AverMedia Live Gamer Portable — przenośne studio nagrań
10.04.2018 | aktual.: 18.05.2018 10:23
Niespełna miesiąc temu opisywałem na moim blogu LGE od AverMedia, był to gadżet przeznaczony do nagrywania wideo z komputerów PC, konsol Xbox/PS itd. Urządzenie sprawdziło się wyśmienicie. W połączeniu z dedykowanym programem dawało ogromne możliwości. Dzisiaj przedstawię Live Gamer Portable, wersję tańszą, ale posiadającą jedną dodatkową funkcjonalność, której zabrakło wersji Extremer. A mianowicie nagrywanie bezpośrednio na kartę SD — bez użycia jakiegokolwiek oprogramowania i komputera!
AverMedia Live Gamer Portable wygląda dość niepozornie. Małe czerwono-czarne plastikowe pudełko — nie większe od kostki mydła, ale to tylko pozory, bo LGP potrafi zgrywać treści w rozdzielczości 1080p30. Może na dziś to już nie jest dużo, ale trzeba pamiętać, że istnieje już na rynku 4 lata.
W zestawie z grabberem znajdziemy niezbędne okablowanie, abyśmy od razu po wyjęciu z opakowania mogli skorzystać z jego możliwości i tak możemy wyliczyć:
- krótki kabel HDMI,
- kabel micro USB,
- specjalne kable Component,
- kabel PS3,
- instrukcję szybkiej instalacji,
- kupon na 3-miesięczną licencję Xsplit,
- kabel audio mini Jack,
- oraz materiałową sakwę na urządzenie.
Jak widać na załączonych zdjęciach LGP to proste urządzenie. Góra obudowy została okraszona dużym logo producenta, które zarazem jest diodą sygnalizacyjną i przyciskiem w jednym.
Grabber na przednim boku posiada mały suwak przełączający tryb pracy — zmiana miejsca zapisu przechwytywanych danych. Na pozostałych bocznych krawędziach znajduję się szereg gniazd:
- AV IN (pozwalające na podłączenie Playstation 3 z pominięciem zabezpieczenia HDCP)
- HDMI IN
- HDMI out
- AUDIO IN (dodatkowe wejście audio np. na komentarz z mikrofonu)
- AUDIO OUT
- slot na kartę SD (prawy bok)
- microUSB (lewy bok)
Od spodu cała powierzchnia grabbera jest pokryta gumą, co sprawia, że urządzenie bardzo dobrze przylega do powierzchni.
Rozpoczęcie zabawy z AverMedia Live Gamer Portable nie należy do skomplikowanych. Myślę, że poziom trudności można ocenić na 1 w skali 10. Źródło sygnału, czy to z PC, czy z konsoli wpinamy do HDMI IN, a kabel z HDMI OUT do telewizora lub monitora. Teraz pozostaje wybór trybu, w jakim będziemy nagrywać — bezpośrednio na kartę czy za pomocą programu RECentral na PC. Oczywiście wybranie drugiej zagwarantuje nam dodatkowe możliwości niż tylko proste nagranie.
Tyb PC‑Free (nagrywanie bezpośrednio na kartę)
Aby zacząć korzystać z tej opcji warto wcześniej podłączyć LGP do komputera i w dedykowanej aplikacji zerknąć w sekcję PC‑Free Utility, która pozwoli nam ustawić parametry nagrywania dla tego trybu. Opcji jest niewiele. Poza wyborem rozdzielczości pozostaje tylko jeszcze bitrate. Fajnie, że producent zdecydował się umieścić podpowiedź ile megabajtów zajmie jedna minuta nagrania — to pozwoli oszacować zbliżony rozmiar zapisywanego wideo na karcie.
Jednak tryb PC‑Free także niesie ze sobą ograniczenia, prócz braku możliwości pstrykania zrzutów z ekranu nie będziemy mogli dodać „komentarza na żywo” za pomocą portu AUDIO IN. Trzeba mieć to po prostu na uwadze.
Tryb PC (nagrywanie za pomocą RECentral)
LGP pokazuje pazur, gdy zostanie podłączony do komputera i odpali się go wraz z programem RECentral. Możliwości po prostu rosną. Do zwykłych opcji przechwytywania wideo (jakość, szybkość transmisji) dochodzi nagrywanie mikrofonu (możliwość stworzenia oddzielnego pliku — ułatwia późniejszy montaż), określenie intensywności kolorów barw, włączenie funkcji TimeShift, czy bezpośredniego streamowania na Youtube lub Twitch.
TimeShift to opcja, która uruchamia ciągłe przechwytywanie „w tle”, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do ostatniej godziny materiału, nawet gdy nie klikniemy czerwonej ikony nagrania.
Parametry (rozdzielczość/kodek/bitrate) wideo oczywiście możemy dowolnie zmienić w ustawieniach programu. Istnieje kilka profili ustawień, które określają nasze zaawansowanie:
- Nowicjusz
- Amator
- Profesjonalista
Zależnie od wybranego profilu możemy decydować o większej ilości parametrów naszego nagrania.
Jakość nagranych filmów jest bardzo dobra. Oczywiście wszystko zależy od źródła sygnału. Próbka nagrania w rozdzielczości 1080p30 (tryb PC‑Free) dostępna poniżej:
Porównując RECentral 4 dostępny dla wcześniej omawianego LGE, czuję lekki niedosyt w ilości funkcji (np. tworzeniu scen, prostej edycji). Szkoda, że producent nie umożliwia wykorzystania tej wersji oprogramowania z LGP — tylko wyłączenie z modelem Extreme i Portable 2.
Wnioski
Live Gamer Portable, to kolejne urządzenie od AverMedia, którym miałem przyjemność obcować. Bez problemu spełnia swoją kluczową funkcję grabbera wideo, a robi to w najmniej problematyczny sposób i kosztuje niewiele.
Świetną funkcją jest tryb PC‑free, który przekonał mnie do tego produktu. Gram na konsoli. Ona znajduje się w salonie, a komputer w drugim pokoju. Gdy mam ochotę uwiecznić gameplay nie muszę tachać sprzętu z pomieszczenia do pomieszczania. Wystarczy, że podłącze czarno-czerwone mydełko od AverMedii i magia się dzieje.