Spędzasz ferie w górach? Pamiętaj o aplikacji, która ułatwi wezwanie ratowników

GOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach, drugi stopień w Karkonoszach i na Babiej Górze, TOPR zaś pierwszy stopień w Tatrach. Nie są to warunki idealne do górskich wycieczek i ratownicy przypominają o zimowym sprzęcie oraz aplikacji Ratunek, którą warto mieć ze sobą w górach. Wartym polecenia towarzyszem na górskich szlakach jest też aplikacja Pomoc w górach, która także wspiera ratowników GOPR.

Spędzasz ferie w górach? Pamiętaj o aplikacji, która pomoże ci łatwo wezwać GOPR
Spędzasz ferie w górach? Pamiętaj o aplikacji, która pomoże ci łatwo wezwać GOPR

26.01.2019 | aktual.: 26.01.2019 13:26

Ratunek – niezbędna w górach i na wodzie

Ratownicy w mediach mówią głównie o aplikacji Ratunek, opracowanej dla różnych jednostek przy współpracy z Polkomtelem. Ta aplikacja jest banalnie prosta w obsłudze. Po uruchomieniu musimy wybrać, czy znajdujemy się aktualnie w górach, czy na wodzie. W pierwszym przypadku aplikacja połączy nas z centralą TOPR lub GOPR, w drugim zaś z WOPR lub MOPR.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Następnie trzema dotknięciami ekranu możemy wezwać pomoc telefonicznie. Ratownicy od razu otrzymają także SMS ze współrzędnymi, z których wzywamy pomoc. Zostaną także poinformowani o stanie naładowania smartfonu osoby w niebezpiecznej sytuacji.

W aplikacji możemy także wypełnić kartę zdrowia i podać takie dane jak grupa krwi czy alergie. Ratownicy mogą uzyskać dostęp do tych informacji.

Pomoc w Górach – księga wyjść na miarę XXI wieku

Można powiedzieć, że aplikacja Pomoc w górach to nowoczesna wersja księgi wyjść, którą znajdziemy w wielu schroniskach. Pomoc w Górach powstała przy współpracy z Beskidzką Grupą GOPR, ale działa także w innych regionach Polski, choć nie wszędzie obsługuje komunikację SMS-ową. By z niej korzystać w pełni, trzeba założyć profil i podać swoje podstawowe dane – imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy. Te dane będą powiązane z każdym opisem wyjścia.

Przed wyruszeniem w drogę możemy ustawić punkt początkowy i końcowy trasy, a także godzinę wyjścia i planowanego powrotu. Aplikacja ma bazę punktów orientacyjnych, ale można też dodawać je ręcznie, podając współrzędne i własne nazwy. Pomoc w Górach umożliwia też raportowanie ratownikom położenia na bieżąco, ale nie jest to korzystne dla akumulatora smartfonu. W chwili zagrożenia można wezwać pomoc telefonicznie lub wiadomością SMS dzięki funkcji SOS, a aplikacja prześle lokalizację ratownikom GOPR. Swoje położenie można też udostępnić innym za pośrednictwem SMS-a, e-maila lub mediów społecznościowych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji Pomoc w Górach znajduje się także leksykon z podstawowymi informacjami dotyczącymi pierwszej pomocy oraz komunikacji i dobrych praktyk na górskich szlakach.

Jeśli nie chcecie korzystać z aplikacji mobilnej, możecie skorzystać z numeru alarmowego. W książce adresowej warto mieć zapisane numery ratownictwa górskiego: 985 lub 601 100 300.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)