Windows 11 z niespodzianką. Częściowo zastąpi WinRAR-a

Microsoft windows 11
Microsoft windows 11
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek

10.11.2023 11:33, aktual.: 17.01.2024 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 w programie Insider dostał aktualizację, w której pojawiło się natywna tworzenie archiwów - funkcja zapowiadana w pierwszej połowie roku. Zmiany widać w kompilacji 25992 i co ciekawe nie zostały udokumentowane, w praktyce stanowiąc swego rodzaju niespodziankę dla użytkowników.

Na szczegóły zwraca uwagę Windows Latest. Natywna obsługa dotyczy formatów zip, .7z oraz .tar, a kompresję można uruchomić z kontekstowego menu pliku, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze. Rozszerzenie możliwości wbudowanego w Windowsa 11 mechanizmu archiwizacji było zapowiadane od dawna. O ile system potrafi rozpakowywać szereg różnych paczek i wyświetlać ich zawartość, nowością jest możliwość tworzenia własnych archiwów.

Tworzenie archiwów jest możliwe w programie Insider, po zainstalowaniu Windowsa 11 25992 w wydaniu Canary lub nowszego. Jak zawraca uwagę Windows Latest, funkcja działa bardzo sprawnie i pozwala tworzyć paczki z mniejszych plików niemal natychmiast, podobnie jak robi to 7-Zip czy WinRAR. Na tę chwilę nie jest możliwe tworzenie archiwów zabezpieczonych hasłami, ale zapewne docelowo także taka funkcja zostanie dodana do Windowsa 11.

Tworzenie archiwów w Windows 11 Canary
Tworzenie archiwów w Windows 11 Canary© Windows Latest

W kontekście aktualizacji Windowsa 11 warto pamiętać o wydanej niedawno wersji 23H2, która co do zasady powinna być już dostępna w Windows Update u większości, jak nie wszystkich użytkowników Jedenastki, którzy na bieżąco aktualizują system. Instalacja powinna zająć tylko kilka chwil, bo w praktyce polega na pobraniu pliku aktywującego zmiany, które i tak wcześniej zostały już zaszyte w Windowsie 11.

Przypominamy, że ostatnio większość kluczowych nowości w systemie pojawia się na bieżąco w ciągu roku w ramach kolejnych aktualizacji Moment, a kolejne wydania numerowane systemem "xxHx" straciły przez lata na znaczeniu pod kątem liczby wprowadzanych nowości do Windowsa.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej