Czas na Windows Server 2012 cz.2 - Konfiguracja systemu
Jako, że system mamy już zainstalowany przydałoby się przygotować go do pracy. Na początek przydałby się zrobić jakąś podstawową konfiguracje, aby system ten mógł działać jak należy. Dzisiaj jeszcze nie będę jeszcze ruszał Menadżera Serwera, bo na to będzie jeszcze czas. A więc po kolei. Zanim przejdę do właściwej części wpisu udało mi się dotrzeć do cen poszczególnych wersji systemu (nieoficjalnych, gdyż w przypadku wersji Essentials i Foundation nie są to sztywne ceny, a przygotowane w oparciu o potrzeby klienta). Zatem Standard - 800 Euro, Datacenter - 4 350 Euro, Essentials - 450 Euro, Foundation - 8 000 Euro.Wracając do meritum dzisiejszego wpisu, zadania na dziś to:
- Spolszczenie Windowsa
- Sterowniki
- Aktualizacje
- Brakujące ikony?
- Może jakiś antywirus?
- Inne oprogramowanie
- Czy potrzebne mi to Metro?
Spolszczenie Windowsa
Jako, że zainstalowałem angielską wersję RTM przydałoby się zainstalować język polski, aby praca była łatwiejsza. Co prawda angielski nie jest dla mnie tajemnicą, ale jestem wygodny:) Aby zainstalować Polski język wchodzimy do Panelu sterowania. Ale jak? Skoro na pulpicie jest tylko kosz. Nie ma problemu. Klikamy na kosz otwierając go.
Po lewej stronie jest odnośnik do Desktop Klikamy go i o dziwo pojawią się ikony Libriares, Administrator itd. Klikamy Control Panel i już jesteśmy w panelu sterowania jaki znamy z Windowsa7. Po prawej stronię klikamy Add a language i pojawia nam się takie okno
Następnie wystarczy kliknąć options a w kolejnym oknie (po ok. minucie czekania) pojawi się napis Download and install language pack. Paczka ma 44 MB. Pobranie i instalacja to ok. 3 minut
Po zakończeniu instalacji zamykamy wszystkie okna. Następnie musimy zrestartować komputer (o dziwo w przypadku systemu na VirtalBoxie wystarczyło tylko wylogować się i zalogować ponownie, w przypadku kompa dopiero restart dał zmianę języka).Cała operacja trwała około 5 minut. W trzecim przypadku (inny stacjonarny komputer) nawet restart nie dał nam języka polskiego (dziwne co komputer to inaczej się to dzieje). W tym przypadku po restracie trzeba było jeszcze raz wejść do Panelu Sterowania i tam w zakładce Language trzeba było przycisnąć opcję Ustaw język Polski jako domyślny (Make Polish as default - lub coś w tym stylu, nie miałem możliwości zrobienia screena bo to nie było instalowane dla mnie).
Sterowniki
Skoro mamy już Windowsa po Polsku zajrzyjmy do panelu sterowania i sprawdźmy co się dzieje ze sterownikami. Czyli otwieramy kosz (już po polsku), następnie pulpit i tam prawym przyciskiem myszy właściwości Mojego komputera. Następnie klikamy Menadżer urządzeń i już mamy okno znajome z Windows7 .W przypadku VirtualBoxa pojawił się tylko jeden problem, nad którym specjalnie się nie rozwodziłem. Natomiast o dziwo na komputerze stacjonarnym nie było żadnych problemów (z wyjątkiem karty graficznej).
Sterowniki do karty graficznej pobrałem ze strony producenta płyty. Niestety nie było sterowników ani do Windows Server 2012 an do Windows 8, pobrałem więc sterowniki do Windows 7 64 -bity, które po ręcznej instalacji (a nie za pomocą kreatora) zadziałały bez problemu. Okazało się, że to są sterowniki ATI, a sam kreator co prawda zakończył działania sukcesem, ale karty graficznej nie zainstalował. Nie będę też sprawdzał co się dzieje ze sterownikami do dźwięku bo raczej z filmów czy muzyki na tym serwerze korzystać nie będę.
Aktualizacje
Kolejnym krokiem będzie pobranie aktualizacji. W tym celu wchodzimy do panelu sterowania (sposobem przez kosz - jak poprzednio). W polu wyszukiwania wpisujemy Update i klikamy Sprawdź czy są aktualizacje, a w następnym oknie Włącz aktualizacje automatyczne.
Komputer szukał aktualizacji dobre 2‑3 minuty (VirtualBox też). Następnie pojawiła się informacja, że znaleziono 7 aktualizacji. Sama aktualizacja przebiega identycznie jak w W Windows7:
Po zakończonej aktualizacji musiałem zrestartować komputer i kolejny krok za nami.
Brakujące ikony?
Jako, że jestem tradycjonalistą chciałbym mieś standardowe ikony na pulpicie. Stworzenie skrótów do moje komputera panelu sterowania i tym podobnych nie stanowi problemu, ale co w przypadku ustawienia ikon (nie skrótów). W Windowsie 7 i 8 wystarczyło kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybrać Personalizacja i tam była opcja ustawienia ikon systemowych. W Windows Server 2012 nie ma jednak takiej opcji. Aby ustawić te ikony należy wejść do panelu sterowania (jeszcze raz przez kosz - obiecuje że to ostatni raz:)). Tam w polu wyszukiwania wpisujemy ikony a następnie klikamy opcję Pokaż lub ukryj typowe ikony na pulpicie.
Może jakiś antywirus?
Niestety nie znalazłem żadnego darmowego antywirusa współpracującego z tą wersją systemu. Jeśli ktoś z was zna takie rozwiązanie to proszę o info w komentarzach. Na razie pobawimy się w lekki hardcore i zostawimy system bez antywirusa:).
Inne oprogramowanie
Jak na razie nie będę instalował żadnego dodatkowego oprogramowania. A co wyjdzie w praktyce to zobaczymy "w praniu". Jak znam życie to pewnie okaże się, że nie jeden program z zewnętrznego źródła będzie potrzebne.
Czy potrzebne mi to Metro?
Jako, że twierdziłem, że jestem tradycjonalistą Modern nie jest mi póki co do szczęścia potrzebne. Tak więc jak na razie nie będę posługiwał się tym interfejsem, pozostawiając go w takiej formia jak chciał Microsoft
Tak na zakończenie
No, i to by było na tyle tym razem, w kolejnej części będzie czas najwyższy zająć się tym co tygryski (yyy... znaczy administratorzy) lubią najbardziej, czyli konfigurowaniem serwera przygotowując go do produkcyjnego działania.
Acha! mały update dotyczący pierwszej części - Okazało się, że dysk twardy był uszkodzony. Na szczęście w zakamarkach mojej firmowej serwerowni miałem jeszcze jeden identyczny dysk twardy. Tym razem, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, czas instalacji systemu spadł do ... 9 minut. Dosłownie od momentu zbootowania z pendiva do uzyskania pulpitu 9 minut. Jak dla mnie lekki (no może większy) szok.
PS. z ostatniej chwili. Dzięki uprzejmości użytkownika Mateusz2598 kolejne testy będą przeprowadzane już na pełnoprawnym systemie Windows Server 2012 DataCenter 64‑bit PL. Mateusz2598 jako student ma dostęp do DreamSpark i dał mi tą wersję do dalszych testów. Mateusz - wielkie dzięki
Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.