Android Oreo pod kontrolą użytkowników: udało się przenieść Xposed z Nougata
Android mógłby dawać nam znacznie więcej wolności niż daje –ale przecież tego nie chcą ani producenci smartfonów, ani Google,ani producenci aplikacji oferowanych w Google Play. I gdyby niespołeczność niezależnych hakerów Androida, tej wolności nigdybyśmy nie zobaczyli. I mimo tego, że kolejne wersje Androida sącoraz trudniejsze do uwolnienia, ci niezależni deweloperzy w końcudają sobie z nimi radę. Nie inaczej jest z Androidem 8.0 Oreo, naktórym już zaczął działać framework Xposed.
18.12.2017 | aktual.: 19.12.2017 09:34
Xposed stanowi najlepszy sposób do zmuszenia Androida izainstalowanych na nim aplikacji do odmiennego niż domyślnezachowania. To rusztowanie, na którym instalujemy niewielkieprogramiki modyfikujące – moduły – które znajdziemy woficjalnym katalogu. Za sprawą takich modułów można np.zlikwidować reklamy w aplikacji YouTube (YouTube AdAway), uruchomićna potoku dźwiękowym korektor i sterownik ViperFX czy odwiedzić inne miasta w Tinderze bez kupowaniakonta premium (Fake My GPS).
Od wydania Androida Oreo minęło niespełna cztery miesiące,niewiele urządzeń póki w ogóle dostało aktualizację do tejwersji, ale gdy już dostaną, Xposed będzie gotowy. rovo89, uznanyczłonek społeczności xda-developers i autor tego frameworkapoinformował, że podstawowa funkcjonalność Xposed działa już wemulatorze Genymotion z Androidem Oreo, 95% kodu zostałoprzeniesione z Nougata, a pozostałe 5% (co prawda najtrudniejszaczęść) powinno zostać ukończone już niebawem – deweloperwreszcie uaktualnił swój smartfon do Androida 8.1.
Tymczasem wszyscy użytkownicy Androida w wersji od 5.0 do 7.1mogą sięgnąć po najnowszą wersję Xposed, v89. Przynosi onaprzede wszystkim poprawki związane z awariami aplikacji, w tymmogącymi wynikać z błędów w samym Androidzie. Wprowadzono teżzmiany w procesie uprawnień, co ma ułatwić instalację wsystemach, które resetują uprawnienia katalogu aplikacji po każdymresecie.
Xposed w wersjach na architektury arm64, arm i x86 znajdziecie nastronach projektu.Odpowiedni plik .zip instalujemy z poziomu menu Custom Recovery (np.TWRP czy clockworkmod). Do tego w samym systemie należy zainstalowaćplik .apk – instalator Xposed, który znajdziecie w naszej bazieoprogramowania na Androida.