Firefox 58 ze wsparciem progresywnych aplikacji. Co komu po natywnym Twitterze?
Progresywne aplikacje webowe wzbudzają coraz większezainteresowanie użytkowników smartfonów, widzących w nichsensowne, lekkie zamienniki dla przyciężkich aplikacji natywnych.Najlepszym przykładem jest taka aplikacja Twittera, która mającwszystkie funkcjonalności aplikacji mobilnej, zajmuje raptem 1 MB.Nic więc dziwnego, że znalazły one uznanie Google’a i pełnewsparcie na Chrome. Teraz w tę samą stronę chce pójść Mozilla,która obiecuje, że nowy Firefox 58 pozwoli na ich uruchamianie bezinterfejsu przeglądarki i umieszczenie skrótów na ekraniestartowym.
25.10.2017 12:47
Podstawowe wsparcie dla aplikacji progresywnych Firefox oferuje odwersji 44, kiedy to przeglądarka Mozilli dorobiła się technologiiServiceWorkers, czyli skryptów działających w tle, nie potrzebującychstrony internetowej do interakcji z użytkownikiem. To właśnieService Workers umożliwiły aplikacjom webowym operacje dotychczasdostępne tylko aplikacjom natywnym, takie jak wysyłanie powiadomieńpush, synchronizacja w tle, kontrolowanie wywołań sieci i dostępdo danych w trybie offline.
Add to Home Screen feature in Firefox for Android
Od strony silnika niemal wszystko jest więc gotowe na wsparcieProgressive Apps (niemal, bo jak możemy zobaczyć, do tej pory niedziała poprawnie synchronizacjaw tle). W Firefoksie 58 na Androida, który zadebiutuje w styczniutego roku, dostaniemy wsparcie dla manifestów aplikacjiprogresywnych oraz wsparcie w interfejsie przeglądarki.
Będziemy mogli więc przyczepiać ikony takich aplikacji doekranu startowego Androida. Uruchomione z ekranu startowego aplikacjepominą interfejs Firefoksa, wyświetlając swój widok w ustalonejrozdzielczości i orientacji ekranu, będą też widoczne jakoniezależny wpis w przełączniku między uruchomionymi aplikacjami.
Gdy użytkownik Firefoksa 58 odwiedzi stronę serwowaną po HTTPSi zawierającą poprawny manifest aplikacji progresywnej, zobaczy wpasku adresowym przycisk, za pomocą którego będzie mógł dodaćtaką stronę na ekran startowy – jego kliknięcie otworzy onodialogowe z pytaniem o potwierdzenie.
Zmieniono też sposób obsługi linków wychodzących z aplikacjiprogresywnej. Po ich kliknięciu otworzone zostaną one w widokuCustom Tab, z widocznymi informacjami o adresie URL i informacjami obezpieczeństwie, zarazem jednak będzie działać to szybciej, niżotwieranie w pełnej przeglądarce i zachowa wzornictwo i interfejsaplikacji progresywnej.
Dodatkowo Firefox wprowadza nową opcję w menu kontekstowym,pozwalającą dodać skrót do dowolnej strony na ekran startowy.Takie skróty zostaną jednak oczywiście otworzone z normalnyminterfejsem przeglądarki, tak samo, jakby były zakładkami.
To oczywiście nie koniec prac nad wsparciem aplikacjiprogresywnych w Firefoksie. Wersja 59 przeglądarki ma wprowadzićinterfejsy udostępniania linków WebShare oraz płatności PaymentRequest. Biorąc pod uwagę to, że wspierane są one też przezChrome, możemy założyć, że w 2018 roku mniej będzie powstawaćnatywnych aplikacji serwisów webowych, które przecież tychwszystkich możliwości natywnych aplikacji wcale nie potrzebują.
Zainteresowani pobawieniem się świeżymi kompilacjamiprzeglądarki Mozilli na Androida powinni sięgnąć po FirefoksaNightly.
Jeśli zaś chcecie zobaczyć, co dziś potrafią aplikacje progresywne, zapraszamy do ich galerii – pwa.rocks.