O HTML5 i innych w IE9 PP3...
Nie pierwszy mój post o HTML5 czy innych otwartych standardach. Ale pierwszy w którym przyjrzę się konkretnej przeglądarce. A to z okazji wydania trzeciej wersji Platform Preview Internet Explor..., oraz mocnego podkreślania przez zespół ją tworzący, rozwoju tej przeglądarki w stronę nie tylko nowych i jeszcze nie do końca ukończonych standardów (HTML5) ale i tych dopiero co ogłoszonych (WOFF) czy tych od dawna obecnych a nieobsługiwanych przez wcześniejsze wersji (czym przyprawiały one o niejeden koszmar każdego webmastera).
Dla tych, którym przytoczone skróty są obce polecam mini słowniczek na końcu wpisu.
Dla chcących najpierw dowiedzieć się co to jest ten HTML5, CSS3, SVG, MathML, WebGL, WebM polecam moje wcześniejsze wpisy o nich traktujące.
Instalacja
Sama instalacja jest bajecznie prosta i jedyne co może budzić niesmak to potrzeba restartu komputera, jednak nie wiem do końca czy to wina IE czy jakichś uaktualnień które ściągała.
Testowanie
Po uruchomieniu moim oczom ukazała się ładna strona pokazująca niektóre z nowości jakie IE potrafi obsłużyć. Strona dobrze przygotowana zawierająca również przykłady dla nie informatyków (jak na przykład mini gierka), i co równie ważne nie blokuje ona innych przeglądarek.
Jednak jak wcześniej donoszono IE bardzo ładnie wychodzi na przykładach podanych przez MS (źle by było gdyby było inaczej) ale już w ogóle nie radzi sobie z innymi przykładami. Stąd aby przetestować najnowsze IE zabrałem je na małą przechadzkę po paru stronach.
Strony na które zajrzałem
html5test.com Z 300 tylko 84, co pokazuje, że do pełnego wsparcia HTML5 jeszcze daleka droga.
diveintohtml5.org Screen powyżej. Istne cudo. I to nie jest grafika a fonty których na moim komputerze przed chwilą nie było a IE samo je sobie pobrało.
html5laboratory.com Ciekawa stronka z paroma obiecującymi elementami HTML5 nawet tymi jeszcze nie wspieranymi. Oprócz błędu z podmienioną czcionką (na czcionkę znakową :) ) działa przyzwoicie jak na stronkę z ekstremalnymi 'eksperymentami'.
101besthtml5sites.com Strona z linkami do ciekawych stron wykonanych w technologi HTML5. Interesuje mnie one najbardziej bo przedstawiają te elementy HTML5 które już nadają się do wprowadzenia do rzeczywistych stron www. I na takowych można je podglądnąć.
Na głównej stronce nie działa zaokrąglanie rogów, jednak poza tym strona renderuje się idealnie.
www.circuitounimedrio.com.br z 101besthtml5sites Prosta stronka dużo krągłości. Dobrze renderuje się menu, źle renderują się krągłości, neutralnie podszedłem do list na dole które od razu się rozwinęły.
html5readiness.com Strona pokazująca w ciekawy sposób elementy HTML5 obsługiwane przez różne przeglądarki. Wachlarz elementów w ogóle się nie wy renderował.
acid3.acidtests.org 84 Punkty (u mnie 83)!!! Piekło zamarzło po raz kolejny :D
Podsumowując: + Acid3 wreszcie w górę + Coraz więcej elementów HTML5 obsługiwanych + Akceleracja sprzętowa wyświetlania grafiki może przyśpieszyć strony + Obsługa nowych ale już zatwierdzonych standardów jak WOFF
- To tylko wersja rozwojowa, i w dodatku mówimy o rozwojowym standardzie więc powstrzymam się od minusów.
ACID3 - zbiór testów obejmujących większość technologi sprzed HTML5 gwarantujący poprawne wyświetlanie stron z nimi zgodnych.
HTML - Hyper Text Markup Language, czyli język (NIE-programistyczny) służący do opisu zawartości stron internetowych, który jest interpretowany przez przeglądarki www.
HTML5 - najnowsza wersja HTMLa, o ogromnym potencjale ale w ciąż w fazie standaryzowania, data przyjęcia to szacunkowo 2020, czyli zostało jeszcze 10 lat.
CSS3 - opisuje wygląd elementów HTMLa dając kontrolę nad nim w ręce twórcy strony internetowej.
WOFF - standard osadzania czcionek na stronie www, tak że nie muszą one być obecne w Twoim systemie, a przeglądarka sama je pobierze.
SVG - standard opisu grafiki wektorowej, który dzięki HTML5 będzie mógł być osadzany bezpośrednio w kodzie strony (co wymusza jego obsługę na przeglądarkach).
WebGL - kolejny standard w trakcie opracowywania, ma umożliwić tworzenie grafiki 3D, która będzie korzystała z akceleracji naszych kart graficznych.
A co Ty sądzisz o rozwoju IE pod kątem obsługi najnowszych jak i tych troszkę starszych standardów?