cz. 3 | Gnome Music Player Client + MPD (Uniksowe programy GUI)
22.01.2011 23:56
Witam. Ostatnio odkryłem bardzo interesującą nakładkę graficzną na MPD która Moim skromnym zdaniem jest bardzo wygodna i funkcjonalna przy czym nie obciąża zbytnio procesora.
MPD - z angielskiego Music Player Daemon, odtwarzacz muzyki działający w trybie serwera
Gnome Music Player Client - graficzna nakładka, klient do MPD, komunikuje się z MPD otrzymując listę odtwarzania, potrafi kontrolować MPD - start, stop, pauza, następny utwór, tworzenie playlist itp.
GMPC wbrew jest bardzo wygodnym, funkcjonalnym i w brew pozorom lekkim odtwarzaczem muzyki.
Na załączonym zrzucie ekranu widoczna jest zakładka "Teraz odtwarzane", wygląda ona prawie jak muzyczna encyklopedia czy portal społecznościowy (odpowiednie ułożenie paneli i sugestie typu "podobne", "inne"). Lewy obrazek - okładka płyty, obok informacje o utworze, pod spodem przeróżne opcje a w tym te ważne dla muzyków - chwyty do gitary czy tekst utworu. Po prawej stronie jest obrazek wykonawcy oraz lista albumów tego artysty lub zespołu.
Aby dodać utwory do bieżącej listy odtwarzania należy najpierw odnaleźć je w bazie danych a następnie wybrać "Dodaj do listy odtwarzania".
W bazie danych znajdują się wszystkie podkatalogi z katalogu muzycznego - najczęściej nazwy artystów lub zespołów a w nich płyty z utworami.
Wbudowana wyszukiwarka pozwala łatwo i szybko wyszukiwać utwory z bazy danych bądź bieżącej listy odtwarzania.
Jedną z bardzo ważnych zalet GMPC jest to, że nie zatrzymuje on odtwarzania kiedy zostanie wyłączony - MPD nadal odtwarza muzykę w tle.
Z pewnością mogę powiedzieć, że GMPC mógłby trafić do takiego systemu jak Ubuntu domyślnie ponieważ przewyższa funkcjonalnością domyślnego Rhythmboksa i wydaje się być tak samo przyjaznym użytkownikowi.
Zalety: + Prosty i intuicyjny + Działa jako klient, choć po wgraniu odpowiedniej wtyczki potrafi wysyłać muzykę na serwer + Lekkość - sam interfejs nie jest ciężki pomimo stopnia rozbudowania + Obsługa wtyczek + Atrakcyjny wygląd + Bardzo wysoka szczegółowość (każdy detal dopracowany) + Interaktywne powiadomienia + Zwijany interfejs
Wady: - Nie do końca spolszczony interfejs (skopana robota polskiego tłumacza) - Przydała by się modyfikacja interfejsu oparta o panele - Brak obsługi wtyczek napisanych w Pythonie