cz. 1 | W Uniksach to prostsze
Witam.
Zaczynam nową serię wpisów pod nazwą "W Uniksach to prostsze". Będę odtwarzał pod Uniksami czynności które są pokazywane na innych blogach o Windows by pokazać, że niektóre rzeczy można wykonać nieco łatwiej w Uniksach.
Tak więc część pierwsza będzie odtworzeniem czynności z wpisu: Odkrywanie Ameryki – czyli jak jeszcze usprawnić pracę w swoich folder...
Wpis użytkownika wampir_ jest bardzo estetyczny, ciekawy, "kombinatorski" - gratuluję autorowi za oryginalny pomysł i świetną publikację.
No to przejdę do rzeczy.
Nie potrzebujemy pisać programu w C/C++ aby na danym klawiszu ustawić Pokazywanie/Ukrywanie katalogów/plików oznaczonych jako ukryte.
Tworzymy skrypt i wpisujemy do niego treść:
#!/bin/bash status=`gconftool-2 /desktop/gnome/file_views/show_hidden_files -g` if [ $status = "true" ]; then gconftool-2 /desktop/gnome/file_views/show_hidden_files -s false -t bool else gconftool-2 /desktop/gnome/file_views/show_hidden_files -s true -t bool fi
Narzędzie gconftool potrafi edytować konfigurację wielu programów które działają w środowisku GNOME, obsługa jest bardzo prosta - nazwa klucza, -s aby nadać wartość, -g aby pobrać wartość i -t określić typ danych.
Zapisujemy go w dowolne miejsce np. ~/Scripts/toggle_hidden
Teraz ustawiamy aby skrypt wykonywał się po naciśnięciu klawisza F12.
Dla xbindkeys
Do .xbindkeysrc dodajemy:
"~/Scripts/toggle_hidden" m:0x0 + c:96
Dla fluxbox
W ~/fluxbox/keys dodajemy:
96 :Exec ~/Scripts/toggle_hidden
Testujemy
Widoczne:
Ukryte:
Powyższy tekst ma na celu jedynie pokazać, że w Uniksach też można zrobić ciekawe triki lecz nie koniecznie wymagana jest tutaj umiejętność programowania w kompilowanych językach a jedynie kilka linijek kodu skryptowego.
Publikacja nie została napisana aby stworzyć wojnę, ma bardziej charakter informacyjny i zawiera subiektywne zdanie autora tekstu.