zniknęły z rynku. Jednak to co nie utrzymało się w tak zwanym "realu" dalej ma się świetnie w Internecie. Osobiście korzystam z dwóch serwisów stanowiących swoiste połączenie sklepu i wypożyczalni filmów i seriali.
Chili Cinema
Chili Cinema jest serwisem umożliwiającym zakup i/lub wypożyczenie tytułu z pośród bazy setek filmów i seriali. Bardzo dużą zaletą serwisu jest jego strategia marketingowa opierająca się na częstych promocjach. Karty podarunkowe do Chili Cinema były dołączone na przykład do magazynów takich jak Komputer Świat czy CD-Action, ponadto sam serwis często oferuje promocje takie jak wszystkie filmy za pół ceny czy możliwość wypożyczenia dowolnego filmu za złotówkę. Dzięki takiej strategii marketingowej w ostatnim czasie udaje mi się z Chili Cinema korzystać praktycznie za darmo. Kolejną zaletą serwisu są dedykowane aplikacje na rożne urządzenia takie jak smartphony z systemem Android i iOS oraz smartTV. Warto też wspomnieć o tym, że w Chili Cinema wiele filmów pojawia się jeszcze przed premierą na DVD i Blu‑ray, przykładem tego niech bedzie chociażby dostępny od jakiegoś czasu Thor: Ragnarok. W kwestii cen bywa różnie. Dużo zależy tutaj od konkretnego tytułu, tego czy chcemy kupić czy tylko wypożyczyć daną pozycję oraz jakości na jakiej nam zależy. Jak widzicie cennik jest tematem dość złożony, więc najlepiej samemu sprawdzić ceny interesujących nas pozycji. Na koniec chciałem dodać jeszcze, że na moim, wcale nie najgorszym łączu internetowym filmy z Chili Cinema dosyć często się ostatnio zacinają. I o ile sytuacja nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie zamierzam przestać korzystać z tego serwisu VOD.
Filmy Google Play
Filmy Google Play jak sama nazwa wskazuje, to serwis umożliwiający zakup i/lub wypożyczenie filmów. Wydaje mi się on lepszym wyborem niż opisany wcześniej Chili Cinema głównie ze względu na większą bazę filmów oraz bardziej przejrzysty cennik. Ze względu na aplikacje Filmy Play przeinstalowanej na wielu telefonach z Androidem wydaje się on naturalnym wyborem dla użytkowników tego systemu. Oczywiście z serwisu można korzystać również za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Serwis streamingowe
Dotarliśmy w końcu do ostatniej kategorii serwisów na mojej liście. Ostatniej co oczywiście nie znaczy najgorszej. W mojej opinii serwisy streamingowe są najlepszą opcją dla wszystkich fanów filmów i seriali. W zależność od serwisu możemy za niecałą złotówkę dziennie otrzymać dostęp do tysięcy różnych pozycji. W tym miejscu chciałbym Wam też polecić narzędzie, które potrafi znacząco uprościć wybór serwisu streamingowego. Serwis UPFLIX.pl pozwala sprawdzić w jakich serwisach streamingowych dostępne są produkcje, którymi jesteśmy zainteresowani. Oprócz tego znajdziemy w nim informacje na temat filmów i seriali, które niedługo maja być usunięte lub niedługo udostępnione w konkretnych usługach.
Netflix
Bezdyskusyjny król wśród filmowo-serialowych usług streamigowych. Posiada olbrzymią bazę filmów i seriali. Jednak jego główną siłą są świetne produkcje własne takie jak House Of Card czy Strangers Things. Dodatkowo Netflix można oglądać praktycznie an wszystkim. Serwis dostępny jest przez przeglądarkę oraz posiada aplikacje dedykowane na smartphony, smartTV, konsole do gier oraz wiele innych urządzeń. Tak właściwie jedyną wadą serwisu jest cena miesięcznej subskrypcji. Netflix liczy sobie aż 43 zł za możliwość oglądania filmów i seriali w jakość HD.
HBO GO
Aktualnie w Polsce najpoważniejszy konkurent serwisu Netflix. HBO GO podobnie jak jego większy krewny dostępny jest przez przeglądarkę oraz posiada aplikacje dedykowane na wiele różnych urządzeń. Omawiany serwis również tworzy produkcje własne. Sam wykupiłem jego subskrypcje, żeby obejrzeć genialne seriale takie jak polska Wataha, czy kultowa już Gra o tron oraz Westworld. Trzeba jednak zaznaczyć, że serwis właściwie nie powinien się znaleźć w tym zestawieniu, gdyż jest on oferowany jako dodatek do ofert telewizji kablowych i satelitarnych. Mimo to postanowiłem go umieścić na mojej liście z trzech powodów. Po pierwsze ze względu na to, że HBO GO posiada naprawdę ciekawą ofertę, po drugie dostęp do niego można wykupić również wraz z umową z rożnymi firmami telekomunikacyjnymi i po trzecie niedługo ma zostać on udostępniony bez dodatkowych umów.
Tutaj jeszcze mała uwaga. W połączeniu z umową z siecią Plus dostęp do HBO GO kosztuje 20 zł miesięcznie, więc ponad dwukrotnie mniej niż Netflix w swojej średniej opcji. Niestety nie wiadomo jaka będzie opłata w przypadku dostępu do serwisu bez dodatkowych umów.
Showmax
O serwisie Showmax można powiedzieć, że jest on mocno nastawiony na polskiego odbiorcę. Świadczą o tym takiej produkcje własne jak SNL Polska, serialowy Botoks, czy satyryczne Ucho Prezesa. Dodatkowo w serwisie dostępnych jest kilka popularnych, polskich komedii romantycznych. Kolejna zaletami Showmaxa jest niska cena, która wynosi tylko 19,90 zł na miesiąc, a także możliwość pobierania wszystkich dostępnych produkcji za pomocą dedykowanej aplikacji na smartphony i oglądania ich potem offline. Jednak główną i zarazem praktycznie dyskwalifikującą ten serwis wadą jest bardzo uboga biblioteka filmów i seriali. Trzeba jednak zauważyć, ze jeśli ktoś chce obejrzeć sobie znane i już kultowe seriale takiej jak Fargo, Dr House czy Mr. Robot to na Showmax zrobi to najtaniej.
Jeszcze dwa serwisy
Na koniec tej części mojej listy chciałem wspomnieć jeszcze o dwóch serwisach, póki co niedostępnych na naszym rynku. Pierwszym z nich jest prowadzony przez Amazon Prime Video, który jeszcze w tym roku ma wystartować w Polsce. Serwis Amazonu ostatnio dużo inwestuje w produkcje z gatunku fantasy, pracuje chociażby nad serialem osadzonym w uniwersum Władcy Pierścieni. Po za tym w Prime Video można oglądać program The Grand Tour prowadzony przez byłych prezenterów z Top Gear. Tak więc warto mieć ten serwis na oku.
Drugim serwisem, który może tym razem na mieszać nie tylko na Polskim, ale i światowym rynku jest serwis Disney'a, który ma wystartować w roku 2019. Wiemy na pewno, że w jego ofercie znajdą się takie hity jak produkcje z uniwersum Gwiezdnych Wojen, Marvela czy dzieła ze studia 21st Century Fox i wiele innych pozycji. W końcu Disney jest największa na świecie korporacją medialną.
No i wreszcie dotarliśmy do końca tego bardzo długiego wpisu. Wszystkim, którzy przeczytali go w całości gratuluję wytrwałości i serdecznie dziękuję za uwagę. Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że liczę na Wasze komentarze oraz zaprosić Was do zapoznania się ze spisem treści mojego bloga, gzie znajdziecie także poprzednie (znacznie krótsze) części mojego cyklu Piractwo, a po co to komu? oraz wiele innych wpisów.