Adaptive-Sync (AMD FreeSync) na karcie NVIDII? Znaleziono na to sposób

Jak wiadomo, Adaptive-Sync jest otwartym standardem synchronizacji wyświetlacza z kartą graficzną, zaszytym w specyfikacji złącza DisplayPort 1.2a, który AMD przyjęło w swych GPU jako FreeSync. NVIDIA tymczasem postanowiła korzystać z własnościowego rozwiązania G-SYNC, pociągającego za sobą konieczność zakupu droższego monitora ze specjalnym modułem. Ale – jak się okazuje – istnieje pewien sposób na obejście obostrzeń i wykorzystanie Adaptive-Sync z kartą z rodziny GeForce. Odkrył go jeden z użytkowników serwisu Reddit.

Adaptive-Sync (AMD FreeSync) na karcie NVIDII? Znaleziono na to sposób
Piotr Urbaniak

Niestety nie chodzi tu o żaden „hack” programowy, a po prostu sprytne wykorzystanie zdolności wybranych gier do zmiany renderującego GPU w locie. Tytułem takim jest chociażby wykorzystany w przykładzie Warcraft: Battle for Azeroth, ale też na przykład Far Cry 5.

Redditor o pseudonimie bryf50 zauważył, że jeśli w komputerze zainstalowane zostaną dwie karty graficzne, GeForce i Radeon, podłączywszy wyświetlacz do tej drugiej, udaje się aktywować synchronizację Adaptive-Sync niezależnie od tego, który akcelerator rzeczywiście renderuje obraz. Tym samym można, przykładowo, grać przy wysokiej liczbie klatek animacji dzięki monstrum takiemu jak GeForce GTX 1080 Ti, używając jednocześnie ekonomicznego Radeona RX 550 do obsługi synchronizacji, co wciąż powinno być tańszym rozwiązaniem niż G-SYNC.

AMD’s Radeon™ FreeSync technology

Przy czym trzeba przyznać, że nie powinno być to szczególnym zaskoczeniem. Za przesył obrazu do monitora zawsze odpowiada to GPU, które jest z nim połączone kablem sygnałowym. Nawet jeśli kolejne sceny budowane są przez inną kartę, i tak muszą najpierw zostać przesłane do bufora ramki jednostki bezpośrednio komunikującej się z ekranem. Podobnie – nawiasem mówiąc – mają się sprawy laptopów z technologią NVIDIA Optimus, gdzie matryca połączona jest de facto z integrą. Dlatego Optimus nigdy nie idzie w parze z G-SYNC, bowiem obraz wyświetlany jest wówczas przez kartę Intela, a nie kompatybilną z dynamiczną synchronizacją kartę NVIDII. W zarysowanej sytuacji „wyświetlaczem” pozostaje produkt AMD. Stąd Adaptive-Sync aka FreeSync działa.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)