Przeglądarki WWW – która z nich jest najlepsza? cz.3
Przez poprzednie lata raz do roku (2014, 2015, 2016 - chyba zapomniałem testu zrobić:)) robiłem szybki (no nie aż tak szybki) test możliwości przeglądarek. Jakoś w zeszłym roku umknął mi ten temat. W tym roku postaram się nadrobić zaległości z zeszłego roku i przedstawić kilka testów. Dziś na pierwszy ogień pójdzie kilka mniej popularnych przeglądarek na powiedzmy przeciętnym sprzęcie, a mianowicie:
- Procesor: AMD A4-4000 @ 3,00 Ghz
- Pamięć RAM:2 x 2 GB DDR3 1333 Mhz
- Dysk: AData SSD 128 GB
- Karta graficzna: AMD Radeon HD 7840
- Rozdzielczość: 1920x1080 pikseli
- Łącze internetowe: Neostrada 10 Mb/s
Co do systemu operacyjnego to wróciłem do starego, poczciwego Windowsa 7 w wersji 64‑bitowej
A przeglądarki, które wezmą udział w dzisiejszym teście to:
Jeszcze tylko trzy słowa o metodyce testowania:
- system świeżo zainstalowany
- podczas testów na komputerze nie było nic innego robione
- Każdy test był powtarzany trzykrotnie po wcześniejszym wyczyszczeniu cache przeglądarki
- Każdy komplet testów trwał ok 6 godzin i był przeprowadzany przez 3 kolejne dni
No dobra, bez zbędnego gadania zabieramy się za testowanie:
Obciążenie procesora i pamięci Ram
Na pierwszy rzut poszło obciążenie procesora przy otwartej jednej karcie. Na karcie tej była otwarta strona główna naszego portalu. Wykorzystanie RAM przez przeglądarki wyglądało tak (oczywiście im mniejsze wartości tym lepiej):
Natomiast zużycie procesora przedstawia kolejny wykres (im mniej tym lepiej):
Drugi test polegał na otwarciu 10 kart w każdej przeglądarce:
A później sprawdzeniu zasobożerności pamięci RAM (im mniej tym lepiej):
Następnie zużycia procesora (tutaj również mniej znaczy lepiej):
Niestety pomimo pojawieniu się w powyższych testach Slim Browser powinna ona zostać zdyskwalifikowana, ponieważ wiele stron otwierała błędnie (np strona główna naszego portalu), lub wręcz (np youtube, czy nasze forum) twierdziło, że jest to za stara przeglądarka i trzeba ja uaktualnić. Jest to najnowsza dostępna kompilacja na stronie producenta (druga połowa 2015 roku). Ale dałem jej jednak szanse przy kolejnych testach i.. zresztą zobaczcie sami.
No to potestujmy trochę w Internetach
Na początek test bezpieczeństwa browserscope, gdzie wszystkie przeglądarki uzyskały maksymalny wynik wynik (w tym przypadku im więcej tym lepiej):
Skoro nasze przeglądarki są już super bezpieczne popatrzmy jak przedstawiają się wyniki kilku benchmarków internetowych:
Pierwszy test to HTML5 (im więcej tym lepiej)
Drugi test to test CSS3 (im więcej tym lepiej):
Trzeci test to Octane (im więcej tym lepiej):
Czwarty test to Canvas Mark 2013 (im więcej tym lepiej):
Piąty test to basemark (im więcej tym lepiej):
Ostatni test to webvizbench (im więcej tym lepiej):
Słowem krótkiego podsumowania
Końcowe wyniki pozostawiam jak zwykle Wam, ja przedstawiam tylko fakty, choć o jedno zdanie podsumowania się pokuszę - po co mi była w tym teście przeglądarka SlimBrowser, straciłem tylko sporo czasu a efekty jakie są widzicie sami.
Kończąc ten przynudnawy wpis:) zadaje pytanie Wam drodzy czytelnicy jakie przeglądarki i na jakim sprzęcie (i systemie oczywiście) chcielibyście zobaczyć w kolejnym porównaniu? Oczywiście jeśli w kolejnych testach powinien wg Was znaleźć jeszcze jakiś test to oczywiście podrzućcie a protestujemy:)
---‑- Na koniec oczywiście spis treści mojego bloga i zapraszam do moich wpisów. Polecam szczególnie ten wpis, gdzie opisałem jak poprawnie formatować wpisy na blogu, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie Semtex opisał jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte we wpisach są mojego autorstwa lub są dostępne w otwartej licencji lub są pobrane z oficjalnych stron podmiotów, o których wspominałem we wpisie. Pozdrawiam Shaki81