Piractwo, a po co to komu? — radio
Witam w kolejnym wpisie z cyklu Piractwo, a po co to komu? W dzisiejszym odcinku tej serii zajmiemy się tematem legalnego dostępu do różnych stacji radiowych za pośrednictwem internetu.
Słowem wstępu
Radio to medium istniejące na polskim rynku już wiele lat. Jak podaje Wikipedia pierwsza audycja radiowa w naszym kraju miała miejsce 1 lutego 1925 roku, natomiast 18 sierpnia tego samego roku powstało Polskie Radio, które zresztą nadaje do dziś.
Wydawać by się mogło, że w dobie malejącej już popularności telewizji oraz rosnącej dominacji internetu, wśród mediów może zabraknąć miejsca dla starego dobrego radia. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż różne rozgłośnie w bardzo dobry sposób dostosowały się do zmieniających się warunków, czego efektem są serwisy oraz aplikacje pozwalające na słuchanie radia za pomocą internetu, które przedstawię we właściwej części mojego dzisiejszego wpisu. We wstępie chciałbym jeszcze wspomnieć, ze podobnie jak było to w przypadku kanałów telewizyjnych, tak i rozgłośnie radiowe rozrzucone są po kilku, mających różnych właścicieli i konkurujących ze sobą serwisach, ale nie przedłużając już przejdźmy do listy polecanych usług.
Źródło grafiki: https://pixabay.com/en/radio-tube-radio-radio-device-1954856/
RMF FM
Grupa RMF FM za pomocą swojego serwisu RMF ON udostępnia na chwilę obecną aż 97 stacji radiowych. Są wśród nich zarówno programy znane z tradycyjnych odbiorników radiowych takie, jak RMF FM, RMF MAXXX czy RMF Classic, jak i dostępne tylko w internecie na przykład RMF Classic Rock czy RMF 60S. RMF FM oprócz wersji przeglądarkowej swojego serwisu, udostępnia nam również dedykowane aplikacje na urządzenia z systemem Android, iOS, Windows 10, a także Samsung SmartTV. Możemy również skorzystać dodatku do przeglądarki Google Chrome, który osobiście bardzo polecam.
Tutaj jako ciekawostkę dodam jeszcze, że podczas pisania tego wpisu słucham stacji RMF Classic Rock. No i trzeba przyznać, ze świetnie grają, a przerw reklamowych praktycznie brak.
Radio ZET
Serwis internetowy Radia ZET daje nam dostęp do 14 różnych stacji radiowych wśród, których znajdziemy zarówno znaną z tradycyjnych odbiorników radiowych wersję Radia ZET, jak i muzyczne kanały tematyczne między innymi ZET Rock, ZET Party, czy ZET Futbol. Po za wersję przeglądarkową swojego serwisu Radio ZET udostępnia nam również dedykowane aplikacje na urządzenia z systemem Androida i iOS.
Polskie Radio
W internetowym serwisie Polskiego Radia dostępnych jest 10 stacji radiowych, co ciekawe w przypadku radiowej Czwórki oraz Polskiego Radia 24 dostępna są również wersje wideo tych kanałów. Po za wymienionymi wcześniej programami w serwisie znajdziemy również między innymi kultowy Program Trzeci Polskiego Radia. Za dużą zaletę serwisu należy uznać bardzo estetyczny wygląd. Oprócz wersji webowej programy Polskie Radia dostępne są również za pomocą aplikacji dedykowanych dostępnych na urządzeniach z systemem Android i iOS.
Tuba.FM
Na temat Tuba.FM wspominałem już przy okazji wpisu dotyczącego muzyki, gdzie opisałem ten serwis, jako zbliżony funkcjonalnością do Open FM. Jednak oprócz tematycznych stacji muzycznych Tuba.FM pozwala również słuchać kilku ogólnopolskich stacji radiowych i dlatego serwis ten znalazł się w tym zestawieniu. Na omawianej stronie możemy posłuchać rozgłośni takich jak Radio Złote Przeboje, Rock Radio Polska, Radio TOK FM oraz Radio Pogoda. Za wadę opisywanego serwisu należy uznać dużą ilość pojawiających się w nim reklam, którą możemy zmniejszyć wykopując dostęp do wersji premium. Po za stroną internetową serwis Tuba.FM dostępny jest również za pomocą dedykowanych aplikacji na urządzenia z systemem Android, iOS, Windows 10 oraz inne.
Antyradio
Również rockowa i bezkompromisowa rozgłośnia Antyradio pozwala na słuchanie swojej stacji za pośrednictwem serwisu internetowego. Na omawianej stronie możemy uzyskać dostęp zarówno do klasycznej, znanej z tradycyjnych odbiorników radiowych wersji Antyradia, jak i 16 muzycznych, rockowych kanałów tematycznych. Po za serwisem internetowym Antyradia możemy słuchać również w dedykowanych aplikacjach na urządzenia z systemem Android i iOS.
Eska GO
O serwisie Eska GO wspominałem już przy okazji artykułów na temat filmów i seriali oraz telewizji. Na omawianej platformie dostępnych jest aktualnie ponad 20 stacji radiowych. Wśród, których znajdziemy zarówno te znane z tradycyjnych odbiorników radiowych, jak na przykład Radio Eska, Radio WAWA czy Eska Rock, jak również różne kanały tematyczny na przykład Dance. Po za stronę internetową z Eski GO możemy skorzystać za pomocą dedykowanych aplikacji na urządzenia z systemem Android i iOS, co zresztą bardzo polecam, ponieważ wersja webowa omawianego serwisu jest zwyczajnie brzydka.
Screamer Radio
Ostatnia pozycja w moim dzisiejszym wpisie to program Screamer Radio. Jest to propozycja dla osób, które chcą uzyskać dostęp do ogromnej ilości internetowych stacji radiowych nadawanych w różnych językach. Oprócz ogromnej bazy rozgłośni radiowych do zalet omawianego programu należy zaliczyć mały rozmiar, prostotę obsług oraz możliwość nagrywania audycji do plików MP3. Screamer Radio dostępny jest całkowicie za darmo na komputery z systemami operacyjnymi z rodziny Windows.
I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego wpisu poświęconego radiu. Na zakończenie chciałbym standardowo podziękować Wam wszystkim za uwagę oraz powiedzieć, ze czekam na Wasze komentarze oraz opinie. Chciałbym Was także zachęcić do zapoznania się z innymi odcinkami serii Piractwo, a po co to komu? oraz z całym spisem treści mojego bloga.