Apple i Intel. Koniec sagi 5G. Firma z Cupertino przejmuje dział modemów niebieskich
Plotki okazały się prawdziwe. Za sumę około 1 mld dol. Apple przejmuje dział modemów Intela. Firma z Cupertino podzieliła się tą nowinką za pośrednictwem oficjalnej strony. Transakcja obejmuje nie tylko technologie i własność intelektualną, ale także kadry. Ponad 2,2 tys. pracowników Intela będzie teraz wykonywać swoje obowiązki dla Apple'a.
26.07.2019 11:42
Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w IV kwartale 2019 roku, o ile zgodę wyrażą organy regulacyjne – ale to powinno stanowić tylko formalność.
Apple chwali się, że łącząc zdobyte patenty i istniejącą ofertą, wejdzie w posiadanie ponad 17 tys. patentów na technologię bezprzewodową; od protokołów sieci komórkowych po architekturę modemów. Przy czym niebiescy zachowają możliwość tworzenia modemów do zastosowań innych niż smartfony, takich jak komputery PC, urządzenia internetowe i pojazdy autonomiczne.
Wydaje się, że Intel traktuje umowę jako odciążenie własnych zasobów. – Ta umowa pozwala nam skupić się na rozwoju technologii dla sieci 5G, zachowując jednocześnie krytyczną własność intelektualną i technologię modemową – zaznacza dyrektor generalny Intela, Bob Swan. – Szanujemy Apple i jesteśmy przekonany, że zapewnią oni odpowiednie środowisko dla tego utalentowanego zespołu (...) Z niecierpliwością czekamy na podejście pełnego wysiłku w kwestii 5G, co najbardziej odpowiada potrzebom naszej globalnej bazy klientów – dodaje Swan.
Apple liczy natomiast na zwiększenie dynamiki prac nad 5G.. – Współpracowaliśmy z firmą Intel od wielu lat i wiemy, że ten zespół podziela pasję Apple do projektowania technologii, które dostarczają najlepszych na świecie doświadczeń dla naszych użytkowników – mówi Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple ds. technologii sprzętowych. – Wraz z nabyciem przez nas innowacyjnej własności intelektualnej, możemy przyśpieszyć rozwój nasz i przyszłych produktów – wyjaśnia.
Trzeba tylko pamiętać, że na mocy ugody sądowej zawartej ostatnio z Qualcommem 6 lat minie zanim Apple skorzysta z autorskich modemów. Póki co musi zamawiać podzespoły Qualcomma. Niemniej to daje czas na rozwój i opracowanie własnych rozwiązań bez presji czasu.