Creative Live! Cam inPerson HD — wideokonferencje z klasą

W naszym labie pojawił się najnowszy model kamerki internetowej Creative Live! Cam inPersan HD, umożliwiający rejestrowanie wideo w jakości Full HD 1080p.

Marcin Wilk

Kamerka po wyciągnięciu z pudełka zaskoczyła mnie swoim wyglądem i rozmiarami — w pozycji stojącej od razu kojarzy się z niewiele większym Kinectem Microsoftu. Obudowę urządzenia wykonano z dobrej jakości czarnego plastiku. Creative Live! Cam inPerson HD został wyposażony w bardzo uniwersalny zaczep, składający się z trzech ruchomych części pokrytych cienką warstwą gumy, pasujący praktycznie do każdego rodzaju monitora. W odpowiednim ustawieniu z ruchomych elementów można stworzyć stabilną stopkę z regulacją kąta nachylenia. Urządzenie swoje rozmiary zawdzięcza między innymi zastosowaniu czterech mikrofonów, które za zadanie mają wychwycić głos i zredukować szumy otoczenia. Na górze obudowy moją uwagę przyciągnął przycisk do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Nie zawiodłem się na długości kabla USB w zupełności wystarczającego do swobodnego zamontowania kamerki po środku ramki monitora.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Creative Live! Cam inPerson HD dzięki zastosowaniu kodowania H.264 może przysyłać obraz w rozdzielczości HD 720p. Trzeba mieć jednak na uwadze niemałe wymagania jakie producent zaleca do przesyłania obrazu w HD — procesor Core 2 Duo, 2 GB pamięci RAM i łącze symetryczne o przepustowości 1 Mbps. Kamerka oprócz przysyłania obrazu, służy do robienia zdjęć w rozdzielczości 4800x2700 pikseli (12 MPix) i nagrywania filmów w Full HD 1080p, którymi później można dzielić się w sieci. Creative inPerson HD za swoje parametry i jakość wideopołączeń znalazł się na niezbyt długiej liście urządzeń certyfikowanych przez Skype.

Bardzo ważnym elementem zapewniającym wygodę korzystania z kamerki internetowej jest dołączone do niej oprogramowanie. Program Live! Central 3 w porównaniu z WebCamem z Logitecha HD Pro WebCam C910, ma wbudowany kreator prostej edycji filmów i wykonanych zdjęć. Poza tym jest bardziej intuicyjny i działa zdecydowanie szybciej. Podstawowe oprogramowanie służy do konfigurowania ustawień kamery oraz do wykonywania zdjęć i klipów wideo, które możemy od razu przesłać do takich witryn jak: photobucket, KinKast, Facebook, Vkontakte, Youku, Box, czy też YouTube. Dla młodszej grupy użytkowników przygotowano szereg efektów m.in. scen, filtrów, dodatków „upiększających” twarz, czy też całkowicie zmieniających nas w różne postacie np. kociaka, ufoludka lub małe dziecko.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Creative, podobnie zresztą jak Logitech, oferuje dodatkowe, komercyjne oprogramowanie FastAccess, które jak już raz pisałem lepiej traktować jako gadżet niż jako dodatkowy formę zabezpieczenia danych. W proponowanych aplikacjach możemy jeszcze znaleźć bezpłatne MobileCamStreamer oraz GotoCamera (w wersji darmowej mocno ograniczone). Pierwsza aplikacja współpracuje z MobileCamViewer i umożliwia przysyłanie obrazu z kamerki internetowej do telefonu komórkowego. Niestety mimo dodanych reguł do firewalla i poprawnej konfiguracji viewera, obrazu nie zobaczyłem. Druga aplikacja rejestruje obraz nieprzerwanie lub po wykryciu ruchu i wysyła go na serwer. Po zalogowaniu się na stronie producenta, można zobaczyć nagranie lub strumień obrazu na żywo (w darmowej wersji przez 7 dni) i zapisać go lokalnie na dysk komputera (tylko w wersji płatnej).

Jak z jakością obrazu i dźwiękiem? Kolejny raz w przypadku topowego urządzenia jestem rozczarowany. Mimo, że jakość przesyłanego obrazu HD, jest nieporównywalnie lepsza od tego w kamerkach z niższej półki, to do doskonałości sporo jeszcze brakuje. Co więcej, mimo czterech mikrofonów, kamerka Creative'a wcale nie spisuje się lepiej niż wcześniej testowany Logitech HD Pro Webcam C910. Autofocus działa płynnie, ale wolno, a jeśli przyjrzymy się podglądowi lub wykonanemu zdjęciu, to zauważymy na krawędziach straszne piksele. Śledzenie twarzy, przez mało „inteligentne” kadrowanie irytuje po paru minutach i wymusza przejście na ustawienia ręczne. Trochę za dużo tych uwag jak na urządzenie kosztujące grubo ponad 400 zł. W niższej cenie można kupić zarówno produkty Creative'a jak i Logitecha czy też Microsoftu, które w zupełności wystarczą do płynnego przesyłania obrazu w jakości HD.

Jeśli jednak potrzebujemy kamery do firmy np. do sali konferencyjnej, gdzie w wideorozmowie uczestniczyć ma więcej niż jedna osoba, to ten model może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)