CorelDRAW 2017: szkicowanie z AI LiveSketch w praktyce
Jeśli ściągnęliście już nową wersję CorelDRAW 2017 (16-dniowa wersja próbna znajduje się w naszej bazie programów), z pewnością mieliście czas, by zmierzyć się z nowymi narzędziami do szkicowania i rysowania. LiveSketch niestety nie jest narzędziem, które od razu będzie działało tak, jak sobie tego życzymy. Praca z nim wymaga nabrania trochę wprawy i dopasowania parametrów AI do konkretnego szkicu.
15.04.2017 11:14
Przede wszystkim warto przetestować różne ustawienia wygładzania krzywych (domyślnie wartość 50), by uniknąć niechcianego zniekształcania ostrzejszych kątów albo przeciwnie – zdać się na automat i uzyskać kształty niemal organiczne.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas rysowania, jest czas, po jakim szkic zostanie przekształcony w krzywą i „utwardzony”. Jeśli rysunek będzie składał się z wielu niedużych elementów, rysowanych jeden obok drugiego, lepiej ten czas skrócić. Jeśli jednak dopiero szukacie tych idealnych krzywych, warto pobawić się z dłuższym czasem i poeksperymentować.
CorelDRAW LiveSketch – próba
Dla osób szkicujących mniej zdecydowanymi pociągnięciami bardzo istotny będzie parametr odpowiedzialny za scalanie krzywych narysowanych w określonym wyżej przedziale czasowym. Warto tę opcję odznaczyć, jeśli rysujemy kilka kształtów obok siebie.
Kolejną niezwykle ciekawą możliwością, jaką daje LiveSketch, jest poprawianie istniejących już krzywych, za co odpowiada zielony przycisk na palecie narzędzia. Można w ten sposób ręcznie wygładzić lub zniekształcić istniejące już krzywe, muszą to jednak być krzywe szkicowane. Nie da się niestety pracować w ten sposób z figurami umieszczonymi na obszarze roboczym tradycyjnymi metodami. W pikselach można ustawić tolerancję odległości, a ponadto warto wyłączyć przyciąganie, by pociągnięcia rysika nie były zniekształcane przez bliskie sąsiedztwo innych figur.
W zamieszczonym powyżej filmie możecie obejrzeć kilka różnych ustawień w akcji, a także narzędzie „Inteligentne rysowanie”. Warto z niego korzystać w połączeniu z LiveSketch, gdy zachodzi potrzeba odręcznego rysowania foremnych figur i prostych linii. „Inteligentne rysowanie” bardzo trafnie rozpoznaje podstawowe kształty i pozwala szybko narysować odręcznie proste szkice czy diagramy. Warto poćwiczyć łączenie obu technik.
U podstaw sztucznej inteligencji, odpowiedzialnej za rozpoznawanie kształtów i zamianę szkiców na krzywe, leży stary jak komputery Palm system Corel Grafigo.