Google Workspace, czyli nowy sposób na łączenie przestrzeni pracy zdalnej

Google Workspace, fot. Google
Google Workspace, fot. Google

06.10.2020 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google od dawna dysponuje dużym asortymentem różnych narzędzi biurowych do współpracy. Problemem była jednak dość duża fragmentacja i konieczność przeskakiwania z jednej aplikacji internetowej do drugiej. Ma temu zaradzić Google Workspace, najnowszy as w rękawie amerykańskiej korporacji.

Google Workspace to nowa wersja G Suite, która ma stawić kolejne wyzwanie Microsoft Office. Potentat z Mountain View pracował nad Workspace od początku 2019 roku, ale sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że prace znacznie przyspieszono, a rozwiązanie stało się dla firmy priorytetem.

Google było o tyle łatwiej, że posiadało już bogaty zestaw aplikacji do współpracy – brakowało jedynie spoiwa je łączącego. Tym spoiwem ma być właśnie Workspace, obejmujące Gmail, Dokumenty, Arkusze, Prezentacje i Kalendarz.

Workspace integruje wszystkie podstawowe rozwiązania Google do pracy zdalnej i współpracy, minimalizując przy okazji liczbę okienek potrzebną do wykonania pewnych zadań. Słowo-klucz w tym przypadku to większa integracja.

Dla przykładu, od teraz w Dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach, a także w pokojach w Czatach będzie można wspólnie podglądać pliki w tym samym okienku, bez konieczności otwierania nowej karty. Ponadto w dokumentach będzie można także oznaczać ("@") danych współpracowników i w wyskakującym okienku opisać, dlaczego informujemy daną osobę o danym temacie.

Co więcej, wszystkie te środowiska uzyskają tryb picture-in-picture, gdzie będzie można prowadzić jednoczesną rozmowę (audio lub wideo w przypiętym, zminimalizowanym okienko) przy wspólnej pracy nad dokumentami.

Obraz

Przykładów takich integracji ma być więcej – możliwość rozpoczęcia wideo-rozmowy z poziomu Prezentacji lub stworzenie wspólnego dokumentu do współpracy dla wszystkich uczestników Czatu.

Zmiany te są przewidziane przede wszystkim dla środowiska desktopowego – niektóre z nich mają być dostępne od razu, a na resztę poczekamy kilka następnych tygodni lub miesięcy.

Warto wspomnieć, że dążenia Google do większej interaktywności swoich narzędzi można zaobserwować również u konkurencji. Microsoft od jakiegoś czasu wprowadził Microsoft Fluid Framework, czyli zestaw narzędzi pozwalających na osadzanie różnych komponentów z rodziny Office wewnątrz emaili z Outlooka i office'owych dokumentów uruchamianych z poziomu przeglądarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl